Pri silnej búrke počas jazdy autom netreba panikáriť. Ak dodržíte určité pravidlá, práve auto sa môže stať dostatočne bezpečným miestom. Ako prežiť extrémne počasie v aute počas prietrže mračien?
Zastavte auto bez vystupovania
Nie každý si za volantom verí v situáciách, keď okolo vás zúria hromy a blesky. Zníženú viditeľnosť, zlý povrch vozovky či dokonca strach z búrok, je vhodné prečkať na bezpečnom mieste a pokračovať v ceste neskôr.
Vyberte si ale voľné priestranstvo, kde sa nenachádzajú osamotené, vysoké stromy. Tie totiž môže vietor porušiť a ich dopad na vaše vozidlo by mohol byť tragický.
Určite však zo zaparkovaného vozidla nevystupujte, resp. sa ho následne nedotýkajte. Po zásahu bleskom by ste sa následným dotykom tiež mohli zraniť.
Ak sa rozhodnete v aute ostať, bleskov sa báť nemusíte. Funguje ako tzv. Faradayova klietka a elektrický výboj jednoducho skĺzne po karosérii. Dôjsť môže k poškodeniu elektroniky, preto je vhodné zaparkovať na vyvýšenom mieste.
Zapnite si vhodné svetlá
Väčšina vozidiel dnes disponuje automatickým rozsvietením. Na to sa však netreba spoliehať. Ostatným šoférom, ale aj vám, určite pomôžete ručným zapnutím stretávacích svetiel. Tie sa hodia vždy pri zníženej viditeľnosti. Cesta autom môže byť veľmi nebezpečná, ak vám pri dennom svietení počas letnej búrky nesvietia zadné obrysové svetlá.
Počas silnejšieho dažďa zvoľte hmlovky, čo dokonca nariaďuje aj zákon. Nezabudnite ich ale po zlepšení počasia vypnúť.
Nevyspytateľné prvé kvapky
Nebezpečenstvo vám nehrozí len v situáciách, keď sa voda nahromadí na vozovke a vy už takmer nič navyše nevidíte. Množstvo havárií sa udeje už po niekoľkých kvapkách, hlavne po viacerých suchých letných dňoch.
Tie sa zmiešajú s prachom a vytvárajú klzkú vrstvu. Paradoxne to napraví aj väčšie množstvo vody, ktoré cestu očistí. Aj tak sa však musíte mať na pozore. Pri rýchlosti 90 km/h sa brzdná dráha zvyšuje až o tretinu. Preto je vhodné udržiavať väčší odstup.
Šofér pred vami môže nečakane reagovať na situácie a dôležitá je aj už spomenutá dlhšia brzdná dráha. Čo sa určite ešte zhorší pri zlom stave vašich pneumatík.
Vyhnite sa polámaným vetvám a mlákam
Znie to síce banálne, no vyhýbať sa mlákam vám môže zachrániť auto či dokonca život. Pri vyššej rýchlosti môžu pneumatiky v nich stratiť kontakt s vozovkou a dochádza k aquaplaningu.
Pneumatika počas neho nedokáže efektívne odvádzať vodu a kĺže po vodnom filtri. Kontrola auta je vtedy podobná ako na ľade. Ak sa vám to stane, nepanikárte a držte volant rovno. Kolesá sa v krátkom čase opäť dostatočne „zahryznú“ do asfaltu.
Pri prudkých korekciách sa asi po pol sekunde auto totižto vydá presne tam, kde máte volant namierený a môže prísť k nehode. Na diaľnici sa nehanbite spomaliť pokojne aj na 80 km/h.
Veľké riziko prinášajú aj popadané vetvy, ktoré môžu narobiť poriadne škody. Poškodiť môžu plasty na podvozku či nárazník. Pozor aj na vyplavené kamene z poľa. Ak vám cestu skríži spadnutý strom, určite zapnite varovné svetlá.
Mimoriadne dôležité je mať havarijné poistenie. Poisťovňa Union vám teraz umožňuje uzavrieť PZP online aj z pohodlia vášho domova. To je dnes na Slovensku povinné aj zo zákona. Je ale na vás, či si zvolíte tú najvhodnejšiu cestu. U nás si ho vyskladáte podľa vašich potrieb.
Pri šikovnej kombinácii vám pomôže kryť riziko zodpovednosti za škodu, resp. poistí vaše auto aj pri živelných udalostiach, kde evidujeme aj následky letných búrok.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.