Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bábätká v zime: Ako ich správne obliecť na prechádzku a do auta?

otec s dieťaťom na zimnej prechádzke v nosiči

Ako sa správne postarať o bábätko počas zimy? Kedy s ním chodiť von, ako ho správne obliecť a prečo mu nedávať šál na ústa?

otec s dieťaťom na zimnej prechádzke v nosiči
V článku si prečítate:

Hoci je vonku chladno, prechádzky v meste či v prírode by ste mali s deťmi realizovať čo najčastejšie. A určite ich nenahradí iba spánok v kočíku na balkóne alebo na terase. Chlad deťom obvykle neprekáža. Naopak. Vychádzky v chladnejšom počasí pozitívne vplývajú na imunitný systém aj na psychiku dieťaťa.

Ak si deti nevybudujú odmalička návyk tráviť dostatok času vonku a v prírode, neskorším dôsledkom môžu byť časté prechladnutia, poruchy pozornosti, znížená koncentrácia aj sebavedomie. Takéto deti môžu mať navyše nedostatočnú disciplínu, častejšie sklony k agresivite či k prehnanej úzkosti prameniacej z nízkej odolnosti. Častým následkom býva aj nadváha či svalová slabosť.

Kedy ísť na prechádzku?

S bábätkom môžete v zime chodiť von už týždeň či dva po návrate z pôrodnice, no len vtedy, ak vonkajšia teplota neklesla pod – 5 °C. Pri deťoch starších ako 6 mesiacov platí pravidlo neísť s ním do ulíc pri poklese vonkajšej teploty pod – 10 °C.

Kedy určite nie?

Prechádzke sa radšej vyhnite, a to bez ohľadu na vek dieťaťa, ak je veľká hmla, viac smogu v ovzduší alebo fúka silný vietor a husto sneží. Ešte prv, ako s ním pôjdete na prvú prechádzku, je dobré pripravovať ho na to častejším vetraním počas niekoľkých dní alebo ho dajte v kočíku na chvíľu na balkón. Drobca vtedy lepšie oblečte a poriadne ho prikryte.

Ako dlho?

V zimných mesiacoch by ste mali začať s krátkymi, pätnásťminútovými prechádzkami, neskôr polhodinovými a nakoniec interval predĺžte na 2 hodiny denne. Ešte lepšie bude, ak sa s bábätkom prejdete hodinu predpoludním aj popoludní. Riaďte sa však vonkajšími podmienkami. V mrazivejšom počasí sa s drobcom prechádzajte iba hodinu denne. V prípade, že máte doma predčasniatko, o dĺžke pobytu vonku sa radšej poraďte s pediatrom.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Ako ho obliecť?

Bábätko je lepšie obliecť do niekoľkých tenších vrstiev ako do jednej či dvoch hrubších. Môže sa totiž stať, že mu bude vonku teplo a vy mu nebudete mať čo vyzliecť. A spotené dieťa väčšmi ohrozuje prechladnutie.

Najlepšie pre maličkých je oblečenie z prírodných materiálov, ideálne sú bavlnené kúsky. Ak s ním smerujete na prechádzku, vždy mu dajte o jednu vrstvu viac, ako máte vy. Oblečte mu body s dlhými rukávmi, dupačky alebo tepláčiky. Pridajte mu svetrík, na to mu oblečte zimný overal. Nezabudnite na teplé ponožky a čiapku na viazanie, cez hlavu totiž uniká veľké množstvo tepla. Na krk mu môžete dať šál a nakoniec ho vložte do fusaku. V prípade, že je vonku naozaj poriadne chladno, prekryte ho ešte dekou. Tú by ste mali vložiť aj pod drobca, bude ďalšou izolačnou vrstvou.

Pokiaľ bábätko nosíte v šatke alebo ergonomickom nosiči, dbajte na to, aby malo nohy vždy v teple, ale dostatočne prekrvené. Ideálne je používať kabát alebo bundu na nosenie, v tom prípade drobca nemusíte navliekať rovnako ako do kočíka. Bude ho zahrievať aj teplota vášho tela a šatka, aj kabát či bunda.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pozor! Šálom nikdy neprekrývajte oblasť úst. Vzduch, ktorý dieťa vydychuje, je teplejší ako vonkajšie prostredie. Automaticky sa zráža na látke, primŕza, čo môže skončiť aj omrzlinami.

Nebabušte ho

Mnoho rodičov tápe pri oblečení do zimného počasia. Nechcú, aby mu bolo zima, ale ani príliš teplo. Ako zistiť, či mu nie je horúco? Chytiť noštek alebo rúčky nepostačuje. O skutočných pocitoch dieťatka viac prezradí zátylok. Ak je teplý a suchý, je to v poriadku. V prípade, že ho má studený, pociťuje chlad. Vlhký zátylok zasa značí, že mu je teplo. Dieťa môže byť vtedy nepokojné, mrví sa a plače. Hrozí dokonca, že sa prehreje. Vtedy treba dieťa ochladiť, dať preč deku alebo rozopnúť fusak.

Čo do autosedačky?

Aj pri cestovaní v autosedačke platí, že odev dieťaťa je potrebné vrstviť. Dajte mu body, dupačky a teplejší overal. Tak postupujte, ak máte možnosť auto pred cestou s drobcom vyhriať na teplotu 22 °C. Keď to nie je možné, vložte ho ešte do fusaku, kým v aute nebude primeraná teplota. Potom dieťatku stačí jedna vrstva oblečenia a prekrytie dekou.

Bezpečnostný tip: Do autosedačky nevkladajte deti oblečené v teplej bunde. Môže znížiť účinnosť pásov, ktoré nebudú dostatočne utiahnuté a v prípade nárazu by hrozilo, že z nej dieťa vypadne.

Prečítajte si aj článok Ortopedička radí: Na vankúš a pomáhanie do sedu bábätka zabudnite.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.