Zdieľať

Počet preventívnych prehliadok u zubára poklesol, zlé štatistiky zachraňujú ženy

návšteva zubnej ambulancie
Podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne sa zubný kaz ročne objaví u poistenca alebo poistenky v priemere až na dvoch zuboch a čím neskôr sa ošetrí, tým to viac bolí a je to aj drahšie.
návšteva zubnej ambulancie

Ruku na srdce – kedy ste naposledy boli u zubárky či zubára? Ak ste do stomatologickej ambulancie nezavítali už poriadne dlho, mali by ste to zmeniť.

„Kto nechodí na prevenciu, musí si – podľa zákona, ošetrenia zubného kazu v nasledujúcom kalendárom roku platiť celé sám. Tento rok síce bola výnimka na toto pravidlo, ale na budúci rok zatiaľ udelená nie je, a nie je na to ani dôvod, nakoľko vývoj ochorenia covid-19 už umožňuje návštevu lekárov,“ upozorňuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni. Na absolvovanie prevencie majú teda poistenci a poistenky ešte štyri mesiace.

V počte ošetrení vedie zubný kameň, ale aj kazy

Platby za zubné ošetrenia sú významnou položkou v rozpočtoch zdravotných poisťovní a každým rokom narastajú. Medzi najčastejšie vykazované ošetrenia u zubných lekárov patrí odstraňovanie zubného kameňa, nasledujú zubné kazy, či rôzne zápaly.

TOP 10 dôvodov ošetrenia v zubnej ambulancii

1. Usadeniny (povlaky) na zuboch
2. Kaz dentínu
3. Vyšetrenie zubov
4. Anomálie postavenia zubov
5. Chronická apikálna periodontitída
6. Zápal zubnej drene
7. Akútna apikálna periodontitída dreňového pôvodu
8. Nekróza zubnej drene
9. Kaz cementu
10. Strata zubov zapríčinená úrazom, extrakciou alebo lokálnou chorobou parodontu

Kým v roku 2018 prišlo na preventívnu prehliadku 53 percent poistencov, vlani to bolo len 42 percent. V prevencii sú poctivejšie ženy – k zubárovi a na dentálnu hygienu ich chodí 57 percent, kým mužov len 43 percent.

Najviac preventívnych prehliadok u zubného lekára absolvovali obyvatelia Trnavského kraja. Nasleduje Banskobystrický kraj a prvú trojku uzatvára Bratislavský kraj. Naopak, najmenej chodia ľudia k zubárovi v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

 

Rekordérkou je žena z Martina

Najdrahšou poistenkou za rok 2021 je v Union zdravotnej poisťovni štyridsaťštyriročná Martinčanka. Absolvovala spolu trinásť zubných ošetrení, za ktoré Union zaplatil približne 2 600 eur. Koľko doplácala navyše za jednotlivé výkony ešte aj samotná pacientka, nie je známe.

Pri každej návšteve zubného lekára alebo lekárky si však určite vezmite potvrdenie o platbe – bude sa vám hodiť, keď budete svoju zdravotnú poisťovňu žiadať o príspevok na ošetrenie chrupu.

„U nás môžu poistenky a poistenci získať až 150 eur za rok. Ak sú v jednej domácnosti napríklad dvaja dospelí a dve deti, tak spolu môžu ušetriť až 600 eur ročne, len na zuboch!“ radí Elena Májeková.

Ako ďalej dodáva, niektoré poisťovne vám nedajú celú sumu príspevku naraz, ale vo viacerých malých častiach. Môže sa preto stať, že svoj nárok nestihnete vyčerpať. V Union zdravotnej poisťovni je možné požiadať o 100 eur na zubné ošetrenie aj jednorazovo a ďalších 50 eur je určených na dentálnu hygienu.

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.