Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Materské mlieko: mýty a tipy, ako si poradiť pri problémoch

mýty o materskom mlieku

Predné a zadné mlieko, či nebodaj „slabé“ mlieko. Áno, aj tieto pojmy sú stále zaužívané, napriek tomu, že nie sú pravdivé. Ako si ale poradiť s nedostatkom či naopak, nadbytkom materského mlieka? Prečítajte si v ďalšom pokračovaní našej série praktických článkov o dojčení.

mýty o materskom mlieku

Ešte dnes mnohé mamy a ich mamy veria, že existuje tzv. predné a zadné mlieko. Napriek tomu, že tento mýtus bol vyvrátený, je pevne zakorenený a môže spôsobovať veľa nedorozumení a problémov s dojčením.

Zabudnite na povery

Predné mlieko vraj malo uhasiť smäd bábätiek a zadné podľa povier funguje na nasýtenie bábätka, vďaka vyššiemu obsahu tuku. Omyl!

Materské mlieko je iba jedno a tvorí ho rovnaký obsah živín dôležitých pre dieťatko počas celej doby dojčenia.

Má ale skvelú vlastnosť, že jeho zloženie sa mení podľa výživových potrieb dieťatka (na základe zložitých fyziologických procesov vo vašom vlastnom tele).

Iné zloženie má, keď je dieťa choré, mení sa časom a rastom dieťatka.

Mlieko môže mať aj rozličnú farbu od bielej, cez všetky odtiene žltej, sivej, modrastej… Táto farba však nevypovedá nič o jeho kvalite.

Stále platí, že je nenahraditeľnou tekutinou pre vaše dieťa. A to najdôležitejšie, čo pri dojčení bábätka treba sledovať, je správnosť prisatia, polohy a či dieťatko naozaj pije (tzv. pauza v brade).

Tip od nás

Tip: Jeden z najväčších mýtov je tzv. „slabé” mlieko. Tento pojem sa traduje generáciami ako argument pri neriešených problémoch s dojčením a nesprávnej technike.

Je stále zneužívaný marketingovými aktivitami firiem vyrábajúcich dojčenskú výživu. Ak je dieťatko pri dojčení nespokojné, problémom zvyčajne býva nesprávna technika dojčenia alebo tvorba mlieka. Prečítajte si náš článok o tom, ako tvorba materského mlieka funguje.

Málo mlieka?

Ak má mama pocit, že nemá dosť materského mlieka, zvyčajne to súvisí s tým, ako sa bábätko správa na prsníku – plače, ošíva sa, odťahuje sa. Zároveň celkovo slabšie prosperuje a nepriberá na hmotnosti. Pre zvýšenie tvorby mlieka sa zvyčajne odporúča:

6 tipov, ako stláčať prsník počas dojčenia efektívne a správne:

Priveľa mlieka?

Niektoré mamy, naopak, bojujú s prebytkom mlieka. V tejto situácii treba postupovať opatrne, keďže môžu vzniknúť dva rôzne problémy:

Ak máte teda veľa mlieka, vhodnejšie sú stratégie na „uľahčenie” a nie na znižovanie tvorby mlieka:

Tip od nás

Tip: Pred klasickou odsávačkou skúste uprednostniť odstriekanie mlieka v teplej sprche. Je to šetrnejšia metóda a rozhodne odstriekate menej mlieka ako cez odsávačku, keďže máte možnosť odstriekanie viac regulovať.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama