26. týždeň tehotenstva

Ďalší týždeň máte úspešne za sebou. Môžete si pomaly začať vyberať pôrodnicu. Urobte si malý prieskum, ktorý vám uľahčí výber.

26. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

V 26. týždni sa rozvíja sací reflex bábätka, ktoré si dlhé chvíle v brušku spríjemňuje satím palčeka, čo môže zachytiť aj ultrazvuk. Dieťatku sa aj naďalej vyvíjajú pľúca a oproti minulému týždňu zasa o niečo podrástlo. V priemere meria okolo 35 centimetrov a váži 690 – 780 gramov. V tomto týždni:

Ako sa má mamička?

Odteraz vám bruško bude rásť opäť o niečo rýchlejšie. Týždenne podrastie až o 1,3 centimetra. Vrchol maternice sa nachádza približne 5,5 centimetra nad pupkom. V 26. týždni začnú byť pohyby dieťatka intenzívnejšie a vy si určite užijete nejeden poriadny kopanec pod rebro. Ak sú pohyby bábätka bolestivé, skúste zmeniť polohu, alebo si jemne zatlačte na bruško. Vaše bábätko by sa malo trošku posunúť.

S rastom bruška súvisí aj vznik strií. Našli ste si ich aj vy? Netrápte sa! Počas tehotenstva sa s nimi stretáva až 8 z 10 žien. Keď sa už raz objavia, je prakticky nemožné sa ich zbaviť. Aj keď reklamy na niektoré krémy sa vás budú snažiť presvedčiť o opaku, o ich účinnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Strie však časom vyblednú a nebudú také viditeľné. Pre mnohé mamičky sú strie akýmisi „jazvami z boja“, ktoré ukazujú, že materstvo navždy premení ženu na matku. Aby ich však vzniklo čo najmenej, nezabudnite na dostatočný pitný režim a hydratáciu pokožky. Určite to vášmu telu prospeje.

Náš tip:

Rastúce bruško, neustále nočné chodenie na záchod či množstvo znepokojujúcich myšlienok v hlave bránia kvalitnému spánku. Vyskúšajte tehotenský vankúš na spanie, ktorý vám pomôže nájsť si tú najvhodnejšiu polohu na spanie a vy si budete môcť poriadne oddýchnuť. Funkčnosť tohto vankúša sa, našťastie, nekončí pôrodom. Mnohé mamičky ho využívajú aj na dojčenie.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Ako dlho môžem počas tehotenstva pracovať?

Odpoveď: Všetko závisí od toho, ako sa cítite. Pokiaľ nemáte žiadne vážne zdravotné problémy, ani fyzicky náročnú prácu, môžete chodiť do práce až do nástupu na materskú dovolenku, na ktorú možno nastúpiť 6 až 8 týždňov pred pôrodom. Prípadné pochybnosti prekonzultuje so svojím gynekológom.

Toto sa stalo mne

„Bruško som si pravidelne natierala špeciálnym olejom proti striám prakticky od začiatku tehotenstva. Preto ma nemilo prekvapili strie, ktoré sa objavili na konci druhého trimestra. V tom čase som už miesto bruška mala poriadny balónik. Keď som sa manželovi sťažovala na nepekné strie, len ma pohladil a povedal, že preňho som stále tá najkrajšia. Podporuje ma celé tehotenstvo, a to mi dáva silu bojovať s rôznymi tehotenskými nepríjemnosťami.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama