Zdieľať

6. týždeň tehotenstva

tehotenstvo šiesty týždeň

Počas šiesteho týždňa tehotenstva vás možno prekvapia citlivé prsníky a striedanie nálad. Nenechajte sa rozhodiť a prezrite si návod, ako si vypočítať termín pôrodu.

tehotenstvo šiesty týždeň

Ako sa má bábätko?

Váš drobček veľkosťou pripomína zrnko ryže alebo jadierko z jabĺčka. Tvarom je však podobný skôr žubrienke, než človeku. Na hlavičke sa začínajú objavovať základy pre oči aj ušká. Hlavička stále dominuje, zvyšoktela je neúmerne malý. 

Okrem základov pre orgány zraku a sluchu sa na tele objavujú drobné výčnelky, z ktorých vyrastú čoskoro ručičky a nožičky. Formuje sa postupne aj srdiečko, cievy, základ mozgu a pohlavných orgánov. Tie však ešte niekoľko mesiacov nebude možné rozpoznať.

Zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Potrebujete stále veľa spánku? Trápi vás nechuť k určitým jedlám, nevoľnosť pri cigaretovom dyme či káve? Všetko to má svoj dôvod. Chráni to vás (aj bábätko) pred toxickými látkami či rizikom, že by vám určitá potravina mohla uškodiť.

V čase opakujúcich sa nevoľností väčšina žien ešte nepriberá na váhe. Môžete si však pripadať opuchnutejšia či nafúknutejšia. Nízky prírastok hmotnosti môže nastať aj „vďaka“ nevoľnostiam. Samozrejme, sú určité partie, kde si nárast uvedomíte: prsia, pás či bruško. 

V prsiach sa postupne začínajú aktivovať žľazy, preto sa môže stať, že svoju podprsenku budete musieť vymeniť za väčšiu. Sprevádzať vás môže aj pálenie záhy, zvýšená tvorba žalúdočných štiav či zápcha.

Zdroj: freepik.com

S náladami to môže byť naďalej ako na hojdačke. Pokojné precítenie radosti z očakávaného bábätka môžu striedať obavy, melanchólia či smútok. Časté sú aj výbuchy hnevu, rozladiť vás môžu aj nepatrné drobnosti. Mnohé ženy v sebe objavia v tomto období mimoriadne asertívnu amazonku.

Pokiaľ vás ešte len čaká návšteva gynekologickej ambulancie, pripravte sa na to, že bude zo všetkých najdlhšia. Váš lekár či lekárka sa vás budú pýtať na zdravotné problémy z minulosti, alergie či lieky, ktoré pravidelne užívate. Zároveň sa mapuje priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, umelo či spontánne prerušených tehotenstiev.

Spíšte si všetky otázky, ktoré vám napadnú, lepšie je vedieť viac, než ohroziť seba či bábätko nevedomosťou. Pozornosť venujte najmä otázkam týkajúcich sa krvácania, silných bolestí hlavy či vysokého tlaku. 

Náš tip: vypočítajte si termín pôrodu

Termín pôrodu sa určuje orientačne. Len malé percento žien skutočne porodí v deň, ktorý je stanovený ako termín pôrodu. Základom pre tento výpočet je dátum prvého dňa vašej poslednej menštruácie.

Ak ste naposledy začali menštruovať napríklad 1. júna, stačí odpočítať 3 mesiace, čím dostanete dátum 1. marca. K tomuto dátumu pripočítajte ešte 7 dní. Váš predpokladaný termín je teda 8. marec. Tento výpočet platí pri 28-dňovom cykle a nepočíta s odchýlkami. 

Zdroj: freepik.com

Pokiaľ si neviete spomenúť na dátum svojej menštruácie, môže viac napovedať ultrazvuková vaginálna sonda, ktorá vie zachytiť tehotenstvo už od konca 4. týždňa. Ultrazvuková abdominálna sonda, ktorou vás môžu vyšetriť cez brušnú dutinu, vám tiež ukáže veľkosť vášho bábätka, no tým, že prechádza cez viacero vrstiev, dokáže zachytiť tehotenstvo až od konca 5. týždňa. 

Pravda alebo mýtus: určuje pohlavie bábätka tvar bruška? 

V súvislosti s tehotenstvom existuje obrovské množstvo povier. Ľudia vo vašom okolí sa zrejme čoskoro stanú najväčšími expertmi na vaše telo a jeho tvary. Zároveň vás budú neustále častovať odporúčaniami a tými istými otázkami, z ktorých prvenstvo získava: už viete, čo to bude?

Niektorí vám rovno dajú aj odpoveď.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Podľa jednej povery totiž špicaté bruško znamená, že čakáte chlapčeka, pričom oblé bruško zaručuje narodenie dievčatka. V 6. týždni tehotenstva však bruško tehotnej ženy vyzerá skôr ako po dobrom obede a je obdivuhodné, pokiaľ si viete nahmatať aspoň maternicu.

O pár týždňov, keď už sa bruško začne črtať, však jeho tvar bude závisieť v prvom rade od toho, v akej je polohe bábätko. Počas tehotenstva bábätko totiž mení často polohy, kým má ešte priestor na manévrovanie. Podľa tejto povery by ste teda mohli v piatom mesiaci čakať dievčatko, kým v šiestom mesiaci to už môže byť chlapček

Čo áno – a čo nie?

Zdroj: unsplash.com

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Čo je to mimomaternicové tehotenstvo?

Odpoveď: Mimomaternicové tehotenstvo, ako názov napovedá, znamená situáciu, kedy sa oplodnené vajíčko neusadí v maternici, ale ešte cestou do nej, vo vajíčkovode. Pokiaľ tam ostane a rastie, môže spôsobiť prasknutie vajíčkovodu, čo si následne vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. 

Mimomaternicové tehotenstvo môžete spoznať podľa bolesti na jednej strane brucha, ktoré sprevádza krvácanie. Táto situácia má nepriaznivý dopad na plodnosť ženy. Ideálne je zachytiť ju ešte predtým, než dôjde k prasknutiu vajíčkovodu.

Otázka: Ako sa dá vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo?

Odpoveď: Odpoveď na túto otázku prinesie návšteva gynekologickej ambulancie. Pomocou ultrazvuku sa dozviete, kde sa vaše bábätko uhniezdilo a či je všetko v poriadku. Preto je dobré si lekársku prehliadku naplánovať v nasledujúcich dňoch.

Znamenajú kŕče a slabé krvácanie či špinenie riziko potratu?

V šiestom týždni tehotenstva môžete pociťovať slabé sťahy maternice a na spodnom prádle môžete objaviť stopy krvi. Zachovajte pokoj. Drobné špinenie a sťahy maternice sú pomerne častým javom v období, kedy vám mala nastúpiť menštruácia. Pokiaľ však kŕče naberajú na intenzite či krvácanie sa zosilňuje, obratom vyhľadajte odbornú pomoc.

Zdroj: freepik.com

Toto sa stalo mne

V 6. týždni tehotenstva som šla do lekárne. Nechcela som ísť totiž k svojej pani gynekologičke len s tým, že ma vedie intuícia. Pani lekárnička mi odporučila kúpiť dva tehotenské testy. Jeden som si mala spraviť skoro ráno z prvého moču a druhý o deň neskôr okolo obeda. 

Okolo obeda som sa však rozhodla, že si spravím „obedňajší“ test rovno v práci. Test som si zastrčila za legíny a šla som na toaletu. Plán bol taký, že nepočkám na odhalenie výsledku, test si uschovám a na druhý deň ráno si ich naraz prezriem.

Po tom, čo som test ocikala, vložila som ho hneď späť do nepriehľadného obalu a obal som položila na stojan s toaletným papierom. Spláchla som, no keď som sa otáčala, zhodila som obal s testom na zem. Test z obalu vypadol, otočený dvoma prúžkami nahor. Asi si viete predstaviť, aký produktívny bol pre mňa zvyšok dňa.

Na druhý deň ráno som si test zopakovala. Ráno som si privstala a z kúpeľne som s testom prišla rovno za mojím ešte spiacim manželom. S láskou som sa k nemu pritúlila a oznámila som mu túto radostnú správu.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.