Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Mamina a ocino nebudú žiť spolu: Ako vysvetliť dieťaťu rozvod?

rozvod rodičov

A žili šťastne, až kým nepomreli. Aspoň tak sa končí väčšina rozprávok. Realita je však iná. Niekedy je rozvod či rozchod najlepšou voľbou nielen pre oboch partnerov, ale aj pre dieťa.

rozvod rodičov
V článku si prečítate:

Pre dieťa je rozchod alebo rozvod rodičov rovnako emocionálne náročným obdobím ako pre dospelých ľudí. Ako mu môžete toto náročné obdobie uľahčiť?

Vysvetlite mu dôvod rozvodu

Najlepšie, keď to urobíte spoločne s partnerom. Máloktorý pár sa rozvádza zo dňa na deň a pravdepodobne ani vy nebudete výnimkou. Dieťa určite cíti, že sa medzi vami niečo deje. Možno to nevie pomenovať, ale všíma si to dusno či emocionálne výbuchy, ku ktorým dochádza u vás doma.

„Nášmu päťročnému synovi sme povedali pravdu,“ priznáva Simona, ktorá sa rozhodla rozísť sa s partnerom po desiatich rokoch manželstva. „Vysvetlili sme mu, že sa s ockom čoraz viac hádame, nevieme nájsť spoločnú reč a vzťah nás oboch prestal napĺňať. Syn bol najprv ticho, potom plakal, prepadal agresivite. Po rozvode však videl, že obaja sme šťastnejší a veľmi rýchlo si zvykol na novú situáciu,“ dodáva.

Lucia, ktorá je slobodná mama, približuje, prečo nie je dobré zotrvávať v nefunkčnom vzťahu len kvôli deťom: „Moja mama sa dlho nechcela rozviesť, aby sme my, deti, neprišli o otca. S otcom sa rozviedla, až keď najmladší brat dovŕšil plnoletosť. Všetci traja sme si z detstva odniesli množstvo boľavých spomienok, strach z otca a nízku sebadôveru. Vôbec to za to nestálo.“

Ubezpečte ho o svojej láske

„My sme sa s manželom rozvádzali, keď mala Kika štrnásť rokov. Navonok na sebe nedala nič znať, zdalo sa, že je všetko v poriadku,“ spomína Majka, ktorá bola po rozvode naplno zamestnaná hľadaním nového bývania pre seba a dcéru. Kristína však začala nosiť zlé známky, túlala sa a chodila poza školu. Až rozhovor s psychologičkou poukázal na to, že Majkina dcéra bola presvedčená o tom, že ju rodičia už nemajú radi a že ona bola príčinou rozvodu. Vyžadovalo si to veľa úsilia a úprimných rozhovorov s oboma rodičmi, aby pochopila, že ju rodičia skutočne milujú.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Hnev bokom

Pozerať sa na (ex)partnera láskavými očami po rozchode či rozvode býva výzva. Najmä ak bolestné spomienky prevládajú nad tými pozitívnymi. Dajte si pozor, aby ste pred deťmi neočierňovali partnera. Pre nich bude vždy otec. Otec, ktorý má množstvo chýb, ale aj predností. Možno zlyhal ako váš partner, úlohu rodiča si však môže stále plniť výborne.

Pokúste sa odpovedať aj na nepríjemné otázky

Rozvod či rozchod rodičov zasiahne dieťa nielen po emocionálnej, ale aj po praktickej stránke. S tým súvisí množstvo otázok, na ktoré má dieťa právo poznať odpoveď. Odpovedajte úprimne a citlivo, odpoveď prispôsobte veku dieťaťa. Predsa len, 15-ročný tínedžer si potrebuje dať dokopy viac súvislostí ako škôlkar. Dieťa vám môže dávať otázky rôzneho druhu.

Kam pôjde do školy? Ako často bude vídavať svojich kamarátov? Kedy uvidí otca? Bude s ním aj cez prázdniny? Môže mu kedykoľvek zavolať? Pokiaľ ešte neviete odpovedať na otázku, môžete povedať, že ešte neviete a hľadáte riešenie. Aj odpoveď na prvý pohľad banálnu otázku môže priniesť prepotrebný pokoj do duše dieťaťa.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Neberte si to osobne

Počas rozvodu môžete zažívať rôzne škály pocitov. Od smútku, hnevu, agresie, ľútosti, pochybnosti, strachu z nového a nepoznaného až po radosť, že ste sa dokázali pohnúť z miesta. Nech sa deje čokoľvek, neprestávajte veriť v lepšiu budúcnosť. To najhoršie máte už za sebou. Aj vaše dieťa či deti môžu zažívať rôzne emócie. Možno vyslovia veci, ktorých cieľom je vás raniť. Neberte to osobne, ukážte im, že ste pri nich a podporte ich. Taktiež sa snažia vyrovnať s novou životnou situáciou. Nie je to pre ne ľahké, no myslite na to, že spoločne to zvládnete!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.