Zdieľať

11. týždeň tehotenstva

jedenasty tyzden tehotenstva

Počas jedenásteho týždňa tehotenstva sa už vaše bábätko začína čoraz viac podobať na človeka. Práve teraz je ideálny čas objednať sa k zubárovi. Spravte všetko pre to, aby vám krásny úsmev vydržal aj po pôrode. Okrem zubára sa môžete objednať aj ku kaderníkovi: môžu sa však vlasy farbiť aj počas tehotenstva?

jedenasty tyzden tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Vaše bábätko je už veľké ako limetka. Meria približne 5,5 centimetra a váži približne 8 gramov. Jeho tvárička začína pripomínať človeka: ušká sú síce ešte posadené nízko a očká sú ďaleko od seba, no už sú zreteľné nosné dierky. V tomto období dochádza aj k vývoju nového zmyslu – čuchu. Vyvíja sa aj jazyk, s čím súvisí schopnosť zívať a prehĺtať.

K ľudskej podobe prispieva aj predlžovanie trupu a jemné vystieranie telíčka. Vyvíjajú sa kĺbové spojenia ako napríklad členky a zápästia. Váš drobček začína už aj močiť do plodovej vody.

Riziko vzniku vývojových chýb či poškodenie plodu infekciami a liekmi postupne klesá. Ste totiž už takmer na konci prvého trimestra, ktorý je považovaný za najrizikovejší. S tým klesá aj riziko spontánneho prerušenia tehotenstva.

Ako sa má mamička?

Zdroj: freepik.com

Nevoľnosti a nepríjemné tehotenské príznaky, ktoré vám doteraz strpčovali život, sú pomaly na ústupe. Vaša hmotnosť začína mierne stúpať a pokiaľ ste nemali možnosť kvôli nevoľnostiam prispôsobiť svoj jedálniček tehotenstvu, zrejme čoskoro nadíde čas to skúsiť.

Prvým trimestrom by sa malo skončiť najťažšie obdobie tehotenstva, no aj tak dbajte na správnu životosprávu a obmedzujte škodlivé látky. Pokiaľ vám to sily dovoľujú, objednajte sa k zubárovi, nakoľko počas tehotenstva stúpa riziko vzniku zubného kazu.

Do konca prvého trimestra ostáva už len pár dní, preto, ak ste svojej rodine ešte neoznámili túto radostnú správu, máte najvyšší čas pouvažovať nad tým, ako ich touto správou potešíte.

Pri tejto príležitosti by ste mohli – ak ste tak ešte neurobili – oznámiť očakávaný prírastok svojmu zamestnávateľovi. Môže to pre vás znamenať úpravy pracovných podmienok, zmenu pracovného času aj zákaz výpovede v ochrannej dobe. Čakajú vás totiž aj preventívne lekárske prehliadky a predpôrodné kurzy a je dobré, keď poznáte práva v zamestnaní, keď ste tehotná.

Pri najbližšej návšteve tehotenskej poradne (medzi 11. a 13. týždňom tehotenstva) absolvujete pravdepodobne ďalší ultrazvukový screening, takzvané šijové prejasnenie. Spolu s biochemickým screeningom, takzvaným tripple testom, môže odhaliť až 95 % plodov s Downovým syndrómom

Zrejme už máte vystavenú tehotenskú knižku: vyznáte sa v nej? Obsahuje mnoho skratiek a informácií, ktoré o vás a vašom bábätku bude lekár či lekárka zbierať niekoľko nasledujúcich mesiacov.

K pravidelným návštevám tehotenskej poradne motivuje budúce mamičky aj skutočnosť, že je to jedna z podmienok k získaniu nároku na peňažný príspevok pri narodení bábätka. Okrem toho návšteva tehotenskej poradne pomáha riešiť prípadné zdravotné problémy budúcej mamičky či dieťatka.

Vaše bruško ešte nie je také veľké, aby vás obmedzovalo v pohybe či spánku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pokiaľ sa cítite výborne, začnite si plánovať výlety a činnosti so svojím partnerom na druhý trimester. Je to čas, kedy budete mať najviac síl, tak si ho vychutnajte naplno.

Zdroj: freepik.com

Náš tip: návštevu zubára už neodkladajte

Ak vás aj nič netrápi, preventívne sa objednajte na prehliadku k svojmu zubárovi. Určite nepodceňujte krvácanie ďasien, ktoré sú vplyvom hormónov citlivejšie. Ak okolo nich vznikne zápal, ktorý sa nelieči, môže pokročiť do zápalu okolo zubného lôžka a následnému uvoľneniu zubov.

Aby boli škody na vašich zuboch čo najmenšie, vyhýbajte sa potravinám, ktoré sa na zuby lepia. Pozor hlavne na sladkosti. Po konzumácii akéhokoľvek jedla si dajte pohár vody, tá pH vo vašich ústach aspoň trošku zneutralizuje. Následne sa snažte si zuby vyčistiť kefkou. Ak takú možnosť nemáte, použite aspoň ústnu vodu alebo žuvačku.

Potraviny obsahujúce vitamín C posilnia vaše ďasná, zelenina s vysokým obsahom vlákniny zvyšuje tvorbu slín. Zároveň sa snažte o pravidelné dopĺňanie vápnika. Toto je len pár tipov, ako mať krásny úsmev aj po pôrode.

Zubnú ambulanciu navštívte počas tehotenstva aspoň raz. Akonáhle ustúpi nevoľnosť, objednajte sa aj na dentálnu hygienu. Prevencia je lepšia, než riešenie zložitých kazov. Väčšina budúcich mamičiek si myslí, že po pôrode bude čas aj na zubára. 

No kým sa s malým bábätkom naučia fungovať tak, aby si mohli na hodinu či dve odskočiť preč, uplynú ďalšie mesiace. Počas návštevy zubára nezabudnite pripomenúť, že ste tehotná: kvôli röntgenu a anestézii.

Zdroj: freepik.com

Pravda alebo mýtus: škodí farbenie vlasov dieťatku?

V súčasnosti je na trhu široká ponuka šampónov aj farieb na vlasy, ktoré neobsahujú amoniak. Zloženie týchto produktov sa časom stáva menej agresívne nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej pokožke a vlasom. Navyše, všetky tieto produkty sú pred uvedením na trh testované. 

Pokiaľ je dodržaný návod na použitie a aplikácia prebieha v dobre vetraných priestoroch, do vášho tela sa dostane len nepatrné množstvo látok. Niektorí odborníci odporúčajú sa pre istotu vyhnúť farbeniu vlasov počas prvého trimestra. 

Zatiaľ žiadna štúdia nepotvrdila negatívny vplyv farbenia vlasov na vývoj bábätka pri dodržanom návode na použitie. Pokiaľ máte aj naďalej obavy, že by farba na vlasy mohla poškodiť vaše dieťatko, vyskúšajte alternatívne spôsoby farbenia, ktoré nie sú založené na báze chemických látok.

Čo áno – a čo nie?

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Prečo sa na brušku objavila tmavá čiara? 

Odpoveď: Nemusíte sa obávať, je to typický znak tehotenstva, nazýva sa linea nigra. Táto tmavá čiara je spôsobená hormonálnymi zmenami a nezostane vám navždy, pár týždňov po pôrode sama zmizne. Na svetlejšej pokožke ju vidno výraznejšie.

Otázka: Je silný vaginálny výtok v poriadku?

Odpoveď: Okolo 11. týždňa tehotenstva sa môžete stretnúť so zvýšeným vaginálnym výtokom. Zvyčajne je riedky a priesvitný, niekedy hustejší a biely. Dôležité je, že je bez zápachu. Telo sa takýmto spôsobom prečisťuje. Použite počas tohto obdobia intímky alebo vložky. Ak je výtok žltý, zelený, hnedkastý, s prímesou krvi alebo zapácha, okamžite vyhľadajte svojho lekára alebo lekárku.

Otázka: Aké je riziko spontánneho potratu v 11. týždni tehotenstva?

Odpoveď: Koncom prvého trimestra riziko spontánneho prerušenia tehotenstva výrazne klesá. Percentuálne sa pohybuje v rozmedzí 5 až 7 %, čiže najrizikovejšie dni máte už za sebou, blahoželáme!

Zdroj: Unsplash.com

Toto sa stalo mne

Od začiatku tehotenstva som bola presvedčená, že čakám dievčatko. Nebolo to založené na nijakej veštbe či tvare brucha, skrátka som to tak cítila. Jednej noci som mala však veľmi živý sen. Snívalo sa mi, že mi v pôrodnici dali dieťatko v bielej perinke. 

Ako som sa mu prizrela do tváričky, uvedomila som si, že takto predsa dievčatko nevyzerá. Držala som v náručí malého chlapčeka a mala som pocit, že mi dali iné dieťatko, veď ja predsa čakám dcérku. 

O pár týždňov neskôr mi na ultrazvuku potvrdili, že jednoznačne čakám chlapčeka. Vlastne nič iné sa veľmi ani nedalo vidieť, tak presvedčivo bol otočený, že pani doktorka ledva skontrolovala ostatné končatiny a orgány. Doteraz si pamätám, ako tá tvárička bábätka z môjho sna vyzerala. 

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.