Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Nedostatočné prekrvenie: Trápia vás studené ruky a nohy?

studené ruky a nohy pri slabom prekrvení končatín
Studené ruky, nohy, ale aj nos či uši uprostred horúceho leta. Tento problém pozná mnoho ľudí. Príčinou nedostatočného prekrvenia môžu byť vážne ochorenia.
studené ruky a nohy pri slabom prekrvení končatín
V článku si prečítate:

Každý z nás má niekedy studené ruky alebo nohy, či oboje. Zvyčajne je to kvôli chladu, zo strachu alebo stresu, teda v situáciách, pri ktorých sa cievy prirodzene stiahnu a končatinami prúdi menej krvi.

Ak však máte studené končatiny pravidelne, mali by ste spozornieť. Na príčine je zlá cirkulácia krvi, či iné obehové problémy, ktoré treba riešiť.

Kedy sa prekrvenie tela zhoršuje?

Ak je krvný obeh niečím narušený, prietok krvi sa spomaľuje, dokonca na niektorých miestach vznikajú blokády, a tie prúdenie krvi viac či menej obmedzujú.

Prečo je to nebezpečné? Pretože bunky tela, respektíve niektoré časti tela, nedostávajú dostatok kyslíka a živín, a potom nemôžu fungovať, ako by mali.

Slabý prietok krvi nie je sám o sebe ochorením, vyplýva z iných zdravotných stavov. Preto je dôležité, aby sme hľadali a liečili základné príčiny, nie iba príznaky.

V prvom rade je to obezita a cukrovka. S nimi idú „ruka v ruke“ problémy s tepnami a srdcové choroby. Samozrejme, tie sa vyskytujú aj samostatne.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

VEDELI SE, ŽE ...

Naše cievy by obmotali zemeguľu dvakrát? Znie to neuveriteľne, ale v ľudskom tele je viac ako 96 500 kilometrov krvných ciev. Pre lepšiu predstavu – cievami by sme obmotali planétu Zem dvakrát, a ešte by trochu zvýšilo. Cievy tvoria spolu so srdcom a ďalšími svalmi obehovú sústavu. Úlohou obehového systému je transport krvi do a zo všetkých častí tela, teda do každej bunky.

Príznaky nedostatočnej cirkulácie krvi

Slabšie prekrvenie si najľahšie všimnete na nohách alebo rukách. Aj keď sa hovorí: „Studené ruky – horúce srdce,“ touto frázou sa veru neutešujte. V skutočnosti studené ruky nemajú nič spoločné s tým, ako máte radi iných ľudí.

Zdroj: Adobe Stock

Ako spoznáte zlé prekrvenie končatín?

Ak sú vaše končatiny zle zásobované krvou, pravidelne pociťujete chlad, brnenie, mravčenie, či zníženú citlivosti. Pokiaľ máte veľmi svetlú pokožku, všimnete si aj modrastý nádych.

Slabšie prekrvenie sa odrazí aj na suchej pokožke alebo lámavých nechtoch. V horších prípadoch sa dostavuje pulzujúca alebo bodavá bolesť, svalové kŕče.

U mužov je typickým príznakom zlého krvného obehu slabá alebo žiadna erekcia.

Najčastejšie príčiny slabého obehu krvi

Ochorenie periférnych artérií

Pri tejto diagnóze sú zúžené krvné cievy a tepny. Neraz sa pridruží iná diagnóza – ateroskleróza, keď tepny tuhnú a upchávajú sa tukovými usadeninami.

Obe diagnózy znižujú prietok krvi v končatinách, sú bolestivé. Ak sa neliečime, otvárame dvere cievnej mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu.

Uvoľnená krvná zrazenina niekedy smeruje aj do pľúc. Vtedy hovoríme o nebezpečnej pľúcnej embólii.

Kŕčové žily

Kŕčové žily vznikajú najčastejšie kvôli zlyhaniu srdcovej chlopne. Zväčšené žily sa objavujú najmä na zadnej strane nôh. Prietok krvi cez zväčšené žily je – paradoxne – nedostatočný. Výsledkom je zlý krvný obeh, vytvárajú sa krvné zrazeniny.

Cukrovka

Myslíte si, že diabetes súvisí len s neuspokojivou hladinou cukru v krvi? Zďaleka nie! Cukrovka často vedie k zlej cirkulácii krvi, najmä v lýtkach, stehnách, zadku. Diabetici majú tiež vysoký predpoklad aterosklerózy, vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb.

Obezita/nadváha

Ak máte nadbytočné kilogramy, výrazne to zaťažuje vaše telo. Pri nadváhe/obezite máte vyššie riziko kŕčových žíl a iných cievnych ťažkostí. Pozor, k nedostatočnému prietoku krvi prispieva aj niekoľkohodinové sedenie alebo státie!

Raynaudova choroba

Studené ruky a studené nohy sú základným príznakom Raynaudovej choroby. Končatiny máte studené kvôli zúženým cievam. U niektorých pacientov sa ochorenie prejavuje aj studeným nosom, perami či ušami.

Diagnostika nedostatočného krvného obehu

Lekár vám najskôr skontroluje pulz na artériách, cit v končatinách, bolestivosť, sleduje farbu pokožky, opuch, teplotu. Podľa toho, čo zistí, vám zvyčajne odporučí ďalšie vyšetrenia, ako napríklad:

Lieky na prekrvenie končatín a tela

Liečba nedostatočného krvného obehu závisí od základnej príčiny. K liečebným metódam patrí napríklad aj špeciálny cvičebný program. Dobrými pomocníkmi sú tiež kompresné ponožky.

V prípade cukrovky je to celkové nastavenie liečby – diéta, lieky, inzulín. Pri kŕčových žilách najmä kompresné pančuchy, prípadne operácia.

Predpisujú sa aj „lieky na prekrvenie“. Tento ľudový výraz zahŕňa lieky, ktoré spevňujú cievnu stenu, riedia krv a rozpúšťajú zrazeniny.

Ak máte diagnostikovaný Raynaudov syndróm, dostanete alfa blokátory a/alebo blokátory kalciového kanála.

Aké výhody vám prináša zdravotné poistenie v tejto oblasti? Položte dobre formulovanú otázku svojej poisťovni a zistite viac.

Zdroj: Adobe Stock

Ako podporiť krvný obeh bez liekov?

Nefajčite

Zlé prekrvenie tela je silným dôvodom, prečo prestať fajčiť. Nikotín poškodzuje steny tepien a výrazne zahusťuje krv. S rastúcou hustotou krvi tak rastie riziko cievnej mozgovej príhody a infarktu.

Kontrolujte si krvný tlak

Robte to aspoň raz týždenne, pokiaľ lekár neurčí inak. Vysoký krvný tlak je spúšťačom artériosklerózy, pri ktorej tvrdnú tepny. Ak máte tlak pravidelne vyšší ako 120/80, porozprávajte sa s lekárom.

Nezabúdajte na pitný režim

Ak ste to nevedeli, krv je z polovice voda. Aby sme krv udržali v pohybe a optimálnej hustote, potrebujeme aspoň 2 až 3 litre vody denne, pri fyzickej námahe a v horúcom počasí ešte viac.

Neseďte celé hodiny

Dlhodobé sedenie oslabuje svaly nôh a spomaľuje prietok krvi v nich. To sa môže skončiť až zrazeninou. Naopak – cvičenie, rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie zlepšujúe krvný obeh, posilňuje srdce a znižuje krvný tlak. Stačí 30 minút, ale 5 až 7 dní v týždni.

Pravidelná masáž nôh

Chcete rozprúdiť krv v žilách? Vyskúšajte suchú masáž tvrdšou kefou. Robte pomalšie krúživé pohyby od chodidiel nahor. Pomáha aj horúci kúpeľ nôh, no nie pri vysokom krvnom tlaku a vážnejších cievnych chorobách!

Potravinové doplnky na prekrvenie

Hľadáte spoľahlivé potravinové doplnky na prekrvenie tela? Prekrvenie končatín, ale tiež mozgu, podporujú hlavne produkty z ginka. Pred užívaním sa však poraďte s lekárom.

Doplnky výživy síce fungujú, ale nie sú zázračné. Veľa robí aj strava. Sústreďte sa preto na rastlinné zložky, chudšie bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny B, C a D.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.webmd.com/dvt/ss/slideshow-dvt-improve-circulation

https://www.healthline.com/health/poor-circulation-symptoms-causes

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.