Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako sa zahrať s ročným dieťatkom? Zábavné hry pre deti od 9 do 12 mesiacov

hry pre deti do jendého roka

Kto by kupoval stále nové hračky, keď sa dá zabaviť napríklad s lepiacou páskou alebo obliečkou na vankúš? Inšpirujte sa našimi aktivitami, pri ktorých si vystačíte s tým, čo už máte v domácnosti.

hry pre deti do jendého roka
V článku si prečítate:

Je to priam neuveriteľné, čo všetko sa vaše dieťatko naučilo za necelý rok. Pretáča sa, plazí sa, štvornožkuje, vstáva na nôžky, dokonca možno skúša prvé kroky. Dieťa je ako živé striebro, čo znamená, že je najvyšší čas na rôzne zábrany, záslepky a poistky do zásuviek. Krpec si buduje prvú slovnú zásobu, ktorej veľakrát rozumie len mama alebo otec. Veľa slovíčok ešte vysloviť nevie, no dokáže ich ukázať: Tu sú očká, tu noštek, tu uši. Zhrnuté a podčiarknuté – z dieťatka je hotová osobnosť, ktorá sa vie aj zlostiť. Ale zároveň dokáže naplno oceniť, keď ho zapojíme do dobrodružných hier a zábaviek.

Chytanie rybiek

Zoberte veľkú plastovú prepravku (napríklad z IKEI) alebo aspoň hlbší pekáč. Napustite vodou a povkladajte plastové či ping-pongové loptičky, alebo akékoľvek drobné hračky, čo sa udržia na hladine. Drobcovi dajte do rúk sitko, vedľa prichystajte prázdne vedierko a zahrajte sa spolu na rybárov. Vyšší level: Úlovky si vyberajte podľa farieb alebo tvarov.

Tréning jazýčka

Riekanky možno nie sú tak „in“ ako kedysi, čo je trochu smutné. Pre deti totiž predstavujú najprirodzenejší spôsob, ako si osvojiť rytmiku reči, trénovať jazýček a zároveň aj pamäť. Vo veku okolo jedného roka môžeme uprednostniť riekanky, ktoré sa spájajú s určitými cvikmi a pohybmi. Celé znenie si ľahko nájdete vo vyhľadávači, stačí, ak zadáte: „Osievame múčku v slamenom klobúčku“ alebo „Kolo kolo mlynské“, alebo „Ťap-ťap-ťapušky“, „Kuje kováč podkovičku“ alebo „Oli Oli Janko“. No povedzte – nebola by škoda, keby všetky tieto riekanky zostali zabudnuté?

0 %
Príspevok

Vrátime vám 50 % z ceny očkovania proti kliešťovej encefalitíde. 

Hračka, odlep sa!

Priznávame, táto aktivita pôsobí oproti riekankám trochu hlúpo, no detičky si to nemyslia. Poprilepujte na dlážku kúsky farebnej lepiacej pásky, pričom konce nechajte odlepené. Alebo páskou pripevnite na zem obľúbené hračky. Krpec ich bude oslobodzovať a pásku odlepovať, a popri tom si precvičí jemnú motoriku a tzv. pinzetový úchop, čiže úchop palcom a ukazovákom.

Vankúšik s pokladmi

Opäť veľmi jednoduchá, ale vďačná zábavka. Zoberiete prázdnu obliečku na vankúš, dovnútra povkladáte rôzne hračky (prípadne aj menej preskúmané predmety) a ukážete dieťatku, ako si môže hračku vytiahnuť. Pôsobí to banálne, no vyloviť hračku z vankúša (vrecka) je zručnosť, ktorú si treba natrénovať. Musí sa naučiť, ako si pridržať látku, ako si predrať rúčku na správne miesto. Čo hračka, to prekvapenie, ktoré na chvíľu dieťatko zaujme a poteší.

Dažďové palice

Predpokladáme, že bubnovačky a ďalšie hlučné zábavky ešte krpca neomrzeli. Čo takto dažďové palice vyrobené z roliek z toaletného papiera alebo z dutiniek kuchynských utierok? Najskôr jednu stranu prekryjeme celofánom a prelepíme lepiacou páskou. Do dutiny nasypeme ryžu, fazuľu alebo piesok a napokon prelepíme aj druhú stranu. Nakoniec stačí len zahrkať – a spoznávať zvuky, ktoré vydávajú rôzne materiály. Ak je dieťatko trochu väčšie, dažďové palice si môžete spolu vyfarbiť. Pozor, malé deti a malé fazuľky nie je práve bezpečná kombinácia, čo znamená, že hra si vyžaduje dohľad dospelého.

Zábavná stena

Zručnejšie mamičky a oteckovia môžu drobcovi vytvoriť stenu plnú aktivít. Stačí veľký hrubý kartón alebo akákoľvek tenká doska, na ktorú sa pevne nalepia rôzne predmety. Vďačná je stará kalkulačka alebo tlačidlový mobil, šnúrka s veľkými korálikmi, zipsy, zámky a iný podobný „hardvér“. Príprava trvá trochu dlhšie, ale dieťatko získa zábavnú hernú plochu, na ktorej si môže trénovať jemnú motoriku.

Vlastná plastelína

Načo ju kupovať, keď si ju môžete vyrobiť doma? Stačia vám dva hrnčeky múky, pol hrnčeka soli, 2 až 4 lyžičky oleja a trocha vody, do ktorej môžete vopred nakvapkať potravinárske farbivo. Ak máte v domácnosti glycerín, pridajte pár kvapiek – plastelína bude vďaka nemu krásne lesklá a jemná. Potom treba už len miesiť. Keď sa cesto lepí, pridajte múku, a ak sa drobí, pridajte trochu vody alebo oleja. Výsledná hmota by mala byť poddajná, aby ju zvládli tvarovať aj drobné detské pršteky. Uchovávajte ju v uzatvorenej nádobe.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ekologická guľôčková dráha

Na guľôčkové dráhy nedajú dopustiť deti ani rodičia, no tieto hračky sú pomerne drahé. Čo takto vyrobiť si vlastnú guľôčkovú dráhu a zrecyklovať pri tom odpad z domácnosti? Stačí len plocha skrine (alebo akákoľvek hladká zvislá plocha) a zopár roliek z toaletného a utierkového papiera. Tie poslúžia ako dlhšie aj kratšie diely tunela, ktoré lepiacou páskou nalepíte na skriňu v správnych rozostupoch a sklonoch. Chce to trochu skúšania a hrania sa s loptičkou, ktorá by mala byť veľmi ľahká, aby nezničila kartónovú dráhu.

Ježko z krabice

Na rozdiel od predchádzajúcej aktivity, táto zábavka nevyžaduje takmer žiadnu predprípravu. Stačí vám len prázdna krabica, napríklad od cereálií. Poprepichujte ju nožničkami alebo nožom na rôznych miestach a do dier postrkajte farebné lyžičky, slamky alebo farbičky. Niektoré umiestnite hlbšie, iné plytšie. Dieťatko bude čudesný útvar chvíľu skúmať, neskôr sa pustí do postupnej deštrukcie, čiže vyťahovania lyžičiek.

Varíme polievočku

Asi ste si všimli, že je vaše dieťa vo veku, keď ho fascinuje akákoľvek dospelácka činnosť. Napríklad varenie. Možno ste dokonca krpcovi zadovážili hračkárske riady, hrnčeky, drevenú či látkovú zeleninu, či dokonca aj mini mikrovlnku alebo mixér. A pravdepodobne ste aj zistili, že hračkárska kuchynka akosi nefunguje, pretože drobec sa stále naťahuje za naozajstnými hrncami a skutočnými potravinami. Vyjdite mu v ústrety a naservírujte pred neho zopár misiek s múkou, strúhankou, vodou či cestovinami. Nie je to práve aktivita v štýle „zero waste“, ale dieťatko bude skúmať rôzne textúry, a tak ako každá ufúľaná zábavka, aj táto ho bude neskutočne baviť. Len nezabudnite rozprestrieť pod dieťa igelit. Veľa igelitu.

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.