Tretina detí má predispozíciu pre veľký stres zo školy. Dá sa to vopred zistiť vďaka DNA analýze

stres detí v škole
Až tretina detí výrazne horšie zvláda stres zo školy až do tej miery, že sa fyzicky nedokážu sústrediť a trpia tunelovým videním. Ak rodičia o tejto predispozícii vedia dopredu, vedia tieto prejavy cieleným tréningom zmierniť.
stres detí v škole

Union zdravotná poisťovňa sa dlhodobo snaží motivovať svoje poistenky a poistencov k zdravému životnému štýlu. Najnovším krokom je finančná podpora vo výške dvesto eur na genetickú analýzu DNA4fit, ktorá rodičom pomáha pri nastavení vhodnej stravy či pohybovej aktivity. U detí prináša aj množstvo užitočných informácií pre ich zdravý vývoj.

Napríklad umožňuje cielene cvičiť s deťmi so stresovou predispozíciou tak, aby dokázali prekonať geneticky vrodenú stratu kontroly v stresových situáciách.

Rozbory k športovým a stravovacím predispozíciám

Súčasťou analýzy DNA4fit sú tri moduly: BODY4fit+ s analýzou fyzických a športových predispozícií, COOK4fit s informáciami o najvhodnejšom stravovaní a Vitamínový balíček.

Test DNA v module BODY4fit+ obsahuje 58 rozborov dedičného kódu s informáciami o predispozíciách k vytrvalosti, výkonnosti a sile. DNA reálne predurčuje zloženie a pružnosť svalových vlákien, a tým pádom prezradí veľa o predpokladoch v oblasti koordinácie, temperamentu, miery rizika zranení, ale aj o schopnosti odstraňovať laktát.

„To sú zásadné informácie, ak chcete výkonnostne športovať, alebo dať svoje dieťa práve na výkonnostný šport,“ vysvetľuje Miroslava Jurčáková z programov zdravia Union zdravotnej poisťovne.

Genetika pomáha zvoliť pre telo najvhodnejšiu stravu

Súčasťou výsledkov analýzy DNA sú aj fakty o metabolizme, požiadavkách na živiny a kardiovaskulárnom zdraví. Genetická analýza DNA4fit pomáha zistiť, ktorá strava vám či vášmu dieťaťu najviac prospieva a ktorá, naopak, škodí.

Výsledky obsahujú aj informácie o metabolizme laktózy, hladine niektorých vitamínov a minerálov, miere rizika vystavenia oxidačnému stresu a sklonoch k zvýšenej hmotnosti. „Zaujímavosťou je, že práve genetická výbava určuje, ktoré vitamíny a minerály potrebujete dopĺňať viac, a, naopak, ktoré máte v dostatočnom množstve a stačí ich len udržiavať ich hladinu. To znamená, že z analýzy vyplynie odporúčanie, ktorý typ stravovania je pre vás alebo vaše dieťa ideálny,“ dopĺňa Miroslava Jurčáková.

Je vaše dieťa ranné vtáča alebo nočná sova?

Dospelí ľudia majú v praxi odskúšané, či sa im lepšie rozmýšľa a pracuje ráno alebo, naopak, večer. Pri dieťati to však rodičia môžu nanajvýš tušiť. Analýza DNA v tomto prináša istotu a dokáže jasne povedať, v akom čase počas dňa je dieťa prirodzene aktívnejšie a kedy je preňho vhodné skôr naplánovať oddych.

„Tým pádom deti nebudú rodičia trápiť učením v čase, kedy ich telo chce oddychovať, a naopak. Vďaka tomu sa dokáže učiť aj športovať oveľa efektívnejšie a s väčším nasadením a radosťou,“ hovorí Miroslava Jurčáková.

Tretina detí trpí zbytočným stresom

Dáta z genetických analýz DNA4fit ukazujú, že až tridsaťtri percent detí nemá tzv. gén bojovníka, čiže výrazne horšie zvládajú stres zo skúšania v škole alebo na súťažiach. Táto predispozícia vedie k automatickému zvýšeniu adrenalínu v náročnej situácii a k reálnej strate kontroly.

„To znamená, že sa dieťaťu začnú potiť ruky, nekontrolovane triasť svaly a prestávajú fungovať motorické pohyby. Preťaženie mozgu podnetmi vedie k nesústredenému mysleniu a tunelovému videniu. Pre deti je to utrpenie, ktorému sa však dá cieleným tréningom predísť. Ak rodičia vďaka genetickej analýze vedia o tejto predispozícii od raného detstva, dokážu dieťa tohto problému postupne zbaviť,“ vysvetľuje Pavol Pavlovič, CEO spoločnosti DNA4fit.

Príspevok dvesto eur na analýzu

Union zdravotná poisťovňa prispieva svojim poistencom a poistenkám sumou dvesto eur na balík BODY4fit+. Súčasťou analýzy je aj stravovací plán COOK4fit a Vitamínový balíček. Bežná cena analýzy je 499 eur, poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne za analýzu zaplatia 299 eur. Prečítajte si o ďalších výhodách genetickej analýzy DNA4fit.