Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prvé zúbky – pediatrička radí, ako zvládnuť náročné obdobie

prvé detské zúbky, vyjadrenie pediatričky, malé bábo s prvým zúbkom

Keď sa začnú tlačiť vášmu pokladu prvé zúbky, nastanú krušné časy. Často plače, nechce spať a ani jesť. Prečo je to tak? Ako ho zvládnuť čo najlepšie?

prvé detské zúbky, vyjadrenie pediatričky, malé bábo s prvým zúbkom

Rast zúbkov je síce prirodzený jav, často však vôbec neprebieha bezproblémovo. Mení dovtedy spokojné deti na uplakané, nervózne a vy sa v duchu pýtate, prečo to príroda tým maličkým urobila? Že ich to bolí, že ich to tlačí a že to trvá tak dlho.

Prvé zúbky začínajú rásť spravidla medzi piatym až siedmym mesiacom. Je to ale veľmi individuálne a nezávislé od fyzického či psychického vývoja dieťaťa,“ tvrdí pediatrička MUDr. Oľga Švecová z detského oddelenia v Nemocnici Zvolen.

Občas sa preto stane, že prvý zub vykukne už v troch mesiacoch, alebo sa s ním dieťa rovno narodí. „Ide skôr o výnimku, ktorú nie je potrebné riešiť s odborníkom. Nemá totiž vplyv na jeho vývoj ani zdravotný stav,” prezrádza lekárka. Môže sa však prihodiť aj opačná situácia. Drobec je bezzubý aj po prvých narodeninách. „V tom prípade už odporúčam návštevu detského lekára, aby skontroloval, či je všetko v poriadku,“ radí doktorka Švecová. Kedy je návšteva stomatológa nevyhnutná, sa dozviete v rozhovore so zubnou lekárkou.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Slinenie a vyrážky

S rastúcimi zúbkami sa spája množstvo nepríjemností. Najhoršie to býva pri prvom zube a pri prerezávaní stoličiek. „Najčastejším sprievodným príznakom je bolesť zapálených a opuchnutých ďasien. Dieťa je preto podráždené, neraz má narušený rytmus spánku a bdenia. Niekedy sa na mieste prvého zúbka vytvorí až tmavá modrina. Tá by už ale mala byť dôvodom na návštevu pediatra,“ prezrádza odborníčka.

V čase rastu zúbkov by ste mali mať po ruke dostatok podbradníkov a hygienických vreckoviek. Deti totiž preto veľmi slinia. Až tak, že premočia tričká, košieľky, dokonca plachtu v postieľke. „Objem slín je v tom období často naozaj značný. Dôvodom je zrejme bolesť, a to, že rastúce zuby pravdepodobne viac dráždia slinné žľazy,“ ozrejmuje detská lekárka.

Objavili sa vášmu pokladu na brade čudné vyrážky? Aj tento problém môžete zrejme pripísať na vrub prvým rezákom. „Keď dieťa produkuje viac slín, stekajú mu po brade. Pokožka je preto popraskaná, začervenaná, čo vytvorí podmienky pre vznik vyrážok. Nie je nutné liečiť ich žiadnou špeciálnou masťou. Stačí jemný hydratačný krém a problém by mal čoskoro vymiznúť,“ upokojuje doktorka Švecová.

zdroj: freepik

Hryzenie ako úľava

Deťom dáva zabrať aj tlak tlačiacich sa zúbkov. „Nepríjemné pocity sa snažia zmierniť protitlakom, najmä žuvaním vlastných prstov, pästičiek či hračiek, dokonca hryzením bradaviek pri dojčení,“ vymenúva lekárka.

Občas rodičia pripisujú rastu zúbkov aj zvýšenú teplotu (či horúčku okolo 39 stupňov) a soplíky. MUDr. Švecová objasňuje: „Sú zvyčajne vodnaté, číre a navonok to pôsobí, akoby dieťa malo nádchu.

Z lekárskeho hľadiska ale neexistuje žiadne vysvetlenie pre tieto príznaky. Je možné, že ide o časovo náhodnú súhru medzi prerezávaním zubov a úbytkom materských protilátok, ktoré dieťatko dostalo od matky počas tehotenstva. Jeho imunitný systém môže byť preto v tomto období fyziologicky oslabený a citlivejšie reaguje na všetky vonkajšie podnety.“

Ale pozor! Ak má bábo soplíky dlhšie, aj pár dní, na vine pravdepodobne nebudú zúbky, ale infekcia. Problémy spojené so zúbkami by totiž mali za normálnych okolností odznieť už po niekoľkých hodinách. K ďalším prejavom tlačiacich sa mliečnych zubov patrí aj škrabanie líc a naťahovanie si ušníc. Dieťa sa tým snaží zbaviť sa bolesti v ústach. Objaviť sa môže aj hnačka, a to napriek tomu, že rodičia nespravili žiadnu diétnu chybu a detskú stravu nezmenili,“ hovorí pediatrička.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako rastú prvé zúbky? Vždy v pároch. Najprv dolné jednotky, neskôr sa objavia horné a následne bočné zúbky. Ako posledné sa vytlačia stoličky. Vo veku do troch rokov drobca by mal byť mliečny chrup kompletný, pozostávajúci z dvadsiatich zubov.

Čo pomôže? 

Obdobie rastu zúbkov sa nedá skrátiť, obísť ani urýchliť. Týmto problémom sa nedá ani predísť. Treba len vydržať. „Rodičia môžu dieťaťu iba mierniť nepríjemné prejavy, a to tak, že mu podajú sirup alebo čapík proti horúčke, ktorý zároveň tlmí bolesť. Dobré je dbať aj na zvýšený prísun tekutín pre možnú zvýšenú teplotu a hnačku (u dojčených detí častejšie dojčenie, pozn. red.). Je to prevencia možnej dehydratácie,“ upozorňuje lekárka.

Pri rastúcich zúbkoch je vhodné drobcovi priložiť na líce aj studený obklad, tiež schladí boľavé miesta.

Úľavu prináša aj krátka masáž. Potrebujete gázu namočenú vo vode, ktorou po kŕmení pomasírujete opuchnuté a stvrdnuté ďasná.

„Najdôležitejšia je ale trpezlivosť rodičov, hoci ich prerezávanie zúbkov často pripraví o pokojný nočný spánok. Navyše tiež veľmi ťažko prežívajú, keď vidia, ako je ich dieťatko konfrontované s prvými bolesťami. V tom období mu určite pomôže upokojujúce objatie, zaujímavá hračka, ktorá odvedie jeho pozornosť od nepríjemných pocitov,“ odporúča pediatrička.

Neustále pri tom všetkom sledujte, či sa zúbky prerezávajú. „Ak sa vám ale zdá, že sa nič nedeje, hoci sú ďasná opuchnuté a na dotyk tvrdé, radšej navštívte lekára. Môže sa totiž stať aj to, že dieťatko nemá vytvorený základ zubov, čo je už potrebné riešiť so stomatológom,“ odporúča MUDr. Švecová. 

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.