Zdieľať

37. týždeň tehotenstva

37. tt

Do termínu pôrodu vám ostávajú síce ešte tri týždne, ale bábätko sa môže na svet vypýtať aj skôr. Až 54 percent mamičiek privedie na svet bábätko medzi 37. až 39. týždňom.

37. tt
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

Ukončeným 37. týždňom tehotenstva sa dieťatko považuje za donosené. Ak by sa narodilo už teraz, vedelo by samostatne dýchať, aj udržať si stabilnú telesnú teplotu. O tom, že dozrelo, svedčia už aj jeho miery, ktoré sa blížia k priemernej výške a váhe novorodenca. Dieťatko v tomto týždni meria v priemere 47 centimetrov a váži približne 2 900 gramov. Bábätko sa, samozrejme, aktívne pripravuje na pôrod. Naberá na hmotnosti, otočené hlavičkou dole už zostúpilo do panvy, pričom čaká na svoj veľký deň. Buďte pripravená! Bude tu čo nevidieť!

Ako sa má mamička?

Ostáva veriť, že napriek všetkým ťažkostiam, ktoré sú spojené s 9. mesiacom tehotenstva, sa máte naozaj skvele. Idete do finále! Čoskoro porodíte a uvidíte, že vám bude trošku smutno za tehotenským bruškom. Užite si posledné dni. Urobte si čas pre seba. Ste na materskej dovolenke, tak si to aspoň v tento čas čo najviac užite.

V 37. týždni vás (opäť) môže prekvapiť aj syndróm hniezdenia. Možno budete mať chuť prehnane upratovať, preorganizovať spálňu či vymaľovať detskú izbičku. Zbytočne si však nepridávajte ďalšie úlohy. Myslite na to, že ste v deviatom mesiaci. Vyčerpáte sa oveľa rýchlejšie, než by ste čakali.

Čím viac sa blížite k termínu pôrodu, tým skôr sa u vás môžu vyskytnúť príznaky začínajúceho sa pôrodu. Patria medzi ne:

Ak vám praskla plodová voda, máte silné, časté a pravidelné kontrakcie či krvácate, vyberte sa čo najskôr do pôrodnice. Lekár vás vyšetrí a zistí, koľko času vám ostáva do začiatku pôrodu a či náhodou nenastala nejaká vážna zdravotná komplikácia.

Náš tip:

Skúste s partnerom prebrať všetko, čo bude potrebné vybaviť pred, počas a po pôrode. Máte už definitívne vybraté mená? Chcete, aby váš partner bol pri pôrode? Ak máte staršie dieťatko, ostane pri ňom manžel, alebo zavoláte niekoho iného? Určite vám príde vhod aj pomoc blízkeho človeka. Najväčšou pomocou pre čerstvú mamu je uvarený obed, či nákup drobností, na ktoré ste zabudli. Po príchode z pôrodnice vám najviac pomôže, keď sa budete môcť naplno venovať sebe a bábätku.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Začali mi kontrakcie. Kedy mám ísť do pôrodnice?

Odpoveď: V prvom rade si zmerajte trvanie a frekvenciu kontrakcií. Do mobilu si môžete stiahnuť aplikáciu, ktorá vám v tom pomôže. Pravé kontrakcie od „falošných poslíčkov“ rozoznáte práve vďaka pravidelnosti, ich dĺžke a intenzite. Tie, ktoré oznamujú začiatok pôrodu, sú oveľa intenzívnejšie.

V prípade, že ste prvorodička, do pôrodnice sa vyberte, keď kontrakcie prichádzajú v intervale troch až piatich minút a trvajú minimálne 45 až 60 sekúnd. Pokiaľ ste už rodili, do pôrodnice môžete ísť, keď kontrakcie prichádzajú každých päť až sedem minút a trvajú taktiež aspoň 45 sekúnd. Vtedy je ten správny čas vyraziť.

Toto sa stalo mne

„Mala som veľmi dobrú prácu, a tak som sa až tak neponáhľala na materskú dovolenku. Pre maličkého som mala kúpené len základné veci, pretože som predpokladala, že počas posledných týždňov pred pôrodom stihnem dokúpiť všetko potrebné. Zvládla som to. No ľutovala som, že som to nechala na poslednú chvíľu. Opúchali mi nohy, zadýchala som sa už pri šoférovaní a pri každom nákupe som hľadala toaletu. Druhýkrát by som sa zariadila inak. Posledné týždne by som venovala oddychovaniu a nie nákupom.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.