Zdieľať

10 osvedčených knižiek pre najmenších čitateľov

vhodné knižky pre najmenšie deti

Marec je mesiac knihy. Platí to aj teraz, keď sú kníhkupectvá zatvorené. Keď sa to tak vezme, dnešná doba je priam ideálna na to, aby sme si s dieťatkom čítali ešte viac než inokedy. Aj preto vám prinášame tipy na obľúbené knižky pre najmenšie deti, ktoré ľahko zoženiete aj v eshopoch.

vhodné knižky pre najmenšie deti
V článku si prečítate:

Máločo má toľko benefitov ako knihy. Čítanie podporuje správny vývin mozgu, rečové schopnosti a slovnú zásobu, pamäť, ale aj jemnú motoriku či citové väzby. To je dosť dôvodov na to, aby sme si s dieťatkom čítali každý deň už od útleho veku. Nikdy nie je priskoro. Spoločné čítanie sa dokonca odporúča ešte pred narodením, keď bábätko počúva príbehy z maminho bruška. Ako sa ale nestratiť v záplave kníh pre najmenšie deti? Nechajte sa inšpirovať naším výberom knižiek pre bábätká a drobcov do 1,5 roka.

Leporelo pre deti vo veku 0 - 3 mesiacov

Vedeli ste, že aj novorodenci majú svoju literatúru? Sú to takzvané kontrastné leporelá. Nejde v nich o žiadne príbehy ani verše, podstatné sú obrázky, ktoré sú prispôsobené zrakovým schopnostiam najmenších detí. Bábätká nevedia rozlíšiť ani detaily – ak je ich príliš veľa, obrázok sa im zlieva a rozmazáva. V tejto knižke nájdete naozaj len geometrické tvary a rôzne symetrické obrazce, ktoré upútajú už niekoľkotýždňové detičky. Treba dať ale pozor, aby sme ich vizuálnymi podnetmi príliš neunavili. Ak drobec uhne pohľadom, znamená to, že chce mať pokoj. V rovnakej edícii vychádzajú aj ďalšie knižky – pre detičky vo veku 3 až 6 mesiacov a 6 až 12 mesiacov.

Vydavateľstvo Pierot, 2018

Aha, mami! Domov

Názov znie trošku zložito, ale netreba sa báť, pretože knižka je vhodná pre úplne maličké deti vo veku pár mesiacov. Jednoduché obrázky sú z jednej strany čierno-biele, z druhej strany doplnené o drobné farebné nuansy. Kniha Eleny Rabčanovej vychádza z metód Montessori pedagogiky a je vytvorená tak, aby rozvíjala zrak a fantáziu bábätka. Chválime, že leporelo sa dá rozložiť, vďaka čomu je výbornou motivačnou pomôckou pri „pasení koníkov“.

Vydavateľstvo Fortuna Libri, 2018

Zdroj: Promama

Kontrastné leporelo Červená

Najmenšie deti spočiatku nevnímajú celú škálu farieb, len čiernu a bielu, ku ktorej sa najskôr pridáva červená a až následne ďalšie farby. Z tohoto poznatku vychádza aj edícia leporel s „farebnými“ názvami. Pre najmenšie bábätká je určená Červená. Vďaka nej môžu skúmať letiaci balón, krajinu s domčekmi a ďalšie výjavy, ktoré sú vyobrazené v čierno-bielo-červených farbách. Samozrejme, bábätká ešte netušia, že sa pozerajú na balón, no napriek tomu ich obrázky bavia. A páči sa im aj to, že v strede je zabudovaná hrkálka. Škoda, že sa leporelo nedá rozkladať.

Vydavateľstvo Bookmedia, 2020

Kontrastné leporelo Zvieratá

Aj táto knižka anglickej výtvarníčky Stelly Baggott patrí ku kontrastným leporelám pre najmenších. Je založená na čierno-bielych zobrazeniach zvieratiek, ktoré sem-tam dopĺňa farebný akcent. Čo stránka, to vkusná ilustrácia zvieratka a nápis. Našťastie, bábätko si ešte nevšimne nešikovný preklad – namiesto „ľadového medveďa“ je uvedené „biely medveď“. Na to, že knižka má naozaj len pár slov, je to trochu hanba. Výhodou je, že je celkom malá, so stránkami z hrubého kartónu, takže len čo sa deti naučia úchop, môžu si v nej „listovať“ samy. Kniha je vhodná zhruba od dvoch mesiacov.

Vydavateľstvo Svojtka & Co, 2019

Ťap, ťap, ťapušky

Knihy pre najmenšie deti zvyknú byť prvoplánovo krikľavé a často aj gýčové. Akoby sa snažili v záplave podobných knižiek rodičov upútať: Aha, tu som! Berte ma! Našťastie, tejto sa to netýka. Ilustrátorka Alena Wagnerová zvolila jemnú, tak trochu zasnenú kresbu, z ktorej rodičov nerozbolí hlava, no páči sa aj deťom. Nájdete v nej riekankovú klasiku: Ťap, ťap, ťapušky, Varila myšička kašičku, Naša mačka strakatá, Ide pavúk po stene, Osievame múčku. Drobcovi sa bude páčiť aj to, že ide o klasické rozkladacie leporelo, akých už veľa nie je. Čo znamená, že knižka sa dá využiť aj inak – napríklad ako dráha pre autíčka alebo ohrada pre zvieratká.

Vydavateľstvo SPN – Mladé letá, 2019

Môj macík

Pripravte sa na to, že to bude trochu retro. Napokon, knižka bola vydaná už naozaj dávno a vznikla podľa ruskej predlohy, ktorú prebásnila Mária Rázusová-Martáková. Napriek tomu ju milujú aj dnešné deti, a to vďaka jednoduchým, ľahučko zapamätateľným veršíkom. Uvidíte, aj vy si budete s drobcom odteraz rapotať: „Pred jedením člipky-čľapky, umyjeme obe labky. A potom ich dosucha uteráčik vyšúcha“. Príbeh je jednoduchý – dievčatko sa hrá s mackom. Spolu si uvaria obed, umyjú rúčky, idú na prechádzku. Vďaka veršom deti spoznajú kolobeh každodenných činností, ale naučia sa aj to, že o najbližších sa treba starať. Knižka je vhodná pre trošku staršie deti, zhruba od 1,5 roka.

Vydavateľstvo Eastone Books, 2010

Kubko sa učí rozprávať

Poľská autorka Marta Galewska-Kustra je nielen tvorkyňou detských kníh, ale zároveň aj detskou logopedičkou. Jej knihy sú vytvorené špeciálne na to, aby pomáhali rozvíjať reč a zlepšovať šikovnosť jazýčka. Táto je určená pre najmenšie deti, ktoré sa len učia prvé slabiky a citoslovcia. Žiadny ucelený príbeh nečakajte, len pekné obrázky doplnené kratučkým textom. Bác, váza spadla. Kuriatko robí pí-pí, autíčko tu-tú. Keď knižku dokonale prelúskate, môžete si zadovážiť pokračovania: Kubko hovorí prvé slová a Kubko a rečové cvičenia. Prvá časť je vhodná pre deti od jedného roka, no nič nepokazíte, ak ju dáte drobcovi aj skôr.

Vydavateľstvo Ikar, 2020

Chorý medvedík

Najväčšou klasikou od Ľudmily Podjavorinskej je Žabiatko, ale túto knižku tiež oceníte. Jednoduché veršíky deti nenápadne naučia, že o blízkych sa treba starať, ale aj to, že doktora sa netreba báť. A po dočítaní sa môžete zahrať s bábikou alebo mackom na doktora. Knižka je vhodná pre trošku staršie deti, tak od 18 mesiacov.

Vydavateľstvo SPN, 2020

Spoznávaj dotykom

Je vaše dieťatko práve vo fáze, keď rado skúma rôzne textúry? V takom prípade určite ocení knižku z edície Spoznávaj dotykom. Obrázky nie sú len nakreslené a vytlačené, ale majú v sebe aj rôzne textúry, väčšinou z látok. Znamená to, že ovca má huňatú vlnu, kurča jemné pierka, ryba šupiny. Sem-tam sa nájdu aj otváracie okienka, za ktorými je skryté zvieratko. Obrázky dopĺňa jednoduchý neveršovaný text s popisom zvierat. Edícia zahŕňa dve knižky – s vidieckymi zvieratkami a podmorským svetom.

Vydavateľstvo Svojtka & Co

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako ešte rozvíjať zručnosti a schopností bábätiek do jendého roka? Prečítajte si!

Moje prvé posuvné hádanky

Výborná kniha na precvičenie jemnej motoriky a koordináciu očí a rúk. Vlastne sú to štyri knižky, pretože v edícii doteraz vyšli Domáci maznáčikovia, Hospodárske zvieratá, Mláďatká aj Zvieratká z divočiny. Obrázky v knižkách nie sú obyčajné, ale dajú sa rôzne posúvať či otáčať. Každý výjav sprevádza krátka básnička s inštrukciou pre drobné pršteky. Aby sa ukázalo zvieratko, niekde treba zatočiť krúžkom, inde posunúť kartón sprava doľava či zdola nahor. Zhrnuté a podčiarknuté – je to zábava.

Vydavateľstvo Yoyo Books, 2020

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.