Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Najkrajšie detské knižky pod stromček

dve deti lezia na hunatej podlozke, citaju knihu a za nimi svietia vianocne svetla

Vianoce, to nie sú len televízne rozprávky, ale aj čarovné knižné príbehy. Vedia to aj v kníhkupectvách, ktoré už prekypujú ponukou nových detských knižiek. Nájdete medzi nimi príbehy o princeznách, macíkoch, psíkoch, dokonca aj o mexických obojživelníkoch. Ak sa v ponuke trochu strácate, možno vám pomôže výber knižiek, ktoré zaujali najviac – nielen nás, ale hlavne naše deti.

dve deti lezia na hunatej podlozke, citaju knihu a za nimi svietia vianocne svetla

Dračia pošta

Ikar, 2019

Knižka mladej britskej ilustrátorky Emmy Yarlett sa zmestí do rúčok starších detí, ktoré už vedia manipulovať s obyčajným papierom, rozložiť lístoček, zasunúť ho do obálky. A príbeh? Malý Alex našiel doma dráčika a nevie, čo si s ním počať. Starať sa o draka je totiž pomerne náročné. Šupinatý návštevník skonzumuje len za jediný deň 23 rezňov, 10 šuniek a polovicu dáždnika. A tak Alex kontaktuje rôzne inštitúcie, napríklad požiarnikov alebo ochrancov zvierat. Tí mu odpíšu vo forme naozajstného listu, ktorý si sami vyberiete z obálky, rozložíte a prečítate. Skvelý nápad, čo poviete? 

zdroj: Ikar

zdroj: nakladateľstvo Albatros

Medvedík a záhradná potopa

Albatros, 2019

Medvedík si nevšimol, že zo záhradnej hadice vyteká voda. Najskôr zaliala drobné kvietky, neskôr zeleninu, napokon aj stromy. Podstatný na knižke však nie je príbeh, ale nádherné podvodné svety slovenskej ilustrátorky Kataríny Macurovej. Čo nová strana, to vyššia hladina. Do záhrady sa postupne sťahujú všakovaké tvory, ktoré v nej nemajú čo hľadať. Ryby a raky, tajomné manty, gigantická chobotnica, dokonca aj žltá ponorka. Vizuálny zážitok je veľkolepý. Knižka má klasické ohybné listy z papiera, ale v sprievode dospelých zaujme aj najmenšie deti od 2 rokov. 

zdroj: Nakladateľstvo Albatros

Búrka a veľryba

Albatros, 2019

Noi vyrastá v domčeku na brehu mora so šiestimi mačkami a svojím oteckom. Ten musí chodiť každý deň do práce a Noi sa cíti byť opustený. Ale len dovtedy, pokým neobjaví na brehu mora mláďa veľryby. Noi si nového kamaráta odnesie domov, no je len otázkou času, pokým jeho „drobné tajomstvo“ neodhalí otecko. Príbeh nám trochu pripomína svetoznámy animák Pieseň mora, pri ktorom sme si veru aj poplakali. Knižka je trochu zasnená, trochu smiešna a veľmi, veľmi dojímavá. Celé to pôsobí veľmi seversky, tipovali by sme Island alebo Švédsko. Autorom je však svetoznámy ilustrátor, režisér a ešte aj spisovateľ Benji Davies, ktorý pochádza z Veľkej Británie. 

zdroj Atticum

Zelená starká

Atticum, 2019

Knižka je na prvý pohľad celkom nenápadná. Keď ju však otvoríte, nastane celkom iná situácia. Rozprestrú sa pred vami nádherné preslnené ilustrácie anglicko-islandského umelca Briana Pilkingtona, tak trochu pripomínajúce svety svetoznámeho japonského tvorcu Miyazakiho. Príbehu porozumejú deti od 5 rokov. Zoznámia sa so starkou Gunn, ktorá sa musí presťahovať z dedinskej farmy do mestskej bytovky, kde žije jej rodina. Okrem šatstva a nábytku si však do bytu postupne premiestni celú farmu, vrátane rastlín aj zvierat. Knižka bola napísaná v osemdesiatych rokoch. Znamená to, že islandská autorka Sigurdardóttir Ingibjörg možno ani netušila, že starká Gunn je vlastne priekopníčka urbangardeningu a urbanfarmingu!

zdroj: YoYo books

Medveďov med

YoYo books, 2019

Je to knižka, divadielko, alebo hračka? To síce netušíme, ale rozhodne môžeme skonštatovať, že ide o skvelý nápad. Hlavný hrdina totiž nie je ilustrovaný, ale rovno ušitý a vložený do knižky ako maňuška. Znamená to, že do maca vložíte ruku a popri rozprávaní príbehu hráte deťom divadielko. Maňuška je jedna, jednotlivé prostredia sa menia otáčaním stránok. A aký je dej? Macovi jedného dňa záhadne zmizne pohár s medom, čím sa začína veľká medvedia pátracia akcia. Knižka je z edície Rozprávkoví kamaráti, v ktorej zatiaľ vyšiel aj príbeh so žabiakom. Je vhodná pre najmenšie deti od 1,5 roka, ale na vlastnom bábkoherectve sa zabavíte aj vy. 

zdroj: Fortuna Libri

Hladný medveď

Fortuna Libri, 2019

A máme tu ďalšieho maca, dokonca opäť hladného. Ako iste viete, medveď je všežravec. Znamená to, že medveďovi Martinovi nechutí len medík. Nepohrdne ani sušenými slizniakmi, ktoré si ježko skrýva na zimu. A ani lieskovcami zo zásob veveričky. Medveď Martin postupne navštevuje lesných susedov a plieni ich zimné zásoby. Aby neboli zvieratká hladné, musí to neskôr napraviť. Text od autorky detských kníh Sylvie Auzary-Luton je veľmi jednoduchý, ale deti najviac očaria obrázky osvedčeného francúzskeho ilustrátora Michaela Derullieuxa. 

zdroj: Grada

Podivuhodné zvieratá

Grada, 2019

Táto knižka nie je pre nejaké bábätká. Je pre malých zoológov, ktorých nezaujíma medvedík Martin, ale skutočný medveď hnedý. Alebo skôr obojživelník axolotl, po latinsky ambystoma mexicanum, ktorý žije v jedinom mexickom jazere a vyzerá, akoby sa usmieval. Alebo plachý okapi, po latinsky okapia johnstoni, ktorý pripomína zebru, no v skutočnosti je príbuzným žirafy. Na 64 stranách nájdete aj ďalšie podivné tvory našej planéty, vrátane ich podrobností o ich živote, strave a prirodzenom prostredí. Nebojte sa, tých podrobností nie je až tak veľa. Je ich presne toľko, aby bola knižka zaujímavá pre deti od 6 rokov.

zdroj: YoYo books

Lišiak a havran

YoYo books, 2019

Toto nie sú obyčajné Ezopove bájky. Sú to bájky s ilustráciami našej obľúbenej výtvarníčky Márie Nerádovej, na ktoré sa nielen dobre díva, ale sa ich aj dobre dotýka. Ako to myslíme? Jednoducho. Na stránkach nájdete trblietavé, textilné či chlpaté plôšky, ktoré deti priam vyzývajú, aby ich hladkali a škrabkali. Knižka má tvrdé kartónové strany, priateľské k najmenším rúčkam. A ak sa deti naučia veršovaný príbeh naspamäť, môžete im prikúpiť ďalšie leporelové bájky: Svrček a mravce, Zajac a korytnačka a Lev a potkan. 

zdroj: Nakladateľstvo Albatros

O stratenom jelenčekovi

Albatros, 2018

Knižky s rozkladacími priestorovými obrázkami sú vzácnosť. Tie s ilustráciami Rudolfa Lukeša sú ale hotové skvosty, ktoré sa môžu pokojne dediť. Deti budú očarené pohybujúcimi sa figúrkami a motívmi. Dospeláci zasa ocenia nadčasové obrázky kultového českého ilustrátora, ktoré v šesťdesiatych rokoch obdivovala aj kráľovná Alžbeta. V edícii Priestorové rozprávky vyšli aj ďalšie knižky, napríklad o márnivom koníkovi či o psíkovi. Všetky sú krásne, ale nám sa najviac páči príbeh o jelenčekovi.

zdroj: Slovart

Ňuňo

Slovart, 2019

Hlavní ľudskí hrdinovia tejto knižky sú dvaja dospeláci Inge a Jožko. Jedného dňa si Inge uvedomí, že s Jožkom celé dni len pozerajú do televízie a ťukajú do mobilov. Riešenie? Psík, s ktorým by museli chodiť von. A tak do knižky pribudne ten najdôležitejší hrdina – neposedný westík Ňuňo. Inge s Jožkom zistia, že o psíka sa nestačí len starať, ale zároveň ho treba chrániť pred rôznymi nástrahami. Napríklad pred medveďom alebo diviakom. Najťažšia skúška však Ňuňa čaká, keď do jeho malej ľudsko-zvieracej svorky pribudne živé bábätko. Knižka zaujme deti od 6 rokov, hlavne tie, čo milujú psíkov. Veľmi sa zíde aj krpcom, ktorým sa narodil mladší súrodenec a teraz sa cítia trochu neisto. Zhruba ako Ňuňo. 

zdroj: YoYo books

Kde bolo, tam bolo

YoYo books, 2019

Bez klasických rozprávok by bol náš vianočný výber neúplný. Taká Červená čiapočka je predsa MUST HAVE každej detskej knižnice! V knižke Kde bolo, tam bolo nájdete nielen ju, ale aj Tri malé prasiatka, Popolušku, Snehulienku, Pinocchia, Kocúra v čižmách a ďalších päť rozprávočiek. Texty dopĺňajú milé a veselé ilustrácie Márie Nerádovej, ako stvorené na dobrú noc. Páči sa nám aj obal s mäkučkým poťahom, vhodným do detských rúčok. Knižka je vhodná pre deti od 2,5 roka.

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.