Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Všetko čo potrebujete vedieť o opaľovaní detí. S týmito tipmi sa už nemusíte báť!

dieta v kybliku sa hra s vodou

Časy, keď sme žili v miernom podnebnom pásme sú, zdá sa, nenávratne preč. Slovensko sa v priebehu niekoľkých posledných rokov v lete menilo na rozpálenú oblasť, ktorú zužujú teploty blížiace sa neraz k štyridsiatke. Tvárou v tvár tejto zmene, ktorá tu už s nami asi ostane, musíme naše návyky prispôsobiť aj my. Vedeli ste, že až 80 % celoživotnej dávky slnečného žiarenia získavame v detstve? Preto je ochrana detskej pokožky pred slnkom mimoriadne dôležitá.

dieta v kybliku sa hra s vodou

Malé deti treba pred pôsobením priameho slnečného žiarenia chrániť. Keď ich totiž na dovolenke alebo na výlete necháte bez ochrany, môže to neskôr viesť až k rakovine kože. Nechceme vás zbytočne strašiť, no viaceré štúdie dokázali, že vystavovanie sa slniečku v ranných etapách rozvoja organizmu súvisí s vyšším rizikom rozvoja melanómu. Už jediná spálenina vyvolaná slnkom, ktorá sa končí pľuzgiermi na koži dieťaťa, zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja rakoviny kože viac ako dvojnásobne. 

Deti by mali používať opaľovacie krémy určené pre detskú pokožku na báze fyzikálnych filtrov odrážajúcich slnečné žiarenie. Detská koža je citlivejšia ako tá naša, a tak by im klasické opaľováky mohli spôsobiť alergické reakcie. Nehovoriac o tom, že sa v nich nachádzajú parfumy a alkohol. A vzhľadom k tomu, že najmenej 40 % lúčov preniká až päťdesiat centimetrov pod hladinu vody, treba mať na pamäti, že použitie vodeodolných krémov nás chráni počas pobytu vo vode len približne 40 minút.

Zdroj: Unsplash.com

Čo hľadať na obale

Medzi najčastejšie chyby patrí nerovnomerné nanášanie opaľovacieho krému, prípadne šetrenie ním. Pokiaľ ide o dávkovanie, viac je skutočne viac. „Odporúčaná dávka opaľovacieho krému je 2 mg/cm2. Prípravok nanášajte minimálne dvadsať minút pred opaľovaním a aplikáciu pravidelne opakujte v intervale 2-3 hodín. Samozrejme, nezabudnite ani na ošetrenie kože po opaľovaní,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Iveta Hasová z centra MEDISKIN. 

Okrem ochranného faktoru je dobré si preštudovať aj zloženie prípravkov a hľadať látky, ktoré sú pre ochranu a regeneráciu kože doslova nevyhnutné. Medzi najdôležitejšie patria tzv. antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály vznikajúce pri chemických reakciách prebiehajúcich v koži. Za jeden z najsilnejších antioxidantov je považovaný vitamín E: pri študovaní etikety ho nájdete pod názvom tokoferol. Blahodarne pôsobia tiež panthenol a alantoín, ktoré majú silné regeneračné a upokojujúce účinky.

Zdroj: pexels.com

Mokré tričko pred lúčmi nechráni

Na ďalšie závažné chyby pri pobyte na slnku našich ratolestí upozorňuje aj stránka Vistafarma. Bábätkám do šiestich mesiacov by sme podľa doktorov opaľovací krém nemali nanášať vôbec. Môže za to veľmi jemná koža novorodencov, ktorá je ešte nezrelá a krémy by do seba mohla absorbovať, čo by bolo škodlivé. Deti do troch rokov by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať počas poludnia, kedy je úpek najväčší.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ak už sa k moru s malými deťmi vyberiete, odporúča sa odísť z pláže pred dvanástou a vrátiť sa na ňu až po šiestej, kedy sú ultrafialové lúče menej intenzívne.

Mnohokrát môžeme vidieť deti na brehu mora stavať si hrady z piesku v mokrých tričkách. Jeden by si pomyslel, že to musí byť dostatočná ochrana proti slnku a že nanášať krém už nie je potrebné. Nie je to však pravda, hoci existujú látky, ktoré majú ochranný faktor. Tieto látky majú na etikete zreteľne napísanú skratku UPF spolu s číslom, ktoré označuje výšku faktoru. Pre deti je ideálny UPF 50+.

Radi by sme vás tiež vystríhali pred stanmi pre bábätká, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne. Mohli by ste si myslieť, že tieto mušle sú lepšou voľbou ako obyčajný slnečník, keďže zabraňujú odrazom slnka v piesku. Avšak vo vnútri týchto stanov počas najsilnejšej páľavy môže byť skutočne až neznesiteľné teplo. Vyskúšajte si to, budete nepríjemne prekvapení. Toto utrpenie radšej svojim deťom odoprite.

Zdroj: pexels.com

Ako vybrať opaľovací krém?

Obchody a lekárne sú opaľovacími krémami priam presýtené, preto sa v nich potrebujeme zorientovať. Ako prvé by sme sa mali sústrediť na vek, ktorý výrobca odporúča. Hneď po ňom sa zameriame na ochranný faktor. Špecialisti odporúčajú deti natierať minimálne päťdesiatkou. Platí rovnica, že čím vyšší faktor, tým dlhšia ochrana. Veľa detí a dokonca aj rodičov odmieta príliš hutné výrobky, ktoré sa ťažko rozotierajú a zanechávajú biely film. Nezavrhujte ich, ochranný film naznačuje istotu.

Po celý čas si taktiež musíme všímať stav kože. Hocijaké červené miesto sa totiž môže premeniť na popáleninu. 

Deti s veľmi citlivou či bledučkou kožou by mali používať tie najvyššie faktory, no narábajte s nimi opatrne, keďže mnoho z nich je vyrobených na báze zinku. Môžu blokovať pot a priedušnosť kože. Tieto účinné produkty sú však dobrou voľbou pre oblasť nosa a uší.

V obchodoch nájdeme množstvo druhov opaľovacích prostriedkov. K dispozícii sú krémy, spreje, tyčinky, mlieka či oleje. Pre tých najmenších sú najvhodnejšie krémy alebo mlieka, keďže majú v sebe hydratujúcu zložku. Pri každom výrobku však dávajte pozor na to, aby neobsahoval alkohol, ktorý vysúša kožu, ani parabény

Podľa lekárky a špecialistky na estetickú medicínu MUDr. Merity Mazrekuovej hrozia deťom, ktoré rodičia poctivo nenakrémujú a nechajú ich príliš dlho na slnku, popáleniny, úpal a dehydratácia. „Práve tieto predstavujú najzávažnejšie riziká nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu. Z dlhodobých rizík je najnebezpečnejší výskyt suspektných pigmentových lézií na koži a slizniciach – aj perách – ktoré je nutné dať si vyšetriť u dermatológa. Treba mať na pamäti, že za posledných 35 rokov sa výskyt malígneho melanómu zvýšil o 90 % a za najväčší rizikový faktor je považované práve nadmerné vystavovanie sa slnku. Už jemné svrbenie, pálenie a začervenanie kože signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Pri spozorovaní týchto príznakov je nutné ukončiť pobyt na slnku. Pri už prítomnom začervenaní a šúpaní kože je potrebné použiť silný upokojujúci prípravok s obsahom aloe vera a panthenolu, piť väčšie množstvo vody a zdržiavať sa pár dní v chladnejšom prostredí,“ odporúča skúsená odborníčka.

Zdroj: pexels.com

A čo alternatívy? 

Ak by ste náhodou rozmýšľali nad tým, že deti komerčnými opaľovacími prípravkami natierať nebudete a radšej siahnete po malinovom oleji či podomácky vyrobenom bylinkovom kréme, rýchlo na to zabudnite. „Takéto výrobky určite nie sú vhodné, nemajú dostatočnú kapacitu a nie je správne vystavovať ako deti tak i seba rizikám nadmernej slnečnej expozície,“ varuje doktorka Merita Mazreku.

Vystavovať deti mladšie ako tri roky priamemu slnečnému žiareniu nepovažujem za príliš rozumné. Ich organizmus je oveľa náchylnejší na prehriatie ako náš, ich koža je takisto bledšia a tenšia. Ideálne je poskytnúť im oblečenie s ochranným faktorom aj pri pobyte vo vode. V hodinách najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, teda medzi jedenástou a treťou, ich slnku radšej nevystavovať vôbec,“ dodáva.

Starajte sa aj o seba

Keď už sa s plným nasadením budete venovať deťom a lietať za nimi s krémom, klobúčikom alebo fľaštičkou vody, nezabudnite pri tom všetkom ani na seba. Podľa doktorky Mazrekuovej by sa ani dospelí ľudia nemali na slnku intenzívne zdržovať medzi jedenástou a treťou. „Slnečným lúčom sa vystavujte až pol hodinu po nanesení odporúčanej vrstvy prípravku na opaľovanie. Čas, počas ktorého ste chránení, si vypočítate jednoducho: fototyp krát hodnota faktoru SPF = čas ochrany v minútach. Po uplynutí tohto času alebo po pobyte vo vode si vrstvu obnovte. A nezabudnite na pokrývku hlavy a poctivé dodržiavanie pitného režimu. Pite aspoň tri litre vody denne.

Vo všeobecnosti by mal podľa nej správny prípravok na opaľovanie spĺňať viaceré kritériá. „Ideálne by mal obsahovať fyzikálne, chemické, aj prírodné filtre, zvlhčujúce látky a mal by obsahovať okrem UVB tiež UVA filtre. Pri výbere faktoru je potrebné riadiť sa fototypom kože a plánovaným časom expozície, nie miestom pobytu na slnku. Napríklad faktor 50 chráni človeka s fototypom III 150 minút, zatiaľčo iného človeka s fototypom II len 100 minút. Toto všetko platí pri nanesení štandardnej vrstvy prípravku, čo u väčšiny výrobcov znamená 2 mg prípravku na centimeter štvorcový kože. Povrch ľudskej kože priemerne predstavuje jeden a pol až dva metre štvorcové, čiže na jedno nanesenie by sme mali minúť asi 30-40 gramov opaľovacieho prípravku,“ dodáva praktickú radu na záver doktorka Merita Mazrekuová. 

Marina Gorghetto

Autorka: Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.