28. týždeň tehotenstva

Blahoželáme. Ste na začiatku tretieho trimestra. Od predpokladaného termínu pôrodu vás delí približne 12 týždňov.

28. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

V 28. týždni sa vaše dieťatko môže už otočiť dole hlavičkou. Ak sa tak nestane, nič sa nedeje. Má na to čas do konca 36. týždňa. Na začiatku tretieho trimestra meria bábätko v priemere okolo 38 centimetrov a váži už jeden kilogram. Žmurká, vytvára si vlastný režim a návyky. Počas spánku sa mu snívajú sny. V tomto týždni dokonca začína robiť rôzne grimasy. Tie si vychutnáte, až keď sa narodí. Už teraz sa na ne môžete tešiť.

Ako sa má mamička?

Od 28. týždňa do 36. týždňa tehotenstva budete každé dva týždne navštevovať tehotenskú poradňu. Pokiaľ ste doposiaľ viedli aktívny životný štýl, je načase spomaliť. Nič vám neutečie. V treťom trimestri sa pomerne často vyskytujú tieto symptómy:

Možno sa vám bude zdať, že nepríjemných „vedľajších účinkov“ tehotenstva postupne pribúda a príliš sa nemýlite. Idete opäť do trochu náročnejšej časti tehotenstva. A nebudeme vám klamať, zrejme bude oveľa náročnejšia, ako ktorákoľvek predtým. Preto nezabúdajte čo najviac oddychovať a naberať sily. Budete ich ešte veľa potrebovať.

Náš tip:

Zápcha v tehotenstve je pomerne častý problém. Spomalené trávenie môžete naštartovať viacerými spôsobmi, napríklad zvýšeným príjmom tekutín, konzumáciou jedál, ktoré obsahujú dostatok vlákniny či ľahkým cvičením. Denná odporúčaná dávka vlákniny v tehotenstve je 25 až 35 gramov. Niekedy môže zápchu spôsobovať aj železo. Ak vám ho lekár predpísal a nerobí vám dobre, porozprávajte sa s ním o inej alternatíve. Možno vám bude vyhovovať iný doplnok. Dajte si pozor aj na to, aby ste si na tanier nenakladali naraz veľké porcie. Aj tie môžu zbytočne zaťažiť trávenie.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kedy mám začať hľadať pediatra pre bábätko?

Odpoveď: Ak ste ešte doposiaľ nehľadali detského lekára, môžete to urobiť teraz, kým na to máte ešte dostatok energie. Máte právo vybrať si pediatra a je dobré, ak za ním zájdete osobne a porozprávate sa (v čase pandémie prípadne aspoň online či telefonicky). Uvidíte, aký vo vás vyvolá pocit a zároveň si vymeníte kontakty. Pri pôrode bude potrebné nemocničnému personálu nadiktovať údaje o pediatrovi, preto to neodkladajte na neskôr.

Toto sa stalo mne

„Dlho som sa snažila samu seba presvedčiť o tom, že tehotenstvo zvládam na jednotku. Chcela som sa podobať dokonalým celebritám, ktoré sa objavujú na titulkách zahraničných magazínov. Ťažko som znášala opuchy nôh, tehotenské škvrny, naliate prsia a pribúdajúce kilogramy. Napriek mojej snahe som od dokonalého imidžu budúcej mamy mala poriadne ďaleko. Nakoniec mi kamarátka otvorila oči. Sedemkrát potratila. Čo by dala za to, keby mohla riešiť moje banálne problémy. Postupne som sa naučila prijať seba takú, aká som. Tehotenstvo nie je iba o výzore.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama