Zdieľať

27. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstva

V tomto týždni ukončujete druhý trimester a prešupnete sa do posledného, tretieho trimestra. Na jeho konci vás čaká tá najsladšia odmena.

27. týždeň tehotenstva
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

Vaše dieťatko váži takmer kilogram (v priemere okolo 920 gramov) a meria približne 36 centimetrov. V nasledujúcich týždňoch sa jeho hmotnosť bude rapídne zvyšovať. Bábätku sa i naďalej vyvíjajú pľúca aj mozog. Aj tento týždeň sa naučí nové veci:

Ako sa má mamička?

V 27. týždni sa u vás môžu častejšie prejaviť Braxton-Hicksove kontrakcie, označované aj ako „falošné kontrakcie“, ktoré pomáhajú maternici pripraviť sa na pôrod. Sú nepravidelné a nie sú až také bolestivé ako tie, ktoré oznamujú začiatok pôrodu. Ak máte kontrakcie častejšie ako 4-krát za hodinu, vyhľadajte pre istotu lekára.

V tomto týždni tehotenstva môžete zaregistrovať aj častejšie výkyvy nálady. Možno aj vy máte pocit, že ste tehotná už celú večnosť. Nedajte sa vtiahnuť do špirály negatívnych pocitov. Vyhľadajte kamarátku, zdôverte sa blízkemu človeku alebo vyhľadajte odbornú pomoc. Počas tehotenstva je dôležité dbať nielen o fyzické, ale aj o psychické zdravie.

Náš tip:

Bábätko čoraz viac tlačí na močový mechúr a neustále nočné prechádzky na záchod nie sú žiadna zábava. Mnohé budúce mamičky sa kvôli tomu snažia obmedziť príjem tekutín, čo však môže viesť k viacerým zdravotným komplikáciám. Vodu potrebujete nielen vy, ale aj bábätko. Vďaka dostatočnému pitnému režimu budete mať jemnejšiu pokožku, zmiernite riziko vzniku zápchy, opuchov či dokonca predčasného pôrodu. A koľko toho teda vypiť? V priemere aspoň 10 pohárov vody, v prípade horúceho počasia či zvýšenej námahy aj viac. Napriek tomu, že budete musieť ísť čoskoro na toaletu.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Dokedy môžem cestovať lietadlom?

Odpoveď: Vo vyššom štádiu tehotenstva by ste mali lietať len vtedy, keď sa cítite naozaj dobre a preprava lietadlom je nevyhnutnosť. Väčšina leteckých spoločností má nastavený limit. Na palubu sa po 36. týždni tehotenstva už nedostanete. V prípade viacplodovej gravidity majú budúce matky zakázaný vstup do lietadla už po 32. týždni tehotenstva. Nikto nechce riskovať pôrod v lietadle. Preto ak potrebujete súrne niečo vybaviť na vzdialenejšom mieste planéty, svoj let už dlho neodkladajte. V období pandémie koronavírusu je to však zrejme aj tak nerealistická predstava.

Toto sa stalo mne

„Neustále chodenie na toaletu ma neskutočne unavovalo. Tak som si to vyriešila po svojom. Takmer som nepila, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo na mojom zdravotnom stave. Neskutočne ma bolela hlava, bola som stále unavená a začali mi opúchať nohy. V jedno ráno som omdlela. Naľakaný manžel volal sanitku. Bola som úplne dehydrovaná a vedela som, že viackrát už nespravím takú chybu. Mala som veľké šťastie, že sa nič nestalo ani mne, ani bábätku.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.