Atoms/icons/24/grey/info-24
Zmenu zdravotnej poisťovne zvládnete bez stresov. Vybrané pobočky budú 25. 9. 2021 otvorené dlhšie. Otváracie hodiny pobočiek  
Union
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácii.

Zdieľať

Pôrod v aute: ako postupovať, ak vás zaskočí táto situácia

pôrod cestou do nemocnice
Stalo sa to už slávnym mamám, aj tým menej známym. Po ceste do nemocnice, prípadne celkom nečakane, sa bábätko vypýtalo na svet. Ako sa na to pripraviť, aby ste nič neriskovali?
pôrod cestou do nemocnice
V článku si prečítate:

Takýto by mal byť postup, ak vás zaskočí pôrod v aute.

Príznaky, že už to do nemocnice možno nestihnete

Postup pri pôrode v aute

Pôrod v aute a jeho postup si ani nebudete mať kedy uvedomiť. Všetko sa to zbehne tak rýchlo! Budete konať skôr intuitívne. Ale predsa nie je na škodu vedieť niektoré veci dopredu.

Upokojenie a príprava potrebných vecí

Akú polohu zvoliť?

Do príchodu pomoci by mala žena ležať na ľavom boku. Ak už je pôrod na spadnutie, ideálnou polohou je čupnúť si a podložiť pod seba plachtu, alebo uterák. Partner by si mal ženu zozadu podoprieť, prípadne pomôcť zachytiť rodiace sa bábätko.

Samotný pôrod v aute

Keď prídu silné tlaky, neostáva iné, len ich využiť a silno zatlačiť. Keď vyjde hlavička dieťatka, treba ju len veľmi jemne pridržať, potom ešte raz povzbudiť ženu, aby poriadne zatlačila a porodí sa aj ostatné telíčko. Zdravé dieťa by malo do 30 sekúnd začať plakať. Ak plače, znamená to, že dýcha. Inak ho treba resuscitovať. Vtedy sa treba riadiť pokynmi operátora.

Čo s pupočnou šnúrou?

Pupočnú šnúru môžete nechať tak a počkať na príchod zdravotných záchranárov, ktorí ju odstrihnú. No ak sa nebojíte, podviažte ju na dvoch stranách a v strede prestrihnite, prípadne prerežte.

Ešte placenta

Medzitým ešte žena porodí placentu, ktorá vyjde z tela buď sama, alebo tiež za pomoci sťahov. Zabaľte ju do mikroténového vrecka, aby ju v nemocnici mohli prezrieť, či je celá. Zvyšky v tele by mohli byť zárodkom pre vznik infekcie a zvýšeného krvácania.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Zaujímavosti

Do pôrodnice len na zabezpečenom aute

Cesta do nemocnice, kde sa chystáte privítať na svet vaše dieťa, môže byť stresujúca. Pre nastávajúcu mamu i otca, ktorý musí navyše zvládnuť s prehľadom aj šoférovanie.

V takýchto okamihoch potrebujete istotu, že máte okrem povinného zmluvného poistenia (PZP) auto zabezpečené aj pre prípad nehody či zrážky. Na to slúži havarijné poistenie. Obe si ich viete kedykoľvek vybaviť online.

Stiahnite si

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Novinka: Od 1. 1. 2022 zvyšujeme príspevky na zuby a oči. Spolu vám dáme až 300 €

Na ošetrenie u zubára 100 € a ďalších 50 € na dentálnu hygienu. Je na vás, či využijete príspevok naraz alebo po častiach.
Atoms/icons/80/grey-green/zub-80
Na okuliarové rámy pre deti 70 € a ďalších 80 € na vyšetrenia očí.