Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Menej známe prejavy covidu: Ktoré z nich takmer nepoznáme?

príznaky koronavírusu
Horúčku, kašeľ, stratu chuti či čuchu si s novým koronavírusom spájame najčastejšie. Covid-19 sa však môže prejavovať aj menej typickým spôsobom. Býva to tak najmä u seniorov či detí, ale aj u bežných dospelých. Aké netypické alebo menej typické prejavy koronavírusu poznáme? Ako sa menia s novými variantmi koronavírusu?
príznaky koronavírusu
V článku sa dočítate

Kto máva netypické príznaky covidu?

Netypické príznaky môže mať hocikto. Veľmi ostražití treba byť pri senioroch, deťoch či ľuďoch s pridruženými ochoreniami. Prejavy covidu u starších ľudí môžu byť veľmi netypické. Všímajte si, či vaši starkí rodičia neprestávajú jesť, piť, nie sú zmätení, či nie sú skrátka iní ako obyčajne. 

Halucinácie

V rámci covidu môžete v niektorých prípadoch zažiť aj halucinácie. Vedci zatiaľ nevedia, prečo pri tejto infekcii vznikajú. V prípade ťažkého priebehu ochorenia nie je zriedkavosťou delírium – zmena stavu vedomia, v rámci ktorého sa halucinácie objavia. Delíriá mávajú častejšie starí ľudia s demenciou, ktorí sa ocitnú v nemocnici.

Halucinácie pri ochorení covid-19 môžu byť aj následkom zápalu, ktorý vplýva na mozgové tkanivo, prípadne priameho útoku koronavírusu na mozog. K halucináciám prispieva aj nízka koncentrácia kyslíka v krvi, ktorá pri ťažkom priebehu infekcie sprevádza poškodenie pľúc.

Dobrou správou je, že halucinácie nebývajú trvalým následkom covidu a nepatria štandardne k postcovidovému syndrómu. Prechodne pomáhajú psychiatrické lieky.

Vracanie, nevoľnosť a strata chuti do jedla

Podľa odborných štúdií pomerne veľká časť pacientov pri covide trpí nechutenstvom, hnačkou či vracaním. Táto forma značne odďaľuje zotavenie, nakoľko telo sa vyčerpáva nielen bojom s vírusom, ale bojuje aj s nedostatkom živín, minerálov a tekutín.

Nový koronavírus dokáže priamo infikovať bunky tráviaceho systému. Dôkazom je fakt, že vírus vieme nájsť u niektorých ľudí aj v stolici.

Ak sa necítite vo svojej koži, trpíte nevoľnosťou a vracaním a boli ste v kontakte s covidom, nečakajte na teploty či kašeľ a dajte sa otestovať.

Zmätenosť, zmena správania

Najmä starší ľudia môžu aj na silnú infekciu reagovať pomerne nenápadne. Niekedy sú jedinými prejavmi zmätenosť, dezorientácia alebo zmena správania.

Starší ľudia, ktorí sa o seba vedeli postarať, zrazu môžu zostať „iní“, prípadne prestanú jesť, piť, komunikovať. Vždy treba pátrať, čo je príčinou tohto stavu, nezriedka je to práve infekcia. Tieto zmeny môžete mylne vyhodnotiť ako prejavy demencie, avšak ak k zhoršeniu dochádza náhle, príčina môže byť akútna.

V rámci covidu sa niekedy pridruží aj závrat či bolesti hlavy. Neurologické príznaky infekcie vírusom SARS-CoV-2 nie sú zriedkavé, niektoré štúdie poukazujú na zmeny v mozgu. Neurologickými príznakmi sú aj strata chuti a čuchu.

Trombóza, embólia, krvné zrazeniny

Hoci sú často skloňované pri očkovaní proti koronavírusu, menej sa o nich hovorí v súvislosti so samotným covidom.
Riziko vzniku trombózy je však omnoho vyššie pri infekcii novým koronavírusom než v súvislosti s očkovaním.

Pri infekcii stúpa riziko vzniku patologickej krvnej zrazeniny troj- až šesťnásobne. Covid-19 sa tak zaradil k najviac rizikovým infekciám, čo sa týka vzniku trombózy.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, napríklad pri fibrilácii predsiení, ste lepšie chránení pred vznikom krvných zrazenín. Svoje lieky preto užívajte aj počas covidu, nie je dôvod ich vynechávať.

Krvné zrazeniny spôsobujú infarkt myokardu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, pľúcnu embóliu či ischémiu čreva. Práve tie sú niekedy prvým a jediným prejavom koronavírusovej infekcie. Krvnou zrazeninou sa môže upchať cieva zásobujúca hociktorý orgán.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Poruchy sluchu

Možnosť straty chuti či čuchu pri covide sú pomerne známe prejavy. Množia sa však údaje o poruchách sluchu v súvislosti s covid-19, hoci ide o menej typický príznak.

Prejaviť sa môžu zvonením v uchu, šumením či pískaním, závratmi, zhoršením sluchu.

Zatiaľ však chýba definitívne potvrdenie, že poruchy sluchu spôsobuje priamo infekcia novým koronavírusom.

Niektorí ušní lekári pozorujú zhoršenie sluchu u svojich pacientov od začiatku pandémie. Zhoršenie môže súvisieť aj s nosením rúšok, ktoré bránia sluchovo postihnutému odčítavať z pier.

Vysoká hladina cukru v krvi (vysoká glykémia)

Koronavírus ohrozuje ľudí aj vznikom cukrovky. Niekedy môže byť vysoká hladina glukózy v krvi pri infekcii vírusom SARS-CoV-2 jediným príznakom. Novovzniknutá cukrovka po covide býva dlhodobým následkom infekcie, ktorý skracuje a znepríjemňuje život. Býva prejavom aj ľahšej infekcie.

Cukrovka sa nespája len s covidom, ale aj inými infekciami. Je tu zrejmý súvis s imunitným systémom. Napriek tomu sa zdá, že pri covide sú počty prípadov cukrovky nezvyčajne vysoké. Časť pacientov pritom už pred ochorením trpí poruchou glukózovej tolerancie, ktorá je predstupňom cukrovky.

Covid však môže spustiť cukrovku aj u tých, ktorí žiadne známky poruchy metabolizmu nejavia.

Na novovzniknutú cukrovku vás môže upozorniť neobvyklý smäd, únava, zvýšené množstvo moču, rozmazané videnie či strata hmotnosti.

Definitívne zistíte vysokú hladinu cukru z vyšetrenia krvi, ktoré je možné aj v domácich podmienkach pomocou glukomeru a testovacích prúžkov. Ak zistíte privysokú glykémiu, obráťte sa na svojho všeobecného lekára.

Zdroj: Adobe Stock

Zápal srdcového svalu (myokarditída)

Myokarditída sa skloňuje v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu, avšak môže byť regulárnym prejavom samotného covidu. Ide o vážny prejav, ktorý neliečený môže spôsobiť trvalé poškodenie srdca, niekedy dokonca náhlu smrť.

Zápal srdcového svalu nemusíte cítiť, prejavom môže byť zvýšená únava, avšak definitívne diagnózu potvrdí magnetická rezonancia srdca. Príznaky myokarditídy:

Ak športujete, musíte si dávať obzvlášť pozor. Liečba je dlhodobá, trvá najmenej pol roka a nevyhnutne k nej patrí fyzické vyšetrenie. V opačnom prípade si môžete srdce poškodiť natrvalo.

S myokarditídou sa spája viacero vírusov.

Vyrážky, žihľavka, covidové prsty

Pomerne často má covid kožné prejavy v podobe vyrážok či žihľavky. Prejavy pripomínajú kožnú infekciu. V skutočnosti v ich pozadí niekedy stoja poruchy zrážanlivosti krvi – drobné trombózy či zakrvácania do kože.

Špecifickým príznakom sú covidové prsty. Najčastejšie postihujú prsty na nohách. Vyzerajú ako začervenané až sfialovené. Často tiež opuchnú.

Covidová infekcia môže mať rôznorodé prejavy, často sa príznaky miešajú medzi sebou. Je možné, že s ďalšími mutáciami sa časom zmení aj škála príznakov infekcie. Nemožno sa spoliehať na žiaden typický príznak covidu. Ak ste boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo sa pohybujete v rizikovom prostredí, podstúpte testovanie.

Hľadáte u nás viac informácií? Na stránkach Union zdravotnej poisťovne nájdete bližšie informácie na tému ochorenie na covid-19.

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health-news/the-covid-19-symptoms-most-people-could-miss#Rash,-hives,-or-chickenpox-like-lesions

https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2020/unusual-coronavirus-symptoms.html

https://time.com/5837591/unusual-symptoms-of-coronavirus/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.