Zdieľať

1. týždeň tehotenstva

tehotenstvo prvy tyzden

Prvý týždeň tehotenstva je žena tehotná – a aj nie je. Ako je to možné? Väčšina si pod prvým týždňom tehotenstva predstaví zrod života, všetky možné druhy príznakov, dva prúžky na tehotenskom teste – realita však vyzerá úplne inak. Viete, prečo?

tehotenstvo prvy tyzden

Začiatok tehotenstva totiž lekári určujú ako prvý deň poslednej menštruácie. V tom čase je však veľmi malá šanca, že ste už otehotneli.

Prvý deň tehotenstva teda vyzerá skôr tak, že namiesto tehotenských testov riešite dilemu, či si objednať ešte jednu horúcu čokoládu a či to pomôže na kŕče v podbrušku a migrénu, ktoré vás celý deň trápia.

Ako sa má bábätko?

Vaše budúce bábätko sa na vás už teší v podobe trpezlivo čakajúceho vajíčka. Vaše telo mu pripravuje ten najpohodlnejší a najbezpečnejší domček. Dôkladne sa zbaví výstelky maternice práve v podobe menštruácie.

Následne začne chystať novú výstelku – pre vaše bábätko. Jeden z vašich vaječníkov zatiaľ pripravuje na uvoľnenie to cenné vajíčko, ktoré bude oplodnené.

Ako sa má mamička?

Budúca mamička, ako sme už písali, práve menštruuje. Mnohé mamičky svojmu telu pomáhajú rôznymi výživovými doplnkami, pretože sa o bábätko cielene snažia.

Ak je to aj váš prípad, nezabúdajte ani na svojho partnera. Doprajte mu vitamíny a výživové doplnky, ktoré zvýšia kvalitu spermií. Výživa však nie je všetko. Sú tu aj ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vytúženému tehotenstvu. Niektoré z nich nie je v našich silách ovplyvniť.

Preto, ak po bábätku veľmi túžite, snažte sa svoj životný štýl a ovplyvniteľné faktory zobrať do vlastných rúk.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Náš tip: zaraďte do svojho jedálnička kyselinu listovú!

Zdroj: pexels.com

V ktorejkoľvek lekárni si môžete vybrať z viacerých druhov výživových doplnkov s vysokým obsahom kyseliny listovej. Nespoliehajte sa však na to, že výživové doplnky vyriešia všetko. Kyselina listová je bohato zastúpená aj v bežne dostupných potravinách, preto sa nebojte do svojho jedálnička zaradiť aj listovú zeleninu, pšeničné klíčky, červenú repu, fazuľu či ružičkový kel.

Kyselina listová má dôležitú úlohu pri tvorbe nových buniek a zárodočných tkanív počas tehotenstva. Napomáha správnemu vývoju nervovej sústavy plodu v tele matky. Znižuje aj riziko spontánneho potratu a podporuje správne fungovanie imunitného systému.

Pravda alebo mýtus: dá sa počas menštruácie otehotnieť?

Počula som, že je to vylúčené. Je to pravda?

Šance sú nízke, no je to možné – predovšetkým v posledných dňoch vašej menštruácie. V prípade, že sú spermie vášho partnera dostatočne silné, môžu prežiť až do začiatku vašej ovulácie.

Je teda možné, že mimoriadne nízke percento žien skutočne dokáže otehotnieť v čase, ktorý je lekármi označovaný za prvý týždeň tehotenstva. O to väčšie prekvapenie to je pre ženy a páry, ktoré veria, že počas menštruácie určite dieťa nesplodia.

Čo áno – a čo nie?

V prípade, že túžite po bábätku, pripravte mu vo svojom tele tie najlepšie podmienky. Vyskúšajte to, čo posilní vás:

Šport – venujte sa takému športu, z ktorého máte radosť: plávanie, bicyklovanie, bedminton či joga. Svoje sily neprepínajte, šport vás má posilniť, nie zraniť. Pravidelná ľahká pohybová aktivita prospeje vášmu telu aj duši.

Pravidelný príjem tekutín – majte pohár s vodou či citronádou vždy na dosah ruky. Ak potrebujete doplniť energiu, dajte prednosť ovocným šťavám či smoothies pred rôznymi chémiou nabitými nápojmi a energetickými bombami v podobe kokteilov z fastfoodu.

Zdroj: pexels.com

Dostatočný spánok – je fajn raz za čas pretancovať noc či oslavovať s partiou do rána. No snažte sa vytvoriť si svoj pravidelný spánkový režim. Doprajte si pravidelne luxus, ktorý vám žiadny pleťový krém či sérum nedá: dostatok spokojného spánku. Regenerácia tela aj mysle dokáže divy.

Posilňovanie imunitného systému – ranná rozcvička, jemné otužovanie počas sprchovania, vyvážený jedálniček, harmonické vzťahy: toto všetko prispieva k lepšej imunite. Vaše telo sa vám odvďačí tým, že vás lepšie ochráni pred chorobami.

Nie všetko máme vo svojich rukách, niektoré faktory nie je možné ovplyvniť. Snažte sa vyhnúť, či znížiť záťaž nasledovných faktorov:

– Stres – zdrojom môže byť vysoké pracovné nasadenie, pretrvávajúce konflikty či ťažké životné rozpoloženie. Síce nie je možné mávnutím čarovného prútika všetko zmeniť na dobré, ale snažte sa stres dostať aspoň pod kontrolu. Niekedy to chce odvahu a silu, no spokojný život za to stojí.

Omamné a návykové látky – o následkoch užívania drog či liekov asi neztreba dlho diskutovať, pokiaľ sa snažíte otehotnieť, je najvyšši čas dostať z vášho života všetko toxické preč. Od liekov až po ľudí.

Zlý zdravotný stav a užívanie liekov – v prípade, že ste si vedomá možných ochorení, riešte ich ešte predtým, než vám tehotenský test potvrdí, že čakáte bábätko. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, preto sa snažte dať si do poriadku preventívne prehliadky či plánované vyšetrenia. Zároveň informujte svoju gynekologičku či gynekológa o svojom zdravotnom stave a akýchkoľvek liekoch, ktoré užívate.

Vyčerpanie – vaše dieťatko bude potrebovať nielen veľmi veľa vašej lásky, ale aj energie. Zabezpečte si svoj životný priestor, pracovné vyťaženie a plánované udalosti v rozumnom rozostupe. Určite si priority. Nemôže to byť naraz kariéra, svadobné prípravy, predaj bytu aj rekonštrukcia domu. Ak je to váš prípad, požiadajte o pomoc rodinu, priateľov či profesionálov a doprajte si oddych.

Otázky a odpovede

Otázka: Zabudla som užiť antikoncepciu, môžem byť tehotná?

Odpoveď: Závisí to od počtu vynechaných tabletiek a konkrétneho typu antikoncepcie. Najlepšie urobíte, ak si prečítate príbalový leták svojej antikoncepcie. Tomuto problému sa venuje práve v príbalovom letáku veľký priestor v a podrobné vysvetlenie, ako ďalej postupovať.

Pokiaľ príbalový leták už nemáte k dispozícii, môžete si ho prezrieť online, stačí zadať názov svojich tabletiek do vyhľadávača. V prípade nejasností sa pre istotu obráťte na svoju gynekologičku či gynekológa. 

Otázka: Po akej dobe viem zistiť, či som tehotná?

Odpoveď: Veda a medicína sa posúvajú neustále dopredu. Kým vo väčšine prípadov si žena tehotenstvo uvedomí až po vynechanej menštruácii, sú aj budúce mamičky, pre ktoré sú dva prúžky najočakávanejšou správou na svete. Tehotenské testy dokážu tehotenstvo v súčasnosti spoľahlivo indikovať už aj po 10 dňoch od oplodnenia.

Páčil sa vám náš článok? Prečítajte si aj o prvých príznakoch tehotenstva, podľa ktorých môžete zistiť, či to tentokrát vyšlo!

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.