Zdieľať

Výchova dieťaťa s Downovým syndrómom: Výzva aj dar na celý život

výchova dieťaťa s Downovým syndrómom

Aké je vychovávať dieťa s Downovým syndrómom? Ako sa na výchovu takéhoto dieťaťa pripraviť?

výchova dieťaťa s Downovým syndrómom
V článku si prečítate:

Najlepším pomocníkom pre vás je informovanosť. Čítajte odbornú literatúru, zisťujte si čo najviac o Downovom syndróme. Práve informovanosť bude pre vás veľkou oporou najmä počas prvých týždňov s bábätkom.

V spoločnosti doposiaľ koluje mnoho mýtov, ktoré majú korene v minulosti. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov deti aj dospelí s Downovým syndrómom boli cielene úplne izolovaní od spoločnosti. To sa našťastie zmenilo. Dnes majú „downíci“ oveľa väčšiu šancu žiť plnohodnotný život vďaka správnemu prístupu rodín, odborníkov, ako aj podpore okolia.

Dostanete možnosť vnútorne vyrásť

„Moja sestra Zuzana sa narodila s Downovým syndrómom. Mala som vtedy 15. Videla som, ako to mamu zmenilo k lepšiemu. Výrazne sa posunula ako človek. Predtým ju vedela vytočiť akákoľvek drobnosť, no vďaka Zuzane sa prestala trápiť pre maličkosti. Už nebolo dôležité, že vo výlevke je neumytý riad. Zuzana svojou bezprostrednosťou lámala všetky ľady. Mama minulý rok zomrela a dospelá Zuzana žije s nami. Mama neustále opakovala, že Zuzanka bola pre ňu najlepší dar,“ delí sa Martina o svoju skúsenosť.

To, že je to skutočne tak, potvrdila aj štúdia publikovaná v American Journal of Medical Genetics. V nej až sedemdesiatdeväť percent rodičov uviedlo, že ich pohľad na život je vďaka ich dieťaťu pozitívnejší.

Deväťdesiatštyri percent súrodencov uviedlo pocity hrdosti na svojho súrodenca s Downovým syndrómom. Až deväťdesiatdeväť percent ľudí s Downovým syndrómom sa cíti spokojných so svojím životom.

Pochopíte, aké je vaše dieťa výnimočné

Štádiom porovnávania vývoja svojho dieťaťa s ostatnými si prejde takmer každá mama. Mamy detí so špeciálnymi potrebami si rýchlejšie uvedomia, že porovnávanie skutočne nemá zmysel. Dieťatko sa bude vyvíjať inak. Možno nezapadne do všetkých tabuliek. Práve to vás naučí pustiť sa očakávaní a prijať tak výnimočnosť vášho dieťaťa.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Stanete sa majsterkou v riešení problémov

Dostanete sa do rôznych situácií. Niektoré prejdete s úsmevom na tvári, na zvládnutie iných budete potrebovať viac vnútornej sily. Každopádne získate oveľa väčšiu flexibilitu v hľadaní riešení rôznych problémov. Občas samu seba prekvapíte svojou kreativitou.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok o tom, ako pomôcť dieťaťu prekonávať strach.

Zistíte, že láska má v sebe ohromnú silu

Na vývoj dieťaťa má najväčší vplyv vaša láska a stimulácia. Deti sa najviac učia od ľudí, ktorí sa o ne starajú a s ktorými trávia väčšinu času. Každodenná hra a komunikácia môžu vášmu dieťaťu veľmi pomôcť. Treba počítať aj s tým, že vaše dieťa istým spôsobom nikdy úplne nedospeje. Vždy bude potrebovať pomoc. Na druhej strane, neraz vo chvíľach, keď vám bude najhoršie, vás prekvapí svojou láskou, úprimnosťou a bezprostrednosťou.

Výchova dieťaťa s Downovým syndrómom si vyžaduje v niektorých oblastiach špeciálny prístup. Tu je niekoľko praktických rád, ktoré vám určite pomôžu:

Zdroje:

BECKER AJ (2015) StackPath. How to Raise a Child With Down Syndrome. Down Syndrome Stories and Advice [online]. 2015 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: unitedangels.org

BRENNAN D (2017) Parenting a Child With Down Syndrome. [online]. 2017 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: webmd.com

SMITH D (2014) 7 Life Lessons From Raising a Child With Down Syndrome. In: Parents. [online]. 2014 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: parents.com

RAISING CHILDREN (2018). Down syndrome. [online] Raising Children Network. 2018 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: raisingchildren.net.au

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.