Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Imunita v tehotenstve: Ako ju podporiť?

výživa na posilnenie imunity v tehotenstve

Imunitný systém počas tehotenstva pracuje na plné obrátky. Má čo robiť, pretože chráni nielen budúcu matku, ale aj plod.

výživa na posilnenie imunity v tehotenstve
V článku si prečítate:

Prezradíme vám, ako ju môžete posilniť. Čo by ste mali zaradiť do jedálnička?

Probiotiká

Užívanie probiotík pomôže vášmu tráveniu aj imunite. Najlepšími prirodzenými zdrojmi probiotík sú:

Probiotiká sa nachádzajú aj v bryndzi či nepasterizovaných syroch, pri ich konzumácii v tehotenstve je však na mieste zvýšená opatrnosť. Okrem probiotík obsiahnutých v strave môžete siahnuť aj po probiotikách v tabletkovej forme. Môžete ich užívať počas celého tehotenstva. Z dlhodobého hľadiska môžu vaše dieťatko ochrániť pred rizikom vzniku astmy či alergie.

Vitamín D

Mnohí odborníci odporúčajú užívanie vitamínu D už pri plánovaní bábätka. Môžete ho užívať počas tehotenstva, aj počas dojčenia. Výsledky dánskej štúdie preukázali kľúčovú rolu vitamínu D pri formovaní imunitnej reakcie. Práve tento slnečný vitamín naštartuje T-lymfocyty, ktoré sa tak lepšie pripravia na boj proti infekcii. Ak na sebe spozorujete príznaky prechladnutia, nasaďte si vitamín D. Vedci predpokladajú, že vitamín D pomáha odvrátiť prechladnutie a chrípku tým, že posilňuje imunitný systém. Užívanie „déčka“ však konzultujte so svojím lekárom.

Zinok

Jedna zaujímavá štúdia ukázala, že užívanie zinku počas tehotenstva viedlo k síce malému, avšak preukázateľnému zníženiu predčasných pôrodov. A to pravdepodobne vďaka posilnenej imunite budúcej maminy.

Infekcie v tehotenstve sú primárnou príčinou predčasných pôrodov. Zinok, podobne ako vitamín D, posilňuje imunitu matky. Dostatok zinku nájdete v týchto potravinách:

Orechy

Ak máte chuť na nejakú zdravú maškrtu, siahnite po orechoch. Podľa odborníkov je najlepšia zmes rôznych orechov. Sú bohaté na selén aj vitamín E. Tie pomáhajú chrániť imunitné bunky pred poškodením a zároveň posilňujú črevnú mikroflóru.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Zelený čaj

V tehotenstve je dôležité neprekračovať dennú odporúčanú dávku kofeínu. Vyskúšajte však kávu nahradiť kvalitným zeleným čajom. Aj jedna šálka tohto nápoja vás môže vzpružiť. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, katechín a teanín, látky, ktoré dokážu výrazne posilniť imunitu. Ukázala to aj štúdia, v ktorej 13 % zdravotníkov dostalo počas 5 mesiacov chrípku, zatiaľ čo v skupine, ktorá pravidelne pila zelený čaj, ochoreli na chrípku iba 4 %.

Imunitu v tehotenstve vám posilní aj:

• Kvalitný spánok: je dokázané, že nedostatok spánku výrazne znižuje imunitu.

• Pravidelné umývanie rúk a dodržiavanie bezpečnostných opatrení: vďaka nim znížite riziko infekčnej nákazy na minimum.

• Hlavne pozitívne: obklopujte sa vecami, ktoré vám robia radosť. Čítajte inšpiratívne príbehy a snažte sa ostať na pozitívnej vlne. Obavy a stres vám nič príjemné neprinesú.

• Pravidelne cvičte: lekár či fyzioterapeut vám poradí najlepšie cviky.

Pri užívaní vitamínov či iných doplnkov výživy si dajte pozor na to, aby ste nepresiahli dennú odporúčanú dávku a ich užívanie vždy najprv konzultujte so svojím gynekológom či gynekologičkou.

Zdroje:

Mor G, Cardenas I. (2010) The immune system in pregnancy: a unique complexity. Am J Reprod Immunol. 2010; 63(6):425-433. [Accessed 12 Apr. 2021].doi:10.1111/j.1600-0897.2010.00836.x. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

Arora, M. (2018). 9 Natural Ways to Boost Immunity during Pregnancy. [Accessed 12 Apr. 2021]. [online] Dostupné z: parenting.firstcry.com

Milman, N., Hvas, A.-M. and Bergholt, T. (2012). Vitamin D status during normal pregnancy and postpartum. A longitudinal study in 141 Danish women. Journal of Perinatal Medicine, 40(1). [Accessed 12 Apr. 2021]. [online] Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Chaffee, B.W. and King, J.C. (2012). Effect of Zinc Supplementation on Pregnancy and Infant Outcomes: A Systematic Review. Paediatric and Perinatal Epidemiology, 26, pp.118–137. [Accessed 12 Apr. 2021]. [online] Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Matsumoto, K., Yamada, H., Takuma, N., Niino, H. and Sagesaka, Y.M. (2011). Effects of Green Tea Catechins and Theanine on Preventing Influenza Infection among Healthcare Workers: A Randomized Controlled Trial. BMC Complementary and Alternative Medicine, 11(1). [Accessed 12 Apr. 2021]. [online] Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.