Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Plávanie pre bábätká. Ako vybrať správny kurz?

mama s bábätkom na kurze plávania pre dojčatá

Len pred pár týždňami ste sa vrátili z pôrodnice s malým uzlíčkom a už začínate poškuľovať po nejakej spoločnej aktivite? Nie ste sama! Jednou z prvých, a zároveň najobľúbenejších aktivít pre bábätká, je baby plávanie.

mama s bábätkom na kurze plávania pre dojčatá
V článku si prečítate:

Kurzy plávania pre bábätká nájdete v každom väčšom meste, čo svedčí o tom, že mamičky ich s nadšením vyhľadávajú. Kedy je vhodné začať? Podľa čoho si vybrať „svoj“ baby klub? A aké sú hlavné výhody a nevýhody detského plávania?

Cena by nemala byť rozhodujúca

Najlepšia reklama je odporúčanie. Môže to byť spokojná kamarátka či mamička, ktorú poznáte z poradne. Tá vám s radosťou odporučí kurz plávania s bábätkami, s ktorým je vyslovene spokojná. Neraz sú kvalitnejšie kurzy o niečo drahšie, no určite sa vám neoplatí šetriť. Za príliš nízkou cenou je vždy nejaké „ale…“ Nevyškolený personál, nelichotivý interiér alebo hygiena.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Zistite čo najviac

Hoci by ste s bábätkom najradšej išli do bazéna čo najskôr, je dôležité urobiť si čas na malý prieskum. Ak ste dostali dobré referencie na baby klub od kamarátky, alebo ste si ich našli na webe, predsa len je vhodné zistiť, či spĺňa nasledovné body:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si článok o tom, ako ešte zabaviť a zároveň rozvíjať najmenšie deti.

Posilnenie imunity aj celkovej zdatnosti

Mnohé mamičky sa obávajú plávania s bábätkami najmä v jesennom či v zimnom období. Ak je však bábätko zdravé, pravidelné plávanie môže posilniť jeho imunitu. Tvrdí to aj Lenka, mamička Denisa, s ktorým chodila na baby plávanie od troch mesiacov do dvoch rokov: „Keď mal dva roky, bol na dovolenke doslova atrakciou. Skákal do vody, s ponorom preplával 2 metre. Dnes má 5 rokov, plávať chodíme už síce pomenej, no určite to malo pozitívny vplyv na jeho imunitu. Prakticky dva roky nebol chorý.“

Lenka spomenula ďalšiu výhodu plávania, ktorá môže doslova zachrániť život. Keď bude váš drobec väčší, už nepodľahne panike, ak náhodou spadne do hlbokej vody.

Baby plávanie pôsobí priaznivo aj na kardiovaskulárny systém bábätka či kapacitu pľúc. Dieťatko získa lepšiu rovnováhu, zlepší motoriku, posilní si kosti, kĺby a svaly.

Ďalšie výhody plávania pre bábätká

Okrem fyzickej kondičky získa aj množstvo psychologických benefitov, ktoré celkovo priaznivo pôsobia na jeho rozvoj:

Plávanie s bábätkami pozitívne hodnotia nielen mamičky, ale aj inštruktori. Zlatica sa tejto práci venovala 23 rokov a s radosťou sa podelila so svojimi dlhoročnými skúsenosťami: „ „Plávanie“ s detičkami v mnohom závisí od prístupu inštruktora a rodiča. Keď som chodila plávať so synom Hugom, bola som maminou, ktorá brala plávanie veľmi pozitívne. Videla som, ako mu to pomáha hlavne v jemnej motorike, úchopoch a koncentrácii a taktiež zaradiť sa do kolektívu, nakoľko sme mali s adaptáciou zo začiatku veľké problémy. Ako inštruktorku ma vždy potešilo, keď maminky videli, že deti napredujú. Dokonca aj tie, ktoré nemali rady vodu, sa s ňou nakoniec skamarátili. Bolo úžasné, keď sa mamy vracali plávať s ďalším dieťatkom. Pracovala som aj s detičkami s DMO, hypertonickými a hypotonickými deťmi, deťmi s autizmom. Bola to práca, ktorú som nadovšetko milovala. Dodnes sa stretávam s mamičkami, ktorých deti dosiahli úspechy v plávaní. Teší ma to. Viem, že som dokázala niekomu niečo do života odovzdať. Je to skvelý pocit,“ dodáva s úsmevom.

Niektoré maminy tvrdia, že ich bábätku sa na kurze nepáčilo. No niekedy stačí len vyčkať zopár tréningov, pokiaľ bábätko zistí, že voda nie je nepriateľ. Ak však cítite, že to nie je pre dieťatko úplne to pravé, určite ho do baby plávania nenúťte.

Čo si zobrať so sebou?

To, čo nesmie chýbať v taške každej maminy, sa určite dozviete pri prvom telefonickom či osobnom kontakte s baby klubom plávania. Ich požiadavky sa môžu trošku líšiť. Vo všeobecnosti sa odporúča priniesť si plienky na plávanie, osušky, fľašu s vodou, teplé oblečenie a niečo malé na zahryznutie.

Kedy radšej nie?

Dieťatku v plávaní prakticky nebráni nič, okrem občasných či chronických zdravotných problémov. Plávanie vôbec nie je vhodné pre bábätká s veľmi oslabenou imunitou či chronickým kožným ochorením. Z dočasných zdravotných ťažkostí plaveckú hodinu musíte vynechať v prípade, ak má vaše dieťa:

Tak ako všade, aj pri baby plávaní treba myslieť na ohľaduplnosť voči okoliu. Aj keď váš malý „plavec“ vodu doslova miluje, v prípade prenosných infekcií by sa mal bazénu vyhnúť širokým oblúkom. Na to však musí myslieť mamička.

Ak to aktuálna situácia súvisiaca s pandémiou koronavírusu umožňuje, určite si vyberiete s bohatej ponuky kurzov baby plávania vo vašom okolí.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.