32. týždeň tehotenstva

V tomto týždni vás môže prekvapiť nával novej energie. Máte chuť zariadiť bábätku izbičku a všetko dokonale pripraviť na jeho príchod? Ak áno, práve sa u vás prejavil syndróm hniezdenia.

32. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

V 32. týždni bábätko v priemere meria 42 centimetrov a váži 1700 gramov. Svojimi rozmermi pripomína plyšového medvedíka. I keď sa to nezdá, už teraz sa aktívne pripravuje na obdobie po narodení. V tomto období je pre dieťatko typické:

Ako sa má mamička?

Príval nečakanej novej energie vás môže príjemne prekvapiť. Môžete ju využiť na prichystanie všetkého potrebného pre bábätko. S aktivitou to však nepreháňajte. Ste v treťom trimestri a na to nezabúdajte brať ohľad.

V posledných týždňoch priberá nielen bábätko, ale aj vy. Priemerne by ste týždenne mali pribrať 500 gramov. Pokiaľ však začnete rapídne priberať, začne sa vám točiť hlava, zvýši sa vám tlak a pridružia sa k tomu opuchy rúk a nôh, choďte čím skôr za lekárom. Môže to byť príznak preeklampsie. V tomto období môžete zaregistrovať aj Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré sa môžu prejavovať ako občasné tvrdnutie bruška. Často sa označujú ako nepravé či falošné kontrakcie. Ich úlohou je pripraviť maternicu na pôrod. Od pravých kontrakcií sa odlišujú nižšou intenzitou a nepravidelnosťou.

V tomto týždni i naďalej pokračujú menej príjemné príznaky vysokého štádia tehotenstva, ako napríklad pálenie záhy, dýchavičnosť, opuch nôh či únava. Vydržte. Do termínu pôrodu ostáva už iba cca 9 týždňov.

Náš tip:

Zhlboka sa nadýchnite. Aj keď to znie banálne, hlboké dýchanie je efektívne. Pri pôrode vám práve hlboké, pravidelné dýchanie môže pomôcť prepnúť pozornosť, nepodľahnúť panike, uvoľniť sa a sústrediť sa len na to najdôležitejšie: pomôcť bábätku dostať sa na svet.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Aké sú príznaky predčasného pôrodu?

Odpoveď: Niekedy sa bábätko na svet poponáhľa oveľa skôr, než by sme chceli. Príznaky predčasného pôrodu môžu byť viaceré. Medzi najčastejšie patria:

Pri výskyte akéhokoľvek príznaku ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Odborník bude vedieť, či sa dá predčasný pôrod ešte zastaviť.

Toto sa stalo mne

Náš prvý synček sa narodil v 32. týždni tehotenstva. Napriek tomu, že je teraz zdravý, dvojročný chlapček, začiatky boli veľmi náročné. Najhorší bol pre mňa návrat z pôrodnice bez bábätka. Pri druhom tehotenstve som sa bála, že sa scenár bude opakovať. Našťastie Viktor sa narodil v riadnom termíne.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama