Zdieľať

Kolonoskopia: Príprava a priebeh vyšetrenia

kolonoskopia
Slovo kolonoskopia je pre pacientov vo veku nad 50 rokov známym strašiakom. Vďaka liekom, ktoré vám môžu byť podané počas vyšetrenia a ktoré zabezpečia bezbolestný priebeh kolonoskopie, sa jej ale netreba obávať.
kolonoskopia
V článku si prečítate:

Aby bolo vyšetrenie úspešné a nemuselo sa v krátkom čase opakovať, je nutná dôsledná príprava. Myslite na to, že vyšetrenie trvá len krátko, ale môže vám zachrániť celé desaťročia života.

Kolonoskopia umožní vyšetrujúcemu lekárovi vidieť vnútro vášho hrubého čreva a konečníka. Je to najúčinnejší spôsob, ako nájsť a zároveň odstrániť polypy v hrubom čreve, objasniť príčinu tráviacich ťažkostí a tiež ako vo včasnom a liečiteľnom štádiu odhaliť rakovinu hrubého čreva či konečníka.

Strach z vyšetrenia je zbytočný: Nemusí vás to vôbec bolieť

Keď sa spýtate ľudí, ktorí kolonoskopiu už absolvovali, povedia vám, že strach z vyšetrenia je dnes už zbytočný. Mnohé gastroenterologické pracoviská pacientom a pacientkam ponúkajú možnosť vyšetrenia v celkovej anestézii. Nič nebudete cítiť ani vidieť a zotavenie zvyčajne trvá len niekoľko hodín.

Tiež si môžete zvoliť vyšetrenie pri vedomí s podaním utlmujúcich liekov (analgosedáciou), teda priebeh kolonoskopie nebudete vnímať tak citlivo. Lieky s účinkom proti vnímaniu bolesti sa podávajú priamo do žily, a preto účinkujú rýchlo.

Avšak nie každý liek je vhodný pre každého pacienta, preto si pred zákrokom pripravte zoznam všetkých liekov, ktoré užívate, zoznam alergií a ochorení, ktorými trpíte, aby ste o nich mohli detailne informovať vyšetrujúceho lekára, prípadne anestéziológa.

Preventívne kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka

Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu od 1. decembra 2022 absolvovať kolonoskopické vyšetrenie bez výmenného lístka od všeobecného lekára.

Je lepšie prehltnúť tabletku s kamerou?

Nemálo pacientov, ktorým je odporúčaná kolonoskopia, sa zaujíma o alternatívu nazývanú kapsulová kolonoskopia. Primárne je určená pre pacientov, ktorí z nejakých dôvodov nemôžu absolvovať klasické vyšetrenie alebo sa ho nepodarilo urobiť.

Avšak „kapsula s kamerou“ je výlučne diagnostická, nie terapeutická metóda. Teda neposkytuje možnosť odobrať vzorku tkaniva ani problém hneď pri vyšetrení riešiť – ako klasická kolonoskopia. Taktiež je finančne náročná a nie je hradená zo zdravotného poistenia.

Moderné nemocnice radšej využívajú diagnostiku prostredníctvom CT virtuálnej kolonoskopie/kolonografie, prípadne CT irigografiu.

 

Prečo je potrebná dôsledná príprava na vyšetrenie?

Príprava na vyšetrenie môže byť nepríjemná, ale nie je to nič nezvládnuteľné. Hrubé črevo musí byť totiž pred vyšetrením prázdne a bez zvyškov. Ako to dosiahnete? S pomocou účinných a bezpečných laxatív na čistenie čriev.

Všetky podrobnosti vám bližšie povie gastroenterológ alebo zdravotná sestra na pracovisku, kde budete kolonoskopiu absolvovať. Rovnako s nimi predebatujete aj svoje predstavy o užití liekov proti bolesti, sedatív alebo o krátkodobej anestézii. Určite je na mieste prediskutovať akékoľvek neistoty, obavy a tiež prípadné komplikácie. 

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Ako vyzerá príprava na kolonoskopiu?

1. Krvné testy

Podľa požiadaviek vyšetrujúceho pracoviska si približne desať dní pred kolonoskopiou u praktického lekára dáte urobiť krvné testy:

Ak ste sa s gastroenterológom dohodli na vyšetrení v celkovej anestézii, potrebujete aj interné predoperačné a anestéziologické vyšetrenie.

2. Užívanie liekov

Lieky užívajte bez zmeny až do vyšetrenia, avšak s niektorými výnimkami:

Zdroj: Adobe Stock

Ako prebieha kolonoskopia?

Základným zariadením, vďaka ktorému je toto vyšetrenie možné, je kolonoskop – dlhá ohybná trubica ukončená kamerou a svetielkom. Cez kolonoskop je možné potom zaviesť nástroje na prípadné odstránenie polypov a odber vzorky tkaniva.

Po úvodnom vyšetrení konečníka prstom s lubrikantom vám lekár zavedie kolonoskop cez konečník až na začiatok hrubého čreva. Počas vyšetrenia budete ležať na ľavom boku, neskôr možno na chrbte, prípadne aj na pravom boku.

Zdravotnícky personál po celý čas sleduje váš stav a lekár prezrie celé hrubé črevo, v prípade potreby bezbolestne odoberie vzorky alebo odstráni polypy. Po vyšetrení môžete ísť domov.

Ak ste vyšetrenie absolvovali v anestézii alebo ste dostali lieky na utlmenie, budete potrebovať viac času na zotavenie a najmä sprevádzajúcu osobu, ktorá vás odprevadí domov.

Po vyšetrení dodržujte všetky usmernenia od lekára alebo lekárky. Ak ste mali anestéziu alebo lieky na utlmenie, až do ďalšieho dňa nemôžete šoférovať ani robiť činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Stiahnite si e-book Preventívna prehliadka u všeobecného lekára, gastroeneterológa a stomatológa

V e-booku nájdete dôležité a prehľadne pracované informácie o preventívnych prehliadka v ambulancii všeobecného lekára, v zubnej ambulancii, aj na gastroneterológii.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Andrej Orságh, gastroenterológ pôsobiaci na gastroenterologickom oddelení Národného onkologického ústavu v Bratislave. 

Zdroje: 

healthline.com, medicalnewstoday.com, unb.sk

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.