Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Novorodenec: 6 odpovedí na zvedavé otázky rodičov

novorodenec s modrými očami

Niektoré veci príroda zariadila tak, že o nich síce všetci vieme, ale nevieme, prečo to tak je. Prečo má veľa novorodencov spočiatku modré oči a neskôr sa im farba zmení? Prečo majú najmenšie bábätká zaťaté pästičky? A prečo tak krásne voňajú?

novorodenec s modrými očami
V článku si prečítate:

Niektoré fakty sa stali mýtmi, ako napríklad to, že všetky bábätká majú modré oči. Všetky „záhady“ však v tomto prípade majú vysvetlenie.

Prečo majú modré oči?

Hoci máte pocit, že všetky bábätká prichádzajú na svet výlučne s modrými očkami, nie je to pravda. Ak je dieťa potomkom tmavookých rodičov, zrejme ani po narodení nebude na nich pozerať modrými očami.

Farbu očí určujú pigmentové bunky, melanocyty, ktoré produkujú farebný pigment melanín. Ten zodpovedá aj za sfarbenie dúhovky.

V období po narodení dieťaťa ale pigmentácia očnej dúhovky ešte nie je ukončená, melanínu je nedostatok, preto má skôr svetlejšie sfarbenie, väčšinou svetlomodré. Postupne sa u bábätka vplyvom slnečného žiarenia vytvára v melanocytoch viac melanínu. Ten sa ukladá v dúhovke, farba očiek sa preto pomaly zvýrazňuje a začína sa podobať rodičovskej.

Reálne sfarbenie začínajú nadobúdať medzi šiestym a dvanástym mesiacom života, no celý proces pigmentácie očí je ukončený väčšinou vo veku troch rokov.

Prečo dobre nevidia?

Novorodenec vraj vníma len oči svojej mamy. Pravda je taká, že síce po narodení má schopnosť vidieť, ale len na vzdialenosť približne desiatich centimetrov.

Nerozlišuje však farby a aj obraz, ktorý na začiatku života registruje, je skôr rozmazaný. Zvládne fixovať objekt, no len niekoľko sekúnd a uprednostňuje usmiate tváre i živé farby. Deje sa to preto, lebo ešte nemá zrelé okohybné svaly, nedokáže ovládať pohyby očí a často preto škúli. Rozlišovať farby a ovládať pohyby očiek začína až v štvrtom mesiaci. Dá sa to spozorovať podľa toho, že dieťa už zvládne sledovať hračku.

Prečo tak krásne voňajú?

Existujú viaceré vysvetľujúce teórie, ale väčšina sa zhodla na tom, že za tento jav môžu výlučky potných žliaz, metabolizmus dieťaťa a jemný maz, ktorý pokrýva pokožku bábätiek.

Vôňu bábätku však matka príroda nadelila hlavne preto, aby zabezpečila jeho prežitie. Drobné a bezbranné dieťatko, závislé od pomoci, si svojou vôňou získava pozornosť nielen mamy, ale aj okolia.

Prečo majú chĺpky na tele?

Mnohé bábätká sú po narodení hneď krásne ružové, na hlavičke majú len jemné páperie a telíčko hladké, bez jediného chĺpka. Iné sú zasa vlasaté s bledšími aj tmavými chĺpkami na ramienkach, chrbátiku aj uškách. Toto ochlpenie sa volá lanugo a rašiť začína v štvrtom mesiaci vnútromaternicového vývinu, ako takzvané primárne ochlpenie plodu.

Je základom pre rast vláskov a nechtíkov. V ďalších mesiacoch vývoja v brušku však lanugo postupne vypadáva. Donosené dieťa by ho v čase pôrodu už nemalo mať, no niektoré deti prichádzajú na svet so zvyškami lanuga.

Tie ale v priebehu niekoľkých týždňov vymiznú. Hustejšie ochlpenie je častejšie u nedonosených detí, aj u nich však postupne vypadá.

Výraznejšie ochlpenie je podmienené aj geneticky, ale aj vplyvom niektorých chorôb. Napríklad hypertrichózy. Pre túto diagnózu je typické nadmerné ochlpenie na rôznych častiach tela, aj na tých, kde obvykle nebýva.

Prečo majú zaťaté pästičky?

Bábätká majú v prvých týždňoch života zaťaté pästičky. Ak jednu z pästí otvoríte a vložíte do nej prst, prekvapivo pevne ho uchopí. Je to ale tzv. úchopový reflex. Napriek tomu nič iné ešte v ruke neudrží.

S vývinom mozgu a rozvojom jemnej motoriky sa však ruky postupne otvárajú, čo sa deje okolo konca druhého mesiaca. Svedčí to o tom, že drobec si svoje ručičky už začína uvedomovať a začne ich čoskoro aj používať.

Prečo sa často strhnú?

Novorodenec takmer celý deň prespí, budí sa len na kŕmenie alebo ho z ľahkého spánku prebudia vlastné pohyby. Preto sa neraz strhne, plače a znova zaspáva. Tento stereotyp sa opakuje, čo mu zvykne brániť v hlbokom a pokojnom spánku. Ide o ďalší z dôležitých novorodeneckých reflexov – Moorov reflex. Dieťatko pri ňom rozhodí ruky a nohy. Tento reflex postupne vymizne medzi 4. až 6. mesiacom.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si ďalšie zaujímavé fakty o reflexoch novorodenca.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.