Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Neonatologička: Reflexy u novorodenca naznačia, či sa dieťatko vyvíja správne

Úchopový nepodmienený reflex novorodenca

Vrodené reflexy novorodenca. Ak by ich dieťatko nemalo, je to signál, že sa nevyvíja správne. Viete, ktoré to sú?

Úchopový nepodmienený reflex novorodenca

Nepodmienené reflexy sa hodnotia pri vyšetrení každého novorodenca. „Je to potrebné pre posúdenie správneho psychomotorického vývoja dieťaťa a rozhodujúce pre diagnostiku prípadných porúch centrálneho nervového systému. Abnormity v zmysle chýbania reflexov alebo ich prítomnosť v istej vývojovej fáze, kedy už majú byť vyhasnuté, svedčí o poruche v prebiehajúcom vývoji,“ tvrdí neonatologička MUDr. Katarína Golianová z Nemocnice Zvolen.

Väčšina nepodmienených reflexov postupne zmizne. S dozrievaním centrálnej nervovej sústavy dochádza k ich vyhasínaniu alebo k ich zapojeniu do pohybových stereotypov dieťaťa,“ prezrádza odborníčka. Pri patologických nálezoch je potrebné dieťa odoslať na ďalšie neurologické vyšetrenie. „Je to nevyhnutné k stanoveniu diagnózy a indikovaniu adekvátnej terapie v zmysle reflexnej rehabilitácie,“ ozrejmuje odborníčka.

Hľadací reflex

Ak chcete skontrolovať, či ho dieťa má, dotknite sa okolia úst alebo líčka dieťatka. Malo by reflexne otočiť hlavičku smerom k hladkajúcej ruke. „Tento reflex umožňuje, aby sa stimulujúci predmet dostal do úst. Dieťa je ním vybavené od 28. týždňa tehotenstva do 2. až 3. mesiaca po narodení,“ hovorí doktorka Golianová.

Pozor! Ak dieťa dojčíte a ono je menej aktívne, prípadne pri dojčení zaspáva, nestimulujte ho hladkaním po líčku. Reakciou bude pustenie prsníka a opätovné hľadanie smerom k stimulácii.

Sací reflex

Nadväzuje na hľadací reflex a je veľmi dôležitý pre prisatie dieťaťa na prsník, eventuálne na cumeľ. Vďaka nemu dieťa saje predmet, ktorý sa mu dostane do úst. „Sací reflex je prítomný do 2. – 3. mesiaca života. Neprítomnosť sacieho, ale aj hľadacieho a prehĺtacieho reflexu je okrem predčasne narodených detí pozorovaná aj u novorodencov s poškodením mozgu. Vyskytuje sa pri krvácaní do mozgu, pri hypoxicko-ischemickom poškodení mozgu u asfyktických detí a pri vrodených vývojových chybách centrálnej nervovej sústavy,“ prezrádza odborníčka.

Prehĺtací reflex

„Je prítomný od 30. do 34. týždňa tehotenstva a pretrváva celý život. Stimulácia zadnej tretiny jazyka a hltana vyvolá zložitý proces prehĺtania,“ vysvetľuje doktorka Golianová. Pre príjem potravy však musí dôjsť ku koordinácii sacieho a prehĺtacieho reflexu s dychovou aktivitou, čo je možné od 34. do 36. týždňa tehotenstva.

Úchopový reflex na horných končatinách

Stimulácia dlaní novorodenca vyvolá silný úchop. Až taký, že dieťa môžete zdvihnúť z podložky a aj tak dlane neotvorí. „Reflex je prítomný od 26. týždňa tehotenstva do rozvoja vedomej úchopovej funkcie ruky, ktorá sa objavuje v 4. až 6. mesiaci,“ hovorí neonatologička.

Reflexný úchop na dolných končatinách

Dá sa pozorovať na chodidlách. Po zatlačení na ne dieťa pokrčí prsty na nohách. „Reflex je vyvolateľný od 26. týždňa tehotenstva do rozvoja opornej funkcie nohy, čo je do 9. až 12. mesiaca života dieťaťa,“ prezrádza lekárka.

Babinského reflex

Tiež sa vyšetruje na chodidlách. Podráždenie chodidla novorodenca tupým predmetom smerom od päty k malíčku a k palcu vyvolá vejárovité roztiahnutie prstov nohy smerom dohora. Tento reflex je prítomný do 18. mesiaca po narodení. „Ak pretrváva do dospelosti, signalizuje závažné poškodenie nervového systému. Normálna reakcia v dospelosti je totiž ohnutie prstov smerom nadol,“ tvrdí odborníčka.

Reakcia na osvetlenie

Prejaví sa tak, že novorodenec na osvetlenie časti tváre reaguje otočením hlavičky a očí na stimulujúcu stranu. Doktorka Golianová upresňuje, že reflex sa objavuje medzi 32. – 36. týždňom tehotenstva a vyhasína do 4. týždňa po narodení.

Morov reflex

Dieťa ním reaguje na úľak a možno ho vyvolať viacerými spôsobmi. „Reflexná odpoveď pozostáva zo symetrického pohybu horných končatín nahor a do strán, pričom dieťa otvorí dlane a nadýchne sa. Nasleduje ustrnutie, dochádza k uvoľňovaniu stresových hormónov, zrýchľuje sa akcia srdca a prehlbuje sa dýchanie. Poslednou fázou reflexu je objímanie, potom plač. Morov reflex mizne okolo 6. mesiaca života. Pretrvávanie reflexu po 6. mesiaci je patologický príznak,“ tvrdí lekárka.

Chôdzový automatizmus

Môžete ho pozorovať, ak novorodenca chytíte pod pazuchami tak, že sa chodidlami dotýka pevnej podložky (nechajte to však radšej na lekára). Vtedy začne napodobňovať chôdzu. Reflex je prítomný od 28. týždňa tehotenstva, vyhasína v období 1. – 2. mesiaca života.

Reflexné plazenie

Prejaví sa v polohe na brušku. Tlak dlane na chodidlá novorodenca vyprovokuje plazenie sa. Reflex sa objavuje v 38. týždni tehotenstva a vyhasína 2 mesiace po narodení.

Fenomén bábiky

Je prítomný od 31. týždňa tehotenstva až do počiatku fixácie pohľadu. Objavuje sa pri otáčaní hlavičky novorodenca doprava a doľava. Vtedy sa očká novorodenca pohybujú opačným smerom.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.