Jeseň, najlepší čas na kontrolu u kožného lekára. Prečo ju podstúpiť?

Koža tvorí základnú bariéru medzi vonkajším prostredím a telom. Práve z toho dôvodu je najdôležitejším orgánom nášho imunitného systému. Pravidelné prehliadky u kožného lekára by sme preto rozhodne nemali zanedbávať.

Kožných ochorení existuje veľmi veľa, od menej vážnych až po tie závažnejšie. Ak sa vám niečo nezdá, rozhodne by ste nemali s obavami sedieť doma. Čím skôr sa odhodláte zveriť sa do rúk odborníka, tým lepšie pre vás.

Kedy navštíviť lekára?

Dôvody na návštevu kožného lekára môžu byť rôzne. V lete sú napríklad častým problémom rôzne začervenania, svrbenie či vyrážky. Objavujú sa najmä u citlivejších ľudí, ktorí svoju pokožku vystavili priamemu, niekoľkohodinovému slnečnému žiareniu.

Ak medzi nich patríte a objavili sa u vás červené, svrbľavé pľuzgiere či pupienky, tento stav rozhodne neberte na ľahkú váhu.Vtedy je na mieste urýchlene navštíviť kožnú ambulanciu.

Medzi ďalšie kožné prejavy, ktoré by ste mali pravidelne monitorovať, patria pigmentové škvrny. Tie vznikajú na ľudskej koži pod vplyvom slnečného žiarenia. Ich charakter, sfarbenie a veľkosť sa môžu líšiť. Za rizikové možno označiť všetky nové pigmentové škvrny, znamienka a ložiská hnedej farby, ktoré presahujú veľkosť šiestich milimetrov.

Vzniku pigmentových škvŕn môžete zabrániť ochranou pokožky pred priamym pôsobením slnečného žiarenia. Urobíte tak používaním krémov s ochranným faktorom, no nezabúdajte ani na slnečné okuliare, pokrývky hlavy a tričká, aby koža nebola neustále vystavovaná priamemu slnku.

Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Ako prebieha kožné vyšetrenie?

Základné kožné vyšetrenie prebieha veľmi jednoducho. Netreba sa ho obávať ani sa naň nijako špeciálne pripravovať. Lekár sa vás spýta na vaše ťažkosti, prípadne príznaky, ktoré ste spozorovali, a následne vás prezrie. Na základe vyšetrenia vám určí diagnózu a liečbu. V prípade, že bude potrebná niektorá z pomocných vyšetrovacích metód, na určenie diagnózy si chvíľu počkáte.

Medzi pomocné vyšetrovacie metódy patrí napríklad:

• laboratórne vyšetrenie,

• mikrobiologické vyšetrenie,

• mykologické vyšetrenie,

• histologické a cytologické vyšetrenie,

• alergiologické metódy a funkčné kožné testy.

Prečo je ideálnym obdobím práve jeseň?

Počas letných mesiacov dostáva naša koža patrične zabrať. Jeseň je logicky obdobím, kedy si dôsledky slnka na našej pokožke dávame do poriadku.

To však nie je jediný dôvod. Jesenné termíny kožných vyšetrení odporúčajú kožní lekári aj preto, lebo väčšina kožných zákrokov si žiada niekoľkotýždňovú abstinenciu slnka. Môžu sa preto vykonávať iba na neopálenej koži. Patria k nim napríklad odstraňovanie pigmentácií, cievok, odstránenie znamienok, červených bodiek, jaziev, výrastkov a iné.

Prevencia nad zlato

Preventívne vyšetrenie či už pigmentovaných, alebo nepigmentovaných kožných prejavov sa odporúča raz ročne. Netreba však zabúdať ani na pravidelné samovyšetrovanie znamienok. V prípade akéhokoľvek zaznamenania zmeny veľkosti alebo farby znamienka, či iného pigmentového útvaru treba čím skôr navštíviť lekára.

Zanedbanie týchto príznakov môže mať často za následok ten najhorší možný verdikt, a tým je rakovina kože. Práve preto nič neodkladajte a začnite s prevenciou už dnes.