Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Detské hry pre najmenších: 15 nápadov ako zabaviť dieťatko

Detské hry pre najmenších, mama s bábom na posteli

Zaplniť každý deň zmysluplnými aktivitami pre bábätko je celkom výzva, najmä kým je dieťatko ešte malé. Inšpirujte sa našou zbierkou osvedčených hier, pri ktorých sa nielen zabavíte, ale zároveň si spolu precvičíte rôzne zručnosti.

Detské hry pre najmenších, mama s bábom na posteli

Obláčik na tvári

Kto povedal, že s jediným kusom látky nemôže byť ohromná zábava? Vyberajte hladké, chladivé materiály, priesvitnú organzu, ale najväčšia zábava je s jemným šušťavým papierom. Bábätko umiestnite na chrbátik a látkou či papierom mu zhora prechádzajte po tváričke. Väčšina malých detičiek to ocení hlasným smiechom a blaženým mávaním ručičiek.

Kde máš noštek?

Absolútna bábätkovská klasika, ktorú pozná azda každý. Spevavým, výrazným hlasom sa spýtajte: Kde máš nos? Následne ťuknite prstom na noštek bábätka. Opakujte, kým vás to oboch neomrzí, meňte len časti tela. Hra privádza detičky do vytrženia, navyše si vďaka nej rozvíjajú mnohé poznávacie zručnosti.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Prštekové maľovanie

Nepotrebujete nič, len bielu podložku a šťavu zo slivkového kompótu alebo sirupovú vodu. Na podložku nakvapkajte zopár kvapiek a ukážte dieťatku, ako prštekmi kresliť a rozmazávať škvrny. Alebo si vyskúšajte maľovanie prštekmi na povrch posypaný strúhankou alebo múkou.

Kamienkové puzzle

Vkladacie drevené puzzle je osvedčenou zábavkou, ale nesmie byť príliš opozerané. Čo takto vyrobiť si vlastné z kamienkov? Najskôr sa vyberte na prechádzku, na ktorej pozbierate zhruba 10 kameňov rôznych farieb a veľkostí. Doma ich rozložte na hrubý výkres a každý obtiahnite fixkou, takže na papieri zostanú obrysy. Nakoniec všetky kamene povkladajte do misky. Úlohou dieťaťa je nájsť každému kameňu “domček”, ktorý zodpovedá jeho obrysom. Drobec si precvičí jemnú motoriku, ale aj rozoznávanie tvarov.

Zázračná krabica

Nazbierajte si kúsky rôznofarebných látok rozličných textúr a postrkajte ich do prázdnej krabice na papierové alebo vlhčené vreckovky. Ak chcete, zviažte ich do jednej dlhej pestrofarebnej šnúry. Prípadne vám stačí obväz alebo hrubá farebná bavlna, na ktorú môžete popriväzovať veľké gombíky alebo drobné hračky. Dieťatko ich bude postupne vyťahovať a popritom si precvičí úchop a jemnú motoriku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako sa vyvíja detská reč v období do jedného roka? Prečítajte si v článku od kolektívu logopedičiek.

Vyrobte si hrkálku

Ranou do čierneho je všetko, čo šuští, hrká a rachoce. Nájdite zopár menších priesvitných plastových nádob, ideálne takých, čo dieťatko ľahko uchopí. Jednu naplňte veľkými gombíkmi, inú ryžou, a tak ďalej. Nezabudnite nádobky pevne uzavrieť a dohliadať na to, aby sa dieťa nedostalo k obsahu. Uvidíte tú radosť, keď nimi bude rachotiť a hrkať, a zároveň skúmať rôzne zvuky a pohyb vnútri nádob.

Gombíková sporiteľnička

Ak máte naozaj veľké gombíky veľkosti XXL, urobte na plastovej nádobke otvor. Podobný ako na sporiteľničke. Vysypte gombíky, nádobku uzavrite a nechajte dieťatko, aby gombíky postupne hádzalo cez otvor. Ťuk, jeden gombík, ťuk, druhý gombík. Drobček si precvičí jemnú motoriku a keď troška vyrastie, môžete pridať aj spoznávanie farieb.

Vodný raj

V obývačke je to trochu oštara, ale vodné zábavky môžete deťom prichystať aj na balkóne. Pripravte si hrniec s trochou vody, poháriky, ping-pongové loptičky, špongie, handričky. Dieťatko sa zabaví na dlhé minúty, len pozor, aby si vodný raj neužil aj sused pod vami!

Sánkovačka bez snehu

Vložte dieťatko do pevnej kartónovej krabice a vozte ho hore-dolu po dlážke. Nemáte poruke krabicu? Vôbec nevadí, dá sa to aj s dekou. Hlavne dávajte pozor, aby ste sa príliš neodviazali a bábätko zostalo v bezpečí.

Skladačka z chladničky

Máte prázdny papierový obal na vajíčka? Znamená to, že máte skvelú multifunkčnú hru! Dieťatko môže ukladať do priehlbín ping-pongové loptičky alebo gule z pokrčeného papiera. Ak sú loptičky farebné, zábava je väčšia aj poučnejšia. Obal prípadne obráťte hore dnom a do vydutých častí narežte drobné otvory. Krásne v nich držia malé lyžičky alebo drevené paličky na nanuk.

Utieranie prachu

Drobcov okolo jedného roka najviac baví napodobňovať dospelých. Prečo to nevyužiť? Vložte dieťaťu do rúčok vlhkú handričku a poutierajte prach na nábytku. Šmuhy asi zostanú, ale tá zábava!

Kde je guľôčka?

Trošku väčšie dojčatá zabaví miniguľôčková dráha. Nemusíte ju kupovať. Stačí vám guľôčka a kartónová rolka od papierových utierok alebo od alobalu, ktorú lepiacou páskou prilepíte napríklad na nohu stola. Pod rolku nezabudnite dať obal z krabice, aby vám guľôčka neutekala. Nezdá sa to, ale pre malé deti je to fascinujúca hra. Ako je to možné, že guľôčka zmizla? A ako je to možné, že sa zrazu zjaví?

Ježko v klietke

Kuchyňa je nekonečný zdroj zábavy, oveľa lepší, než detská izbička. Zalovte v zásuvke a vyberte z nej napríklad kovovú metličku na šľahanie. Môžete do nej povplietať bavlnené brmbolce alebo malé handričky, ktoré sa dieťatko bude snažiť vytiahnuť. Výborné na rozvoj jemnej motoriky!

Stopy v snehu

Prichystajte si veľký biely papier a lavór s vodou, do ktorého nakvapkáte trochu potravinárskej farby. A potom už len vyrábajte stopy. Nožičkami, rukami, to je jedno. Využiť môžete aj hračky, napríklad autíčka. Kolieska ponorte do farebnej vody a vyrábajte dráhy.

Prekážková dráha

Dokonca priamo v obývačke! Potrebujete len opierky zo sedačiek, karimatky, nafukovacie lehátko, vankúše. Ak máte obojstrannú lepiacu pásku, časť dráhy môže byť lepkavá. Ešte lepšie bude, ak na lepkavú dráhu poukladáte rôzne drobné hračky, ktoré sa bude dieťa snažiť zdvihnúť. Fantázii sa medze nekladú, len s tým upratovaním je to trochu horšie. Odmenou môže byť pocit, že si vaše batoľa spevnilo svalstvo, zlepšilo pohybové zručnosti, prípadne aj motoriku.

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.