Atoms/icons/24/grey/info-24

V sobotu 30. septembra máme pre vás otvorené pobočky v Bratislave v čase od 8:00 do 20:00 hod; ostatné pobočky v čase od 8:00 do 14:00 hod. Príďte sa prepoistiť osobne alebo volajte callcentrum v čase od 8:00 do 13:00 hod. 

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Päť tipov ako zvládnuť cestovanie so psom na dovolenku autom

dovolenka so psom
Cestovanie s domácimi miláčikmi je v dnešnej dobe už pomerne bežné. Trendu sa prispôsobili ubytovacie zariadenia či reštaurácie, na Slovensku aj v zahraničí. Ako sa pripraviť na dlhú cestu autom so psíkom, prípadne viacerými?
dovolenka so psom
V článku si prečítate:

Ak nepatríte ku skúseným kynologičkám či kynológom, ktorí bežne absolvujú so svojimi psíkmi niekoľko výstav ročne po celej Európe a poznajú veľa tipov a trikov ako pohodlne a bezpečne cestovať autom so psami, môžu vám padnúť vhod naše rady.

Nie každý predsa chce nechávať svojho štvornohého člena rodiny počas dovolenky v psom hoteli. Alebo nemá možnosť zveriť ho do rúk dôveryhodnej osobe. Prípadne jednoducho nechce. Veď je to člen rodiny, no nie?

Možno je na začiatok vhodné zvážiť, kedy je ideálne cestovať so psíkom, najmä k moru. Často je oveľa príjemnejšie na plážach a v letoviskách až koncom sezóny, v septembri a začiatkom októbra. Pláže a hotely sa vyprázdnia, všade je väčší pokoj a vy si spoločnú dovolenku užijete v oveľa väčšej pohode.
Čo je dobré pred cestou dôležité poriadne premyslieť?

Zvládne to?

V prvom rade treba zvážiť, či vás psík cestu zvládne. Položte si tieto otázky:

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Potrebuje doklady!

Očkovací preukaz, resp. pet pas je pre psa cestujúceho do zahraničia nevyhnutný. No vedeli ste, že niektoré krajiny môžu okrem bežných očkovaní (ako u nás) vyžadovať aj špeciálne testy?

Napríklad krvné vyšetrenie na protilátky proti besnote. To, našťastie, stačí spraviť iba raz a platí po celý psíkov život. Pre istotu si overte, či krajina, do ktorej plánujete so psom vycestovať, alebo cez ňu budete prechádzať, takéto vyšetrenie vyžaduje.

Povinná veterinárna prehliadka a očkovanie

Pred cestou do zahraničia by ste mali absolvovať aj „preventívku“ o zverolekára. Do pet pasu potom potvrdí, že psík je zdravý a môže vycestovať. Rovnako by mal skontrolovať aj očkovania a psa zaočkovať, ak nejaké chýba. Očkovanie ale odporúčame absolvovať v predstihu, nie tesne pred cestou, aby mal jeho organizmus čas ich v pokoji spracovať.

Antiparazitárne ošetrenie

Pokiaľ sa chystáte do prímorských krajín, myslite aj na špeciálnu antiparazitárnu pipetu, ktorú by váš verný kamarát mal dostať proti srdcovému červovi. Najmä ak cestujete do Stredomoria.

Ideálne je pipetu aplikovať tri dni pred cestou, aby nadobudla potrebnú účinnosť, potom sa už psík môže aj smelo kúpať v mori. Pipeta má antiparazitárny účinok aj proti bežným parazitom, takže ďalšiu odčervovaciu tabletu už dostať nemusí.

Tip do auta

So psom je ideálne cestovať v noci, aspoň dlhšiu časť cesty. Vyhnete sa najvyšším teplotám a ak mal predtým psík dostatok pohybu, veľmi pravdepodobne väčšiu časť cesty prespí.

Nezabudnite ho zabezpečiť, či už použijete špeciálnu cestovnú prepravku alebo klietku, prípadne použijete popruhy a pásy na jeho uchytenie (samozrejme tak, aby mal možnosť si ľahnúť a sadnúť). Rovnako dôležité sú pravidelné zastávky na povystieranie sa, napitie, či jedenie. Zvážte, aký druh stravy mu na cestu zbalíte (dnes už však nie je problém cestovať ani pre skúsených barfistov).

Myslite aj na dostatok čistej pitnej vody, ideálne je psovi vyhradiť špeciálnu fľašu, či viac, podľa potreby.

Užite si spoločnú dovolenku so svojím štvornohým kamarátom či kamarátkou a nezabudnite pri všetkých povinnostiach ani na cestovné poistenie. U nás môžete uzavrieť pohodlne celoročné cestovné poistenie alebo krátkodobé cestovné poistenie na konkrétnu cestu či dovolenku. Pri dovolenkách v horách si zase môžete zvoliť poistenie do hôr.

Autorka: Martina Haršányiová

Zdroje: 

https://www.svps.sk/dokumenty/zvierata/Spolocenske_zvierata_nekomercny_presun_z_TK_nie_na_zozname.pdf

 

Martina Harsanyiova

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.