Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Mužská plodnosť – ako zlepšiť hodnoty spermiogramu?

tipy na zlepšenie hodnôt spermiogramu

Zlý spermiogram nemusí znamenať koniec sveta. Kvalitu a kvantitu spermií je možné zlepšiť viacerými spôsobmi. Ukážeme vám, ako na to!

tipy na zlepšenie hodnôt spermiogramu
V článku si prečítate:

Zloženie stravy má na tvorbu ejakulátu výrazný vplyv. Nedostatok živín a minerálov sa odzrkadlí aj na kvalite spermií.

Pozrite sa mu do taniera

Na druhej strane, zmena jedálnička sa môže čoskoro odzrkadliť na spermiograme. Čo dokáže prirodzene naštartovať mužskú plodnosť?

Antioxidanty: napr. vitamín E, ktorý posilňuje pohyblivosť spermií, ako aj ich schopnosť preniknúť priamo k vajíčku, vitamín C, ktorý pomáha zlepšiť koncentráciu a pohyblivosť spermií, selén – znižuje riziko vzniku vývojových defektov a zvyšuje množstvo spermií.

Kyselina D-asparágová (DAA): dokáže zvýšiť hladinu testosterónu o 30 až 60 percent. Zároveň pomáha výrazne zvýšiť pohyblivosť a množstvo spermií v ejakuláte. Odporúčaná denná dávka sú 3 gramy. Vyskytuje sa v potravinách (napr. v kuracích prsiach, pohánke, sóji či ovocí), ale doplniť ju môžete aj prostredníctvom výživových doplnkov.

Kyselina listová: muži nepotrebujú nutne brať kyselinu listovú v tabletkovej forme, stačí, ak si doprajú dostatok listovej zeleniny, strukovín, celozrnného pečiva či cestovín.

Zinok: pomáha udržiavať zdravú hladinu testosterónu.

Oriešky: látky obsiahnuté v rôznych druhoch orechov dokážu výrazne zlepšiť mobilitu, morfológiu a kvalitu spermií. Páni by mali zjesť aspoň 75 gramov orechov denne. Samozrejme nesolené a nepražené.

Preč s tým bruchom!

Nadváha môže výrazne znížiť plodnosť nielen u žien, ale aj u mužov. Ak má váš partner nejaké to kilo navyše, redukcia jeho hmotnosti by pri snažení sa o bábätko mala hrať dôležitú úlohu. S úpravou stravy vám pomôže aj cvičenie. Viaceré štúdie ukázali, že pravidelná športová aktivita sa pozitívne odzrkadlí na mužskej plodnosti. Pozor však na cyklistiku. U mužov, ktorí na bicykli strávili viac ako 5 hodín týždenne, sa výrazne znižovala kvalita spermií. Najlepšie na plodnosť vplýva silový tréning či rôzne outdoorové aktivity.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Šup-šup do postele

Vedeli ste, že aj spánok má výrazný vplyv na mužskú plodnosť? Štúdia z roku 2019 preukázala na vzťah spánkového cyklu a kvality spermií. Aby bolo snaženie úspešné, partner by mal byť do 22:30 v posteli, pričom by si mal dopriať minimálne 7,5 hodín neprerušovaného spánku.

Zahoďte cigarety

Pokiaľ váš partner fajčí, snaha o počatie potomka môže byť dostatočnou motiváciou na to, aby skončil s týmto zlozvykom. Je dokázané, že fajčenie výrazne spomaľuje rýchlosť spermií, čo, samozrejme, znižuje šance na počatie. Proces dozrievania spermií trvá približne 90 dní. Po tejto dobe môže spermiogram ukázať výrazné zlepšenie.

Obmedzte príjem alkoholu

Alebo naň rovno aspoň na čas zabudnite. Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko vzniku morfologických defektov spermií. A to nie je všetko. Alkohol sa môže negatívne podpísať aj na partnerovej erekcii a z pekných chvíľ nemusí byť nič.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ktoré sú najčastejšie príčiny mužskej neplodnosti? Zistíte v našom článku.

Pozor na stres

Štúdia z roku 2018 označila za kľúčové faktory mužskej neplodnosti vyšší vek, nezdravý životný štýl, environmentálne prostredie a oxidačný stres. Práve stres môže u mužov brzdiť tvorbu hormónov, ktoré sú zodpovedné za dozrievanie spermií.

Na voľno

Ešte jedna delikátna rada na záver: Odložte tesné boxerky, rifle či slipy a doprajte si čo najväčšie pohodlie. Dbajte o to, aby sa vám zbytočne nezvyšovala teplota v semenníkoch. Ničíte si tým spermie. Taktiež notebook si nedávajte na kolená a telefón si radšej vyberte z vrecka nohavíc. Budete sa cítiť pohodlnejšie a čoskoro sa táto zmena môže prejaviť na kvalite vašich spermií.

Zdroje:

ILACQUA, Alessandro a Giulia GIULIA IZZO. Lifestyle and fertility: the influence of stress and quality of life on male fertility. NCBI [online]. 26. 11. 2016 [cit. 2020-10-02]. Dostupné z: doi

KUBALA, Jillian. 10 Ways to Boost Male Fertility and Increase Sperm Count. Healthline [online]. 18. 05. 2020 [cit. 2020-10-02]. Dostupné z: healthline.com

REECE, Tamekia. 13 Ways to Increase Male Fertility. Parents [online]. 18. 02. 2020 [cit. 2020-10-02]. Dostupné z: parents.com

WISE, Lauren A., Daniel W. CRAMER, Mark D. HORNSTEIN, Rachel K. ASHBY a Stacey A. MISSMER. Physical activity and semen quality among men attending an infertility clinic. Fertility and Sterility [online]. 2011, 95(3), 1025-1030 [cit. 2020-10-02]. ISSN 00150282. Dostupné z: doi

RAFIEE, Bahare a Mohammad Hossein MOROWVAT. Comparing the Effectiveness of Dietary Vitamin C and Exercise Interventions on Fertility Parameters in Normal Obese Men. Pub Med [online]. [cit. 2020-10-02]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

DURAIRAJANAYAGAM, Damayanthi. Lifestyle causes of male infertility. Arab Journal of Urology [online]. 2019, 16(1), 10-20 [cit. 2020-10-02]. ISSN 2090-598X. Dostupné z: doi

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.