Zdieľať

Jeseň, najlepší čas na kontrolu u kožného lekára. Prečo ju podstúpiť?

Koža tvorí základnú bariéru medzi vonkajším prostredím a telom. Práve z toho dôvodu je najdôležitejším orgánom nášho imunitného systému. Pravidelné prehliadky u kožného lekára by sme preto rozhodne nemali zanedbávať.

Kožných ochorení existuje veľmi veľa, od menej vážnych až po tie závažnejšie. Ak sa vám niečo nezdá, rozhodne by ste nemali s obavami sedieť doma. Čím skôr sa odhodláte zveriť sa do rúk odborníka, tým lepšie pre vás.

 

Kedy navštíviť lekára?

Dôvody na návštevu kožného lekára môžu byť rôzne. V lete sú napríklad častým problémom rôzne začervenania, svrbenie či vyrážky. Objavujú sa najmä u citlivejších ľudí, ktorí svoju pokožku vystavili priamemu, niekoľkohodinovému slnečnému žiareniu.

Ak medzi nich patríte a objavili sa u vás červené, svrbľavé pľuzgiere či pupienky, tento stav rozhodne neberte na ľahkú váhu.Vtedy je na mieste urýchlene navštíviť kožnú ambulanciu.

Medzi ďalšie kožné prejavy, ktoré by ste mali pravidelne monitorovať, patria pigmentové škvrny. Tie vznikajú na ľudskej koži pod vplyvom slnečného žiarenia. Ich charakter, sfarbenie a veľkosť sa môžu líšiť. Za rizikové možno označiť všetky nové pigmentové škvrny, znamienka a ložiská hnedej farby, ktoré presahujú veľkosť šiestich milimetrov.

Vzniku pigmentových škvŕn môžete zabrániť ochranou pokožky pred priamym pôsobením slnečného žiarenia. Urobíte tak používaním krémov s ochranným faktorom, no nezabúdajte ani na slnečné okuliare, pokrývky hlavy a tričká, aby koža nebola neustále vystavovaná priamemu slnku. 

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Ako prebieha kožné vyšetrenie?

Základné kožné vyšetrenie prebieha veľmi jednoducho. Netreba sa ho obávať ani sa naň nijako špeciálne pripravovať. Lekár sa vás spýta na vaše ťažkosti, prípadne príznaky, ktoré ste spozorovali, a následne vás prezrie. Na základe vyšetrenia vám určí diagnózu a liečbu. V prípade, že bude potrebná niektorá z pomocných vyšetrovacích metód, na určenie diagnózy si chvíľu počkáte.

Medzi pomocné vyšetrovacie metódy patrí napríklad:

 • laboratórne vyšetrenie,

 • mikrobiologické vyšetrenie,

 • mykologické vyšetrenie,

 • histologické a cytologické vyšetrenie,

 • alergiologické metódy a funkčné kožné testy. 

Prečo je ideálnym obdobím práve jeseň?

Počas letných mesiacov dostáva naša koža patrične zabrať. Jeseň je logicky obdobím, kedy si dôsledky slnka na našej pokožke dávame do poriadku.

To však nie je jediný dôvod. Jesenné termíny kožných vyšetrení odporúčajú kožní lekári aj preto, lebo väčšina kožných zákrokov si žiada niekoľkotýždňovú abstinenciu slnka. Môžu sa preto vykonávať iba na neopálenej koži. Patria k nim napríklad odstraňovanie pigmentácií, cievok, odstránenie znamienok, červených bodiek, jaziev, výrastkov a iné. 

Prevencia nad zlato

Preventívne vyšetrenie či už pigmentovaných, alebo nepigmentovaných kožných prejavov sa odporúča raz ročne. Netreba však zabúdať ani na pravidelné samovyšetrovanie znamienok. V prípade akéhokoľvek zaznamenania zmeny veľkosti alebo farby znamienka, či iného pigmentového útvaru treba čím skôr navštíviť lekára.

Zanedbanie týchto príznakov môže mať často za následok ten najhorší možný verdikt, a tým je rakovina kože. Práve preto nič neodkladajte a začnite s prevenciou už dnes.

 

 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia