Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Joga ako cesta k sebapoznaniu

rodinka sediaca na jogamatkach praktizujuca jogovy sed

Vraví sa, že jogíni sa medzi sebou spoznajú. Oči hľadiace niekam do diaľky, spokojný výraz, uvoľnený a pevný postoj zároveň. Niečo, čo je v dnešnej dobe veľmi potrebné.

rodinka sediaca na jogamatkach praktizujuca jogovy sed

Keď som s jogou začínala, nešlo mi to do hlavy. Spôsob, akým sa vedia naťahovať, porozumieť všetkým výrazom a ešte sa popri tom nekomforte tváriť ako ich to napĺňa. A to nehovorím o rôznych druhoch dychu. Vyskúšala som rôzne typy jogy, miesta, učiteľov, a potom to prišlo. Uvoľňujúce zistenie, že funguje.

Joga je niečo, čo môže vyskúšať naozaj každý, keďže ju zvládol môj svokor a presviedčanie trvalo len zopár mesiacov. Prešli sme si fázou, či to nie je niečo pohanské, že jemu sa to nedá a je to len pre mladé dievčatá. Teraz spolu súťažíme o najkrajšieho „psa hľadiaceho dole“. 

Odkiaľ sa u nás joga vzala

Jogu môžeme vnímať ako filozoficko-náboženský smer, meditačno-fyzickú prax a teóriu, pochádzajúcu zo starovekej a stredovekej Indie. Je to jedna zo šiestich ortodoxných indických filozofických škôl (tzv. daršana). Daršana znamená v sanskrite filozofia. Hlavné poučky sú sformulované

v spise joga-sútry.

Jogovú prax používa aj budhizmus. V západných krajinách chápu niektorí ľudia pod pojmom joga len telesné cviky, tzv. asány, vedúce okrem iného k prečisteniu tela a mysle. Spoznávanie jogy je však naozaj veľmi rôznorodé a nájdu sa v ňom aktívni športovci, ľudia, ktorí cítia potrebu spoznať nový smer a nabrať energiu, ale aj duše túžiace po sebarozvoji.

Na rozdiel od iných systémov indickej filozofie, pokladá joga za mimoriadne dôležité zdokonaľovať telo a zmyslové orgány. Európania sa o joge dozvedeli v čase, keď Angličania a Francúzi kolonizovali Indiu.

Čo je joga

Samotné slovo „joga“, v staroindickom jazyku sanskrit všeobecne popisuje činnosť spájania. Každý jednotlivec sa chce harmonicky spojiť s celkom, teda chce spojiť svoj pozemský život so širším okolím, v ktorom žije, obrazne povedané s kozmom (vesmírom), v ktorom existuje. Toto spojenie však nie je jednorazové, ale má priebežný charakter. Presnejšie je teda označiť to ako spájanie.

Takéto harmonické zapojenie sa človeka do života je výsledkom majstrovských schopností a zručností a kladie na človeka nároky po stránke duchovnej, duševnej a aj fyzickej. Spomeňme aspoň zopár týchto duševných vlastností, ktorým nás joga učí:

zdroj: freepik

Čo všetko získate praktizovaním jogy?

Prostredníctvom jogy si možno udržať dobré zdravie. Jogovými cvičeniami nenahradíme operácie alebo neodstránime mechanické defekty tela, či vrodené poruchy. Sú však aj psychogénne ochorenia, ktoré si spôsobujeme sami negatívnym myslením, negatívnym prístupom k životu, stresovými situáciami, disharmonickými medziľudskými vzťahmi. Týmto poruchám môžeme predchádzať fyzickými aj mentálnymi cvikmi.

Jogovým cvičením môžeme rozšíriť schopnosť ovládať niektoré systémy, ktoré bežne neovládame, pretože pracujú autonómne, mimo našej vôle. Rôzne polohy tela pôsobia na žľazy s vnútornou sekréciou, stimulujú tvorbu hormónov a udržujú aktívnu nervovú sústavu.

Pránajámou (dýchacími technikami) priaznivo ovplyvňujeme celý telesný metabolizmus a krvný obeh. Joga rozvíja koncentráciu, pomáha získať sebadôveru, pomáha udržiavať fyzickú a psychickú integritu, zosúlaďuje vnútorné a vonkajšie aktivity v dennom živote, vytvára schopnosť prekonať zlozvyky, pripútanosti, závislosti, umožňuje sebarealizáciu. 

Gravid joga

Hodiny gravid jogy predstavujú bezpečné prostredie na fyzickú aj psychickú predpôrodnú prípravu a zharmonizovanie samej seba s vaším bábätkom.

Osobne mám výbornú skúsenosť s jogou aj v tehotenstve, kedy som mala veľmi dobrý pocit z toho, že robím veľa pre seba aj pre svoje bábätko. Táto joga sa nazýva aj gravid joga a školené lektorky sa už nachádzajú v ktoromkoľvek väčšom slovenskom meste.

Gravid joga umožňuje budúcej mamičke spoznať svoje telo a nasledovať svoju vnútornú intuíciu. Je zameraná na komplexnú fyzickú (otváranie panvy, práca s panvovým dnom, uvoľňovanie, posilňovanie, naťahovanie…) aj psychickú predpôrodnú prípravu (psychické uvoľnenie, načerpanie energie). Okrem toho získajú mamičky množstvo informácií o rôznych pôrodných polohách alebo polohách na uľavenie od bolesti či napätia v rôznych častiach tela.

Naučíte sa správne dýchať, veľa sa rozpráva aj o pôrode, rôznych možnostiach či pomôckach, ktoré by ho mohli uľahčiť. Vedené hodiny gravid jogy pre tehotné prinášajú uvoľnenie, relax a rovnováhu. Zbavia vás bolesti chrbta a dodajú vám pozitívnu energiu. Cvičením zapájate panvové dno, čím pripravíte vaše telo na pôrod a zlepšíte zotavenie po ňom.

Gravid joga je vhodná pre budúce mamičky od 12. týždňa až do pôrodu a nevyžaduje predošlé skúsenosti s jogou.

Viaceré štúdiá na Slovensku, ktoré ponúkajú jogu, sa špecializujú na rôzne druhy či kurzy cvičenia jogy. Nemusí ísť primárne ani o jogu, každá žena si môže vybrať to, čo jej vyhovuje v momentálnom fyzickom nastavení a psychickom rozpoložení.

Kurzy hypnopôrodu, kurzy predpôrodnej prípravy, poradenstvo a cvičenie v tehotenstve, popôrodná joga (individuálne pre mamičky alebo aj s bábätkami), pilates pre tehotné či súkromné konzultácie a cvičenia v pohodlí domova. Výber je naozaj pestrý a treba skúšať. To, čo vyhovuje priateľke, nemusí vám.

zdroj: freepik

Joga pre deti všetkých vekových kategórií

Deti sú prirodzene všímavé a všetko vnímajú veľmi intenzívne, takže aj maminka, ktorá sa snaží vydržať v pozícii stromu, je pre ne veľká výzva a nepochybne aj zábava. Na nich aj najlepšie vidíme, aký je pre nás pohyb prirodzený a aký pocit v nás vyvoláva. Čím viac energie vydáme, tým viac dostaneme, preto niekedy na naše potomstvo hľadíme s úžasom. Kde len tú energiu berie?

Jogové štúdiá ponúkajú aj hodiny pre deti od 3-6 rokov či od 7-11 rokov. „Joga je pre staršie deti stále zábava. Veľa sa smejeme, tancujeme, skáčeme, ale deti v tejto skupine už milujú výzvy. Zameriavame sa na koordináciu a rovnováhu, silu a vytrvalosť, ale aj na uvoľnenie. Cvičíme zostavy ako pozdrav slnka, ľudská mandala, párové cviky. Deti sa učia spolupráci pri skupinových cvikoch. Dávajú pozor jeden na druhého pri jogovej akrobacii a učia sa rešpektovať svoje pocity. Učíme sa uvedomiť si reakcie svojho tela, ktoré pozície nás robia silnými či flexibilnými, alebo šťastnými a pokojnými,“ objasňuje Ivana Kuricová z Veselej jogy.

Joga je príjemne strávený čas samej so sebou, učí nás vážiť si prítomnosť a všetky dary, ktoré máme, ale pod návalom povinností na ne niekedy zabúdame. Objavovať radosť so svojimi deťmi, tešiť sa z každého momentu, cítiť vďačnosť a stíšiť sa. Deti sa rady pridajú.

Cvičíte jogu alebo by ste chceli začať? Pozývame vás na podujatie, ktoré organizujeme v spolupráci s Just Neon Yoga! Viac si prečítajte na https://www.promama.sk/just-neon-yoga-by-promama/.

Kúpiť vstupenku na Just Neon Yoga

Hana Šebanová

Autorka: Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

Hana Šebanová

Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.