Zdieľať

5 príbehov žien snažiacich sa otehotnieť: toto ich udržalo nad vodou

dvojica bezdetných partnerov

Problémy s otehotnením, primárna či sekundárna neplodnosť. „Status“, ktorý si žena túžiaca po dieťati dobrovoľne nevyberie. Napriek silnej túžbe po dieťatku treba niekedy čakať celé roky a niekedy sa to, žiaľ, nepodarí. Obdobie snaženia ale nemusí byť slzavým údolím. Prinášame vám skutočné príbehy žien, ktorých práve snaženie veľa naučilo.

dvojica bezdetných partnerov
V článku si prečítate:

Ujasnila som si zámer

„Veľmi som túžila po dieťati. Keď však neprichádzalo ani po dvoch rokoch snaženia, dala som si otázku, prečo ho vlastne chcem. Odpoveď ma doslova šokovala. Chcela som ho preto, aby som bola ako ostatné ženy. Moje staršie sestry, susedka či rovesníčky zo základnej školy. Pochopila som, že dieťa chcem len preto, aby som sa ničím nelíšila od okolia. Vďaka tomuto zisteniu som prestala tlačiť na pílu. Začala som sa viac venovať záujmom, partnerovi. Na dcérku sme si počkali ešte dva roky. Dnes viem, že to bolo potrebné, pretože aj ja som dozrela,“ priznáva Katka.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Priznala som si, že niektoré veci neviem ovplyvniť

„Vždy som veľmi rýchlo dosiahla, čo som si zaumienila,“ spomína Mirka. „V škole som vynikala, splnila si svoj detský sen a stala sa letuškou. Aj vzťah s partnerom bol perfektný, a tak sme sa zobrali už po roku známosti. Keď však prišla na rad ďalšia méta – tehotenstvo, zrazu to nešlo tak rýchlo. Zistila som, že mi absolútne chýbala pokora. Každý mesiac pri nastávajúcej menštruácii som zanevrela na celý svet a ľutovala sa.

Otázku „Prečo práve ja?“ som si kládla asi miliónkrát. Až mi manžel nastavil zrkadlo: „A prečo práve nie my? Možno nás to má niečo naučiť, pokore, trpezlivosti a najmä tomu, že nie vždy môžeme všetko ovplyvniť.“

Poviem vám, tri dni som sa s ním nerozprávala. Až potom som si priznala, že má pravdu. Tak som prijala fakt, že ešte stále nemáme deti. Od našej svadby prešli už tri roky a stále nie som tehotná. No naučila som sa s tým žiť, hoci to bola pre mňa veľká výzva,“ dodáva Mirka.

Inšpirovali ma príbehy iných mamičiek

„Mne najviac pomohli ženy, ktoré taktiež kedysi kráčali v mojich topánkach. Vedeli, o čom je snaženie. Boli mi oporou a vlievali mi nádej, že všetko bude v poriadku. Ak mám byť mamou, tak ňou budem. To, kedy to bude, nie je len v mojich rukách. S manželom sme mali za sebou všetky potrebné vyšetrenia a milovali sme sa vtedy, keď sme mali chuť. Kamarátka, ktorá sa o dieťa snažila roky, sa mi priznala, že túžba po dieťati im takmer pochovala vzťah. Práve dôverný rozhovor s ňou mi pomohol vyvarovať sa chybám. Paradoxne sme počali na dovolenke počas neplodných dní. Dodnes nechápem, ako sa to mohlo stať,“ smeje sa Linda.

Túžba po dieťati dokáže poriadne zamávať psychikou. Preto si treba dať pozor, aby sa nestala jediným zmyslom života.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prestala som si to vyčítať

„Mojou najväčšou chybou bolo to, že neschopnosť otehotnieť na počkanie som vnímala ako vlastné zlyhanie,“ priznáva Jarka. „Myslela som si, že nie som dobrá žena, keď neviem manželovi priviesť na svet syna. Keď som mu raz so slzami v očiach priznala svoje obavy, bol v šoku. Povedal, že mu to ani len nezišlo na um. Zobral si ma za ženu práve preto, že som sa vedela schuti zasmiať. Ako sme sa začali snažiť o bábätko, bola som neustále v slzách. Rozhodla som sa, že nechcem byť ženou snažiacou sa otehotnieť, ale takou, ktorá sa vie tešiť zo života,“ dodáva Jarka.

Nastavila som si hranice

„Takmer všetok svoj voľný čas som trávila za počítačom. Čítala som rôzne fóra, sledovala skoré príznaky tehotenstva ešte pred samotnou menštruáciou, fotila si farbu hlienu a viedla siahodlhé diskusie o tom, ako otehotnieť. Poviem vám, išla som sa z toho zblázniť. Preto som si stanovila limit. Maximálne 10 minút denne na internetových fórach a nič viac. Ostatný čas venujem sebe a partnerovi. Pomohlo mi to nestať sa otrokom snaženia. Veď život nie je len o tom,“ tvrdí Janka. Pochopila, aké dôležité je nastaviť si vlastné hranice.

Obdobie snaženia sa o bábätko rozhodne nie je zabitý čas. Môže vás s partnerom posilniť, naučiť trpezlivosti a tešiť sa z drobných maličkostí života. Je ich viac než dosť. Stačí, ak na ne obrátite pozornosť.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.