10 spôsobov, ako zabaviť dieťatko v aute

zlte auticko s kuframi na ceste

Čaká vás dlhá cesta autom a netušíte, ako ju zvládnete s vaším drobcom? Zahoďte starosti, zbaľte všetky potrebné veci, ktoré potrebujete (radšej viac) a vydajte sa na cestu s 10 overenými zlepšovákmi, ktoré vaše bábätko zabavia.

zlte auticko s kuframi na ceste

Každé dieťatko je iné a vy sama najlepšie viete, čo má to vaše rado, aké „praktiky” naň platia či neplatia a ako reaguje na rôzne situácie. Dlhšie cestovanie však môže byť skúškou trpezlivosti, no veríme, že si z našich rád vytvoríte dokonalý mix, ktorý vám ho pomôže zvládnuť.

1. Jedlo

Hladné dieťatko nie je spokojné dieťaťko, a počas cestovania to platí dvojnásobne. Uistite sa, že pri sebe budete mať dostatok jedla, ktoré ho nielen zasýti, ale na pár minút aj zabaví. Okrem maminho mlieka, detskej výživy či ovocia nezabudnite ani na rôzne (nezdravé) pochúťky ako chrumky, tyčinky či cukríky (adekvátne k veku), ktoré vášmu bábätku bežne nedoprajete. Jedlo jednoducho funguje vždy.

2. Spievanie

Dieťa pozná váš hlas už odkedy bolo v brušku. Ak k nemu pridáte aj melódiu, funguje lepšie ako cumlík. Nemusíte spievať ako operná diva a slová dokonca nemusia dávať žiadny zmysel, stačí, keď budete hmkať alebo vydávať zvuky do rytmu. Ak navyše do textu vašich pesničiek sem-tam zakomponujete meno bábätka, získate si jeho pozornosť, pretože dieťa už v piatich mesiacoch reaguje na vlastné meno.

3. Hudba

Hudba je stávkou na istotu. Každé dieťa však reaguje na iný žáner, preto si pre istotu zaobstarajte albumy alebo zoznamy piesní rôznej chuti. Možno budete prekvapená, keď to vaše bude najlepšie reagovať na tvrdý rock alebo, naopak, na Britney Spears. Nezabudnite ani na detské pesničky, ktoré má rado.

4. Zrkadlo

Možno ste si všimli, že vaše dieťatko veľmi dobre reaguje na svoj obraz v zrkadle. Nie je to tým, že z neho rastie malý narcis, dôvod je prozaickejší – deti milujú pozerať sa na iné deti. Malý človiečik až približne do dvoch rokov nevie, že sa pozerá na seba, preto môže byť obyčajné zrkadielko, ktoré mu bude počas cesty robiť spoločnosť, veľmi účinným pomocníkom. Pripevnite ho o sedadlo tak, aby naňho dobre videlo.

5. Balíček kariet

Ak aj vaše dieťa zbožňuje šuchotanie papiera a trhanie letákov, potom ho obyčajné karty alebo iné obrázky môžu zabaviť na dlhú dobu. Keď začne mrnčať, dajte mu do rúk otvorený balíček kariet a sledujte, ako dlho mu bude trvať, kým ich všetky povyberá a preskúma. Jednoduchý trik, no s veľkým potenciálom.

6. Knižky

Knihy sú nadčasové a majú veľkú moc nielen u dospelých. Obrázky v deťoch podnecujú fantáziu, od mala ich učia o svete a ak sú mäkké, vydávajú zvuky a sú odolné voči vode, dobre poslúžia aj ako hryzadlo. Listovanie v knihách zabaví aj tie najmenšie deti – buď im budete ukazovať obrázky, čítať z nich so smiešnymi zvukmi a rôznou intonáciou, alebo ich necháte, nech si ich preštudujú sami – o pár minút pokoja budete mať postarané. Účinnejší efekt navyše dosiahnete s úplne novou knihou, ktorú doposiaľ nevideli.

7. Hračky

Hračky sú podobný prípad ako knihy. Ak ich zavesíte nad sedačku alebo o háčik nad oknom tak, aby na ne dieťatko dosiahlo, zabaví sa aj samé. Pokiaľ máte doma hračky, na ktoré bábätko obzvlášť dobre reaguje a má ich rado, skúste mu ich na pár dní pred cestou schovať a odložiť na cestu do auta. Poprípade mu, v prípade núdze, kúpte novú zábavku na niektorej benzínke.

8. Bábkové divadlo

Deti milujú bábkové divadlo a o jedno efektné predstavenie sa môžete postarať aj počas cesty autom. Kúpte alebo si vyrobte jednoduché prstové bábky a zabavte vášho drobca vymysleným alebo smiešnym dialógom. Ak je dieťatko malé a ešte nerozumie slovám, bohate postačí aj ak budete rozprávať nesúvislé vety, pri ktorých budete striedať hlasy.

9. Zmazateľné fixky a biela tabuľa

Máte doma malého umelca alebo je jeho talent zatiaľ skrytý? V obidvoch prípadoch môže byť pre vás počas cesty vynález bielej tabule na fixky zázrakom. Je pevná, takže sa nebude krčiť ako bežný papier a dieťa si na ňu vďaka zotieraniu môže kresliť donekonečna. Jedinou nevýhodou je riziko vzniku trvalého umeleckého diela na poťahoch auta, to však môže byť prijateľnou daňou za pár minút ticha.

10. Dve obyčajné dózy alebo krabice

Väčšie bábätká, ktoré už dokážu udržať v rukách predmety, rozumejú princípu, že ak je niečo plné vecí, je možné ich povyberať a ak je niečo prázdne, môžeme to naplniť. Dve dózy sú preto jednoduchý trik, ako ich môžete zabaviť. Jednu naplňte drobnými hračkami ako kocky, zvieratká, farebné látkové vreckovky či penové figúrky a druhú nechajte prázdnu. Položte ich vedľa seba a nechajte dieťa, nech veci presúva, až kým ho to neprestane baviť.

Martina Hatnakova

Autorka: Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Martina Hatňanková

Martina Hatňanková