23. týždeň tehotenstva

Vaše tehotenské bruško sa čoraz väčšmi stáva stredobodom pozornosti. To však neznamená, že sa ho môže každý automaticky dotýkať!

23. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Bábätko naďalej rastie. V 23. týždni meria približne 28 centimetrov a váži okolo 540 gramov. Počas nasledujúceho mesiaca by malo svoju hmotnosť zdvojnásobiť. Pokožka bábätka je v tomto období ešte zvráskavená a presvitá cez ňu obehový systém aj vnútorné orgány. Spôsobuje to nedostatok tukovej vrstvy, čo sa za pár týždňov zmení. Dieťatku sa v tomto období viac vyvíjajú pľúca, aby po pôrode dokázalo dýchať samostatne. Jeho srdiečko bije tak silno, že ho môžete počuť aj cez klasický stetoskop.

Ako sa má mamička?

Pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo, mali by ste sa cítiť dobre. Hoci v 23. týždni vás môžu prekvapiť pravidelnejšie „výjazdy“ na toaletu, pretože bábätko začína tlačiť na močový mechúr. Aj cez noc sa pravdepodobne budete budiť o niečo častejšie, čo je však absolútne prirodzené. V 23. týždni tehotenstva je časté:

Náš tip:

Vaše tehotenské bruško určite zaujme okolie. Je krásnym znamením toho, že sa o niekoľko mesiacov stanete maminou. Nikto by sa však nemal dotýkať bruška budúcej mamičky bez dovolenia. Teda s výnimkou partnera či najbližších členov rodiny, ktorých dotyky vám neprekážajú. Ak je vám hladkanie bruška nepríjemné, ozvite sa: „Nemám rada, keď ma niekto chytá za bruško bez dovolenia.“ V tejto vete je povedané všetko bez toho, aby ste pošliapali dôstojnosť druhého človeka.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Aký je optimálny nárast hmotnosti v tehotenstve?

Odpoveď: To, koľko priberiete v tehotenstve, záleží od vašej hmotnosti pred otehotnením. Väčšina tehotných žien priberie 10 až 12,5 kilogramov, no, samozrejme, existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Určite ste aj vy počuli o ženách, ktoré v tehotenstve pribrali aj 30 kilogramov. Je to však extrém, ktorý väčšinou odzrkadľuje nejaký zdravotný problém (napr. tehotenská cukrovka), alebo je výsledkom nezdravého životného štýlu budúcej mamičky.

Ak ste pred tehotenstvom mali podváhu, môžete si dovoliť pribrať trošku viac, než je priemer. Naopak, budúce mamičky, ktoré trpeli nadváhou či obezitou, by si mali dať pozor na prudký nárast hmotnosti. Stačí trošku aktivity, vyvážený jedálniček a všetko bude v poriadku. Budúca mamina určite nemusí jesť za dvoch!

Toto sa stalo mne

„Moje tehotenstvo bolo vytúžené, pretože som otehotnela po ôsmich rokoch, a tak som si užívala každý jeden deň. Tehotenské nohavice som začala nosiť už v treťom mesiaci, pretože som sa nevedela dočkať, kedy „to“ už konečne na mne začne byť vidno. Na konci piateho mesiaca som však zistila, že ukazovať tehotenské bruško má nielen svoje plusy, ale aj mínusy. Akonáhle sa ma niekto dotkol bez dovolenia, začala som ho po bruchu hladiť aj ja. Ľudia boli z toho v šoku, ale raz-dva pochopili, kde sú moje hranice.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama