Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo znamená bielkovina v moči – kedy a prečo jej je priveľa?

ochorenia obličiek
Bielkoviny sú dôležitými zložkami našej výživy a sú nevyhnutné takmer pre všetky procesy v našom tele. Obličky bránia nadmernej strate bielkovín močom.
ochorenia obličiek
V článku si prečítate:

Pre správne využitie bielkovín v našom tele je dôležitá správna funkcia obličiek. Stretli ste sa s výrazom proteinúria? Je to výskyt bielkovín v moči. Prečo je ich potrebné sledovať?

Koľko bielkovín môže byť v moči

Malé množstvo bielkoviny v moči (50 až 80 mg bielkovín za 24 hodín/1,73 m2 povrchu tela pri
bežnej fyzickej aktivite, najviac 96 mg) nájdeme aj u zdravého človeka. Bežným vyšetrením moču je nezistiteľné. Proteinúria znamená, že bielkovín je v moči priveľa a dajú sa zistiť bežným vyšetrením moču.

Väčšina vymočených bielkovín pochádza zo samotných obličiek a močových ciest, približne 40 percent sa prefiltruje z krvi. Zdravá oblička špeciálnym filtrom oddeľuje látky, ktorých sa telo potrebuje zbaviť, od tých, ktoré treba vrátiť do obehu. Ak tento filter nefunguje správne, dostáva sa do moču nadmerné množstvo bielkovín.

Bielkovina v moči: Príčiny mimo obličky

Príčiny proteinúrie však nemusia byť vždy v samotnej obličke. Proteinúria sa objavuje prechodne aj u zdravého človeka, napríklad po väčšej fyzickej námahe, prechladnutí, horúčke či srdcovom zlyhávaní. V takomto prípade nie sú straty bielkovín väčšie ako 1 g/deň a množstvo bielkovín v moči ustane po odznení vyvolávajúcej príčiny.

Bielkovina v moči u detí býva často spôsobená stiahnutím ciev pri výraznejšom zakrivení bedrovej chrbtice. Objavuje sa vo vzpriamenej polohe – posturálna (ortostatická) proteinúria.
Množstvo bielkovín v moči môže v tomto prípade presiahnuť 1 g/deň.

Nadmerné množstvo bielkovín v moči zapríčiňujú tieto stavy:

Proteinúria a obličky

Častou príčinou bielkoviny v moči je poškodenie samotnej obličky. Značnú časť obličky – a jej najdôležitejšiu funkčnú časť – tvoria veľmi jemné cievky vybavené špeciálnym filtrom. Oblička preto patrí medzi najviac zasiahnuté orgány, ak trpíte chorobami ciev, napríklad pri cukrovke či vysokom krvnom tlaku.

Choroby a stavy poškodzujúce obličky:

Pri cukrovke (diabetes mellitus) a vysokom krvnom tlaku sa v moči typicky nachádza albumín – malá bielkovina, ktorá býva prvým príznakom poškodenia obličiek.
Vďaka rozmerom a vlastnostiam je albumín jednou z prvých bielkovín, ktoré sa „pretlačia“ cez poškodený filter obličiek. U zdravého dospelého nepresahuje množstvo albumínu v moči 30 mg/24 hodín.

Pri dlhodobom zanedbaní týchto porúch môžu obličky vypovedať službu úplne. Vtedy budete potrebovať dialýzu.

S bielkovinou v moči sa spájajú aj glomerulonefritídy – imunitné zápaly obličiek. Sú spôsobené nesprávnou funkciou imunitného systému. Objavujú sa aj u detí.

Zdroj: Adobe Stock

Bielkoviny v moči v tehotenstve

U tehotných žien býva množstvo bielkovín v moči zvýšené, avšak tiež nesmie presiahnuť istú hranicu. Nadmerné množstvo bielkovín v moči býva príznakom vážnych komplikácií tehotenstva – preeklampsie či eklampsie alebo HELLP syndrómu.

Preeklampsia je spojená s vysokým krvným tlakom nad 140/90 mmHg a opuchmi, ktoré sa však objavujú aj počas zdravého tehotenstva. Komplikáciou nezistenej a neliečenej preeklampsie môže byť eklampsia, pri ktorej sa objavujú aj kŕče podobné epilepsii. Žena aj dieťa sú ohrození na živote.

Bielkovina v moči počas tehotenstva vyžaduje dôslednejšie sledovanie budúcej mamičky. Pravidelne si merajte krvný tlak a absolvujte potrebné vyšetrenia, aby ste vy aj dieťa boli v poriadku.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Bielkovina v moči: Diagnostika

Vyšetrenie moču je veľmi užitočnou možnosťou, ako odhaliť choroby, ktoré nemajú na začiatku žiadne výrazné príznaky. Bielkovina v moči nebolí. Ak jej je priveľa, môže byť moč nápadne spenený. Avšak nie každé vyšetrenie moču odhalí menšie množstvá bielkoviny. S ktorými sa môžete stretnúť u lekára?

Diagnostické prúžky odhalia až väčšie množstvá bielkoviny v moči. Sú to klasické tenké biele prúžky s niekoľkými farebnými okienkami, ktoré sa na pár sekúnd ponoria do vzorky moču. Zvyčajne nimi vyšetrujeme aj ďalšie vlastnosti moču – či neobsahuje krv, cukor, ketóny a ďalšie látky. Sú však menej citlivé – napríklad albumín odhalia až pri množstve 150 mg/l moču, čo je až desaťnásobok oproti norme.

Laboratórne metódy odhalia aj menšie množstvá bielkoviny v moči. Pri tomto vyšetrení lekár zasiela moč do laboratória, na výsledky sa preto čaká dlhšie. Rôznymi metódami sa dá zistiť aj typ bielkovín v moči. Pri presnejších vyšetreniach býva potrebné vzorku odobrať z moču zbieraného počas 24 hodín.

Aby lekár bližšie zistil príčinu proteinúrie, môže vám navrhnúť rôzne doplnkové vyšetrenia: sonografia obličiek, rôzne iné zobrazovacie metódy – napríklad vylučovacia urografia. Pri podozrení na autoimunitné zápaly obličiek vám navrhne biopsiu.

Máte bielkovinu v moči – čo to pre vás znamená?

Ak máte proteinúriu, ktorá vznikla ako komplikácia cukrovky či vysokého tlaku, je to dôvod na zintenzívnenie liečby týchto chorôb. Signalizuje poškodenie obličiek, ktoré neignorujte – samy od seba sa nezlepšia, skôr naopak.

Proteinúria môže signalizovať aj poškodenie obličiek liekmi – vtedy si vyžaduje prehodnotenie užívaných liekov. Príčinou bývajú napríklad nesteroidné antiflogistiká (často voľnopredajné), dlhodobo užívané proti bolesti či proti zápalu kĺbov.
Obličky poškodzujú aj cytostatiká, niektoré antibiotiká či rôzne iné lieky.

Ak proteinúria sprevádza akútne či chronické zápaly obličiek, potrebujete včasnú liečbu, aby zápal nenarobil ďalšie škody.

Autoimunitný zápal obličiek sa lieči liekmi, ktoré tlmia imunitu, na rozdiel od bakteriálnych zápalov obličiek, ktoré sa liečia antibiotikami. Podľa typu zápalu lekár určí najvhodnejšiu liečbu.

Ako sa zbaviť bielkoviny v moči – ktorý lekár vám pomôže?

Prvé ťažkosti môže odhaliť aj obvodný lekár bežným vyšetrením moču, u tehotných žien to býva gynekológ pri pravidelných prehliadkach. Podľa príčiny môžete následne patriť do starostlivosti nefrológa.

Nedostatok bielkovín nepriaznivo vplýva na imunitný systém. Pri výraznej strate bielkovín močom môžete častejšie trpieť infekciami.

Ako si chrániť obličky:

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/proteinuria-protein-in-urine
https://www.wikiskripta.eu/w/Proteinurie
https://www.netdoktor.de/laborwerte/eiweiss-im-urin/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.