Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako zvládnuť tehotenskú nevoľnosť? Vyskúšajte naše tipy!

tipy na pálenie záhy v tehotenstve

Vedeli ste, že s tehotenskou nevoľnosťou sa v prvom trimestri stretáva až 70 percent žien? Ukážeme vám niekoľko overených tipov, ktoré vám pomôžu nad ňou zvíťaziť.

tipy na pálenie záhy v tehotenstve
V článku si prečítate:

Naplánujte si dovolenku

Pomerne kritické obdobie, kedy sa tehotenská nevoľnosť ukáže v celej kráse, nastáva medzi 7. a 8. týždňom tehotenstva. Ak máte kvôli nej problém vstať z postele, skúste si dopriať aspoň týždňovú dovolenku. Čakáte bábätko a tých pár dní oddychu si zaslúžite.

Jedzte menej, no častejšie

A to aj v prípade, že jedlo je to posledné, na čo máte chuť. Nemusíte toho jesť veľa. Stačí pár lyžičiek, ktoré vám dodajú energiu. Odborníci odporúčajú pri tehotenskej nevoľnosti konzumovať jedlá s vyšším obsahom bielkovín, ktoré organizmus znáša predsa len lepšie. Vyskúšajte napríklad:

Vyhýbajte sa nepríjemným pachom...

V tehotenstve sa obľúbený parfum môže stať spúšťačom nevoľnosti. Skúste zo svojho okolia odstrániť všetky výrazné vône, na pranie používajte menej aromatizovaný prací prášok. Pri varení čo najčastejšie vetrajte. Pokiaľ vám nerobí dobre vôňa určitého jedla, vylúčte ho načas zo svojho jedálnička.

… a nahraďte ich niečím príjemným

Občas sa ocitnete v situácii, v ktorej sa nevyhnete prenikavej vôni. Výborným prostriedkom voči tehotenskej nevoľnosti je vôňa citrusov. Pripravte si doma citrusový extrakt a noste ho so sebou. Keď vám bude najhoršie, stačí privoňať. Podobnú službu vám preukáže aj vetvička rozmarínu.

Sústreďte sa na dýchanie

Hlboký, pomalý nádych a výdych. Ak cítite, že vám začína byť zle, skúste sa čo najviac sústrediť na dýchanie. Pomôže vám to presmerovať pozornosť. Vedecké účinky tejto metódy potvrdila aj jedna zaujímavá štúdia. Metóda kontrolovaného dýchania v kombinácii s aromaterapiou znížila u účastníčok pocit nevoľnosti až o 62 percent.

Zvýšte príjem tekutín

Môže byť náročné dostať do seba aspoň pár dúškov vody, keď vás trápi tehotenská nevoľnosť. Napriek tomu skúste dodržiavať pitný režim. Nedostatok tekutín môže spôsobiť nielen dehydratáciu, ale aj zhoršiť samotnú nevoľnosť. Môžete cmúľať aj kúsky ľadu alebo zamrznutého džúsu. Aj to vám pomôže zvýšiť príjem potrebných tekutín.

Toto pomohlo iným mamám:

Ktorým potravinám alebo látkam je v tehotenstve najlepšie úplne sa vyhnúť? Prečítajte si v našom článku.

Zdroje:

PETRE, Alina. 17 Natural Ways to Get Rid of Nausea. Healthline [online]. 5. 2. 2017 [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: healthline.com

SITES, Debra S., Nancy T. JOHNSON, Jacqueline A. MILLER, et al. Controlled Breathing With or Without Peppermint Aromatherapy for Postoperative Nausea and/or Vomiting Symptom Relief: A Randomized Controlled Trial. Journal of PeriAnesthesia Nursing [online]. 2014, 29(1), 12-19 [cit. 2021-02-18]. ISSN 10899472. Dostupné z: doi:10.1016/j.jopan.2013.09.008

15 Tips for Dealing With Morning Sickness. Parents [online]. [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: parents.com

WILSON, Rose. 10 tips for relieving morning sickness. Medical New Today [online]. 26. 1. 2018 [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: medicalnewstoday.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.