Zdieľať

24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva

Ak ste sa náhodou ešte neobjednali na orálny glukózový test (oGGT), je najvyšší čas to napraviť. Vyšetrenie ukáže, či náhodou nemáte nábeh na tehotenskú cukrovku.

24. týždeň tehotenstva
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

Bábätko v tomto týždni meria približne 25 centimetrov a váži už 680 gramov. Bez ohľadu na to, či sa vám narodí svetlovlasé alebo tmavovlasé bábätko, v tomto týždni tehotenstva má vlásky ešte úplne biele. Taktiež má už kompletne vyvinutý sluch. Môžete sa s ním nielen rozprávať, ale mu aj spievať či púšťať vašu obľúbenú hudbu. Ak sa mu v brušku zapáčia určité druhy pesničiek, po narodení v ňom môžu vyvolávať pocit bezpečia, a tak sa rýchlejšie upokojí.

Ako sa má mamička?

Dostali ste sa do druhej polovice tehotenstva, počas ktorej sa vaše telo začne čoraz viac pripravovať na blížiacu sa udalosť. Aj keď vás od termínu pôrodu delí ešte niekoľko mesiacov, už v tomto období vás môžu prekvapiť Braxton-Hicksove kontrakcie. Často sa označujú aj ako falošné kontrakcie, ktorými sa maternica pripravuje na pôrod. Okrem nich sa v 24. týždni môže vyskytnúť:

Náš tip:

Psychická pohoda zohráva v tehotenstve kľúčovú rolu. Skúste sa v tomto období čo najviac venovať sama sebe. Každá tehuľka bojuje so strachom a obavami, no nedajte sa zahltiť negatívnymi správami. Vyhnite sa hororovým príbehom z pôrodníc a dôkladne si vyberajte, čomu budete venovať pozornosť. Vyberajte si kvalitný a povzbudzujúci obsah. Naplniť sa strachom a neustále v hlave omieľať vetu: „Čo ak sa niečo stane?“ je to posledné, čo teraz potrebujete.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kvôli čomu sa robí glukózový test?

Odpoveď: Orálny glukózový tolerančný test oGGT je rutinné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva. Jeho cieľom je zistiť, či náhodou netrpíte gestačným diabetom, teda tehotenskou cukrovkou. Tá má u väčšiny budúcich mamičiek bezpríznakový priebeh. Takto prebieha vyšetrenie:

Na vyšetrenie prídete nalačno, pričom vám sestrička ešte pred samotným vypitím glukózového roztoku odoberie krv. Potom budete mať pár minút na to, aby ste vypili 300 ml vody, v ktorej je rozpustených 75 gramov glukózy. Nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Niektoré ambulancie odporúčajú budúcim mamičkám, aby si priniesli polovicu citróna, ktorý predsa len trošku upraví príliš sladkú chuť. Približne po 2 hodinách od vypitia roztoku vám sestrička znova odoberie krv. Ak je hodnota cukru v krvi vyššia ako 11,2 mmol/l, znamená to, že sa u vás prejavil tehotenský diabetes. Stačí sa však držať odporúčania lekára a všetko bude v poriadku.

Toto sa stalo mne

„Nikdy som si nemyslela, že počas tehotenstva až tak podľahnem obavám. Len čo som sa dozvedela, že čakám bábätko, začala som čítať všetko o potrate. Miesto toho, aby som sa tešila na nášho drobca, som sa neustále sledovala, premietajúc si v hlave všetky katastrofy. Raz som to psychicky nezvládla. Zrútila som sa priamo v ambulancii, kde som nevedela zastaviť plač. Paradoxne, všetko bolo v poriadku, dieťatko prosperovalo, to len ja som sa premenila na uzlík nervov. Lekár mi poradil, nech si dám pauzu od internetu. Začala som s manželom pozerať komédie, prečítala som si knihy, ktoré ma zohriali na duši a konečne som sa na svet vôkol seba začala dívať optimistickejšie. Minulý týždeň sa nám narodila Zojka. Je absolútne dokonalá.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.