Atoms/icons/24/grey/info-24

V piatok 30. 9. 2022 sme pre vás predĺžili otváraciu dobu kontaktných miest až do 20:00 h., aby ste mali na prepoistenie sa k nám dostatok času.

Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Mužská neplodnosť: 4 najčastejšie príčiny, pre ktoré muž nedokáže počať dieťa

neplodný muž

Keď sa nedarí počať bábätko, je to stresujúce pre oboch partnerov. Mužská neplodnosť je čoraz častejšou príčinou neúspešných pokusov otehotnieť. Príčin, prečo sa stáva muž neplodný, je veľa a ich riešenie je často komplikované rovnako ako liečba ženskej neplodnosti.

neplodný muž
V článku si prečítate:

Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť počať dieťa pri pravidelnom, nechránenom pohlavnom styku v časovom horizonte dlhšom ako rok. Kedysi sa verilo, že neplodnosť je výlučne „ženská záležitosť“.

Akosi sa nepočítalo s tým, že zdravotný problém môže mať aj muž. Výskumy ale dokázali, že neplodnosť sa môže týkať rovnako mužov, ako aj žien. Zatiaľ čo u žien môže byť viacero príznakov toho, že sa niečo deje, u mužov sa vyskytuje často jediný signál – samotná neplodnosť.

Frustrácia, stres a sklamanie

Presnú príčinu neplodnosti zistí urológ alebo andrológ, špecialista, ktorý sa zaoberá mužskou neplodnosťou. Nepríjemný výsledok je pre oboch partnerov zvyčajne rovnako frustrujúci, najmä ak obaja túžia po dieťati. Našťastie, mnohé z problémov, ktoré bránia počatiu, sa už v dnešnej dobe dajú liečiť a riešiť.

1. Nízky počet spermií

Jeden z veľmi častých problémov dnešnej doby – stále klesajúci počet spermií v ejakuláte, a tým stále nižšia šanca úspešne oplodniť vajíčko. V 1 ml ejakulátu by malo byť približne 15 miliónov spermií. Ak je ich výrazne menej, hovoríme o oligospermii. Vážnejším problémom je azoospermia, kedy sa v ejakuláte nenachádza žiadna spermia a dieťatko nie je možné počať prirodzene. Azoospermia sa vyskytuje približne v 15 percentách prípadov mužskej neplodnosti.

2. Nedostatočná kvalita spermií

Nielen počet, ale aj kvalita spermií zohráva dôležitú úlohu pri procese oplodnenia. Nedostatočná motilita (pohyblivosť spermií) či morfologické defekty môžu byť ďalším z dôvodov mužskej neplodnosti. Po 45. roku sa u mužov výrazne zhoršuje kvalita spermií. Aj na to treba pamätať pri plánovaní bábätka. Faktory ovplyvňujúce kvalitu a kvantitu spermií sú:

3. Varikokéla

Ide o nepríjemné a boľavé rozšírenie ciev semenníkov. Toto rozšírenie vedie k zvýšeniu ich teploty, čo negatívne ovplyvňuje dozrievanie a kvalitu spermií. V niektorých prípadoch môže varikokéla viesť až k úplnej sterilite.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

O príčinách ženskej neplodnosti si prečítajte v článku 6 najčastejších dôvodov ženskej neplodnosti.

4. Poruchy ejakulácie

Objavujú sa azda častejšie ako poruchy erekcie. Prejavujú sa v niekoľkých formách:

Aj Lenka má za sebou podobnú skúsenosť: „Môj partner začal mať problémy s potenciou po polroku snaženia sa o bábätko. Keď som mala plodné dni, vôbec nemal chuť na sex. Čím viac som naňho tlačila, tým viac ma odmietal. Nakoniec sme museli vyhľadať sexuológa, ktorý nám pomohol objasniť koreň problému.“ Lenkin partner s erektilnou dysfunkciou bojuje už roky. A nie je sám.

Niektoré príčiny mužskej neplodnosti je možné ovplyvniť zmenou životného štýlu, hormonálnou terapiou, medikamentóznou liečbou či operáciou. Aj samotné odhalenie príčiny vás oboch môže doviesť bližšie k vytúženému cieľu. Pri niektorých typoch diagnóz môže pomôcť asistovaná reprodukcia. Je riešením pre mnohé z párov, ktoré by ešte pred niekoľkými rokmi zostali nechcene bezdetné.

Zdroje:

MALE FERTILITY DECLINE. Extend fertility [online]. 18.07.2018 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: extendfertility.com

Male infertility. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: mayoclinic.org

Male infertility. Urology Health [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: urologyhealth.org

10 reasons for male infertility. Figo [online]. 31. 10. 2019 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: figo.org

5 Common Causes of Male Infertility. IVI [online]. 31. 01. 2017 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: ivi.uk/

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka, dobrovoľníčka v hnutí ALLATRA, ktoré zjednocuje ľudí na základe duchovno-morálnych princípov. Taktiež je obyčajná mamina 6-ročnej Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka, dobrovoľníčka v hnutí ALLATRA, ktoré zjednocuje ľudí na základe duchovno-morálnych princípov. Taktiež je obyčajná mamina 6-ročnej Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka, dobrovoľníčka v hnutí ALLATRA, ktoré zjednocuje ľudí na základe duchovno-morálnych princípov. Taktiež je obyčajná mamina 6-ročnej Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.
Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

  • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.