Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Kolika – keď bábätko bolí bruško

Kolika, keď dieťa plače, plačáce bábo

Rodičia novorodencov sa jej často obávajú. Nie je nič horšie, ako počuť neutíchajúci plač maličkého dieťaťa a pociťovať bezmocnosť, pretože mu neviete pomôcť. Prečo kolika vzniká a ako jej predísť?

Kolika, keď dieťa plače, plačáce bábo

Desivý zážitok novopečených rodičov

Aj rodičia malého Samka už vedia, čo je to kolika. „Priznám sa, že keď syna približne pred dvomi mesiacmi rozbolelo bruško prvýkrát, boli sme s manželom v šoku. Každý nám vravel, že koliky vyzerajú dramaticky, no jeho usedavý plač prekonal naše očakávania. Cez deň to bolo spokojné a usmievavé dieťa, ale po šiestej hodine večer bol z neho ubolený a uplakaný uzlík. Vyskúšali sme všetky opatrenia, ktoré nám všetci radili, ale nič nepomohlo. Naďalej plakal a plakal. S manželom sme sa preto radšej vybrali na pohotovosť. Báli sme sa, či to nemôže byť niečo iné. Tam to ale uzavreli ako koliku a pripísali ju tomu, že som zrejme zjedla niečo pre neho nevhodné, čo prešlo do materského mlieka. Aj sme sa trochu zahanbili, ale lekárka to okomentovala v štýle, že nie sme prví ani poslední, ktorí sa s týmto problémom ocitli na pohotovosti. A radšej zbytočná panika, ako prehliadnutý problém. Samko mal odvtedy aj ďalšie koliky, ale už vieme, čo máme robiť a zbytočne nepanikárime,“ uzatvára Samkova mamička. 

Plyny alebo príliš veľa podnetov?

Koliku prezrádza prenikavý a usedavý plač, ktorý môže trvať niekoľko hodín. Nepomáha ani nosenie na rukách, tíšenie či odvádzanie pozornosti. Drobec ich pri ťažkostiach vôbec nevníma. Má červenú tvár, tvrdé a nafúknuté brucho s natiahnutými nohami. Je to obraz, na ktorý sa veľmi zle pozerá každému rodičovi. „Bolesti obvykle začínajú večer, tak 15 až 30 minút po jedení. Plač a krik sa spustí náhle, po niekoľkých hodinách však nárek zvyčajne ustane a dieťa je znova spokojné,“ prezrádza MUDr. Slávka Virágová, PhD., primárka Novorodeneckého oddelenia v Nemocnici Košice – Šaca a.s.

Kolika je častý problém, no doteraz sa s určitosťou nedá definovať, čo presne ju zapríčiňuje. Uvažuje sa o viacerých vinníkoch: „Predpokladá sa, že ju spôsobujú plyny, ktoré sa tvoria v tráviacom trakte počas trávenia. K ďalším možným spúšťačom sa radí neznášanlivosť istých druhov jedál, kravského mlieka alebo laktózy, tiež nezrelý tráviaci trakt, tvrdá stolica alebo zápcha,“ vymenúva odborníčka.

Vzniku ťažkostí praje aj nepokojné domáce prostredie – dieťatko je prestimulované mnohými podnetmi, ktoré nezrelý mozog nedokáže spracovať. Uvažuje sa aj o vplyve epidurálnej anestézie pred narodením. „Kolika je častejšia aj u detí, ktorým skrátka chutí jesť. Často vypijú viac, ako by mali a mnohokrát rýchlo a hltavo,“ prezrádza primárka.

Dbajte hlavne na včasné kŕmenie. Predídete tým jeho nervozite a tiež hltavému jedeniu vplyvom veľkého hladu. Bábätko by si malo po kŕmení odgrgnúť (u dojčených detí to nie je nevyhnutné, pokiaľ je dieťatko správne prisaté a spokojné po kŕmení. Nie všetky dojčené deti si potrebujú odgrgnúť a nie po každom dojčení, pozn. red.). Poprehĺtaný vzduch, ktorý sa nedostane von, môže byť tiež veľkým zdrojom ťažkostí.

Po nakŕmení si ho vezmite na ruky a uložte tak, aby sa bruškom opieralo o vašu hruď a hlávku si mohlo voľne uložiť na plece. „Môže sa stať, že si hneď neodgrgne, niektorým bábätkám to trvá dlhšie, aj viac ako polhodinku. Ak sa im nedarí, treba ich radšej uložiť na bruško. Samozrejme, aspoň s polhodinovým odstupom od kŕmenia, aby sa nepovracali,“ upozorňuje lekárka.

Problémy sa nemusia dostaviť aj vďaka dojčeniu, ideálne tzv. dojčeniu na požiadanie (teda nie vo vopred určených intervaloch, ale podľa potrieb dieťatka).

zdroj:https://www.freepik.com/premium-photo/gymnastics-baby-woman-doing-exercises-with-baby-its-development-massage-small-newborn-baby_7582054.htm#page=4&query=baby+exercise&position=17

Pomôcky pre nedojčené deti

Prevenciou týchto ťažkostí sú aj rôzne protikolikové pomôcky. Špeciálne cumle, fľaše či sedačky. „Môžu tiež pomôcť, ale prospešnejšie je, ak si bábätko po nakŕmení dostatočne odgrgne. Keď nie je dojčené, pri kŕmení je potrebné dávať pozor i na to, aby bola fľaša správne naklonená. Dieťa by z nej malo ťahať mlieko a nie vzduch,“ podotýka primárka. Jedným z najnovších opatrení, ktoré môžu eliminovať riziko koliky, je užívanie prípravkov s obsahom probiotika s formálnym názvom Lactobacillus reuteri DSM 17938.

Prvá pomoc pri kolike

Ak váš drobec dostal napriek všetkému koliku, môže mu pomôcť niekoľko opatrení. Prvým je masáž bruška krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek, pričom bábo má ležať na chrbátiku. Osožná je aj poloha na brušku a masírovanie proti smeru hodinových ručičiek. Uľaviť mu môže aj to, ak ho uložíte na chrbátik a k brušku mu priťahujete pokrčené nôžky. Ďalším užitočným protikolikovým liekom je napríklad žehličkou nahriata plienka priložená na bruško alebo nahriaty vankúšik z čerešňových kôstok či pohánky. „Vhodné sú aj čaje na boľavé bruško. Uvoľňujúco pôsobí napríklad feniklový, ale pomôcť môžu aj prípravky na zmiernenie koliky z lekárne,“ radí detská lekárka. Týka sa to však bábätiek, ktoré nie sú výlučne dojčené (pozn. red.).

Pozor treba dať aj na svoje nálady. Tieto problémy totiž môže zhoršovať aj váš stres a nepokoj. Je ťažké udržať ich pod kontrolou, najmä ak dieťa usedavo plače, ale vaša nervozita môže všetko len zhoršiť.

Vyskúšali ste všetko možné aj nemožné a kolika pretrváva? Radšej rýchlo vyhľadajte lekára. „Najmä vtedy, ak dieťa nepriberá a nenapreduje vo vývoji. Príznaky podobné kolike totiž môžu sprevádzať aj vážnejšie stavy, napríklad metabolické poruchy, hnačkové ochorenia, porucha priechodnosti čriev alebo priškripnutie prietrže,“ menuje primárka.

Ako rozpoznať, že ide o koliku a nie o niečo horšie? „Detičky s kolikou mávajú záchvatový, pomerne dlhotrvajúci a neutíšiteľný plač. Rozpoznať sa dá tiež podľa toho, že dieťa sa napína, ohýba a priťahuje si nôžky k brušku. Po odgrgnutí alebo odchode vetrov sa upokojí a prestane plakať,“ vysvetľuje MUDr. Virágová.

Prečítajte si aj o starostiach s prvými zúbkami v článku Prvé zúbky – pediatrička radí, ako zvládnuť náročné obdobie.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.