Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Najčastejšie rodičovské prešľapy, ktorým je lepšie sa vyhnúť

výchova detí

Chyby robíme všetci. Nedá sa im úplne vyhnúť ani pri výchove. Môžete sa však poučiť zo skúseností iných rodičov, ktorí by dnes už postupovali inak.

výchova detí
V článku si prečítate:

Ktoré „prešľapy“ vo výchove dokážu narobiť najviac škody?

Neustále porovnávanie

Nech je vaša ratolesť akákoľvek, vždy sa nájde dieťa, ktoré bude šikovnejšie, poslušnejšie či inteligentnejšie. No platí to aj opačne. Na svete sú aj deti, ktoré nevynikajú v činnostiach, ktoré vaše dieťa zvláda ľavou zadnou.

Porovnávanie so súrodencami, spolužiakmi alebo deťmi vašej kamarátky nič dobré neprinesie. Namiesto sústredenia sa na jeho nedostatky prepnite pozornosť na jeho prednosti. Každé dieťa je originál, ktorý má v sebe ukrytý poklad. Len ho treba objaviť.

Nálepkovanie

Dajte si ruku na srdce a skúste si spomenúť, kedy ste naposledy niečo rozbili alebo vyliali. Nie je to tak dávno, však? Keď sa vám to stane, pozbierate sklo, utriete dlážku a budete sa snažiť, aby sa nikomu nič nestalo. Dieťa často pri drobných nehodách čelí neprimeranej kritike: „Nemôžeš si dávať väčší pozor?! Pozri, aké si nemehlo!“ Takáto reakcia znižuje sebavedomie i dôstojnosť dieťaťa. Oveľa väčší prínos bude mať dieťa z toho, keď mu ukážete, akým spôsobom môže riešiť vzniknutú situáciu. Určite mu to pomôže oveľa viac než kritika.

Nálepkovanie je nevhodné aj v „pozitívnych“ situáciách. Hoci to myslíte dobre, zbytočne tým dieťa zaťažíte neprimeranou zodpovednosťou a filtrom, cez ktorý sa môže vnímať a uspokojiť sa s kategóriou, do ktorej je zaradené („on je taký dobrák“, „ty si slniečko“, „si veľmi šikovný chlapček“).

Priveľké nároky

To, čo je pre dospelých úplná samozrejmosť, môže v dieťati vzbudzovať obrovský strach. Karolíne veľmi pomohlo pozrieť sa na to, čo sa deje, z dcérinho uhla pohľadu: „Naša osemročná Ester trpela niekoľko nocí nespavosťou. Bolel ju žalúdok, stále bola smutná. Najprv mi nechcela prezradiť, čo sa deje. Až naveľa z nej vyšlo, že sa bojí ísť sama do obchodu, ktorý je od nášho domu vzdialený 300 metrov. Raz, keď som ju poslala na drobný nákup, zablúdila a odvtedy sa tam bojí chodiť sama. Bála sa mi to povedať, aby som sa na ňu nehnevala,“ priznáva mamička.

Spočiatku na dcéru tlačila: „Vravela som jej, že je už veľká, nie je žiadne malé decko. Pripomínala som jej, koľko vecí som v jej veku sama zvládala. Potom som si uvedomila, že každý má svoju dĺžku kroku. S dcérou som išla párkrát do obchodu, ukazovala som jej záchytné body. Veľa sme sa rozprávali o tom, ako nepodliehať panike. Po troch týždňoch sa do obchodu vypýtala sama. Zvládla to výborne,“ dodáva Karolína.

Raz tak, potom inak

Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Preto ak dieťaťu stanovíte hranice, pokúste sa na nich trvať. Pokiaľ raz budú platiť a potom nie, dieťa si to všimne a čoskoro to začne zneužívať. V skutočnosti sú hlavným pilierom výchovy. Ak chýbajú hranice, výchova vám začne prerastať úplne cez hlavu, čo rozhodne nepotrebujete.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Absencia lásky

Rodičia, ktorí boli vychovávaní prísne, majú občas problém prejaviť lásku. Zuzana, ktorá má už sama dospelé deti, vysvetľuje svoj postoj: „Lásku som nikdy nedávala deťom najavo. Starala som sa o to, aby mali čo jesť, aby boli čisté a aby z nich vyrástli slušní ľudia. Keď ma dcéry chceli objať, ihneď som ich od seba striasala. Bála som sa, že ich rozmaznám. Keby som mala vrátiť čas, vychovávam ich s väčšou láskou. Medzi nami je dosť veľká citová priepasť. Myslím si, že ja sama mám na tom nemalý podiel,“ priznáva.

Pri nastavení zdravých hraníc sa nemusíte báť rozmaznania dieťaťa. Láska a pravidlá idú ruka v ruke. Sú tou najlepšou esenciou efektívneho rodičovstva.

Prečítajte si aj článok o tom, ako komunikovať s deťmi bez trestov.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.