Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tieto veci si v tehotenstve si pokojne nechajte iba pre seba

informácie o tehotenstve

Nemusíte odpovedať na všetky všetečné otázky. Ako budúca mama máte právo na súkromie. Niektoré intímne záležitosti môžu ostať medzi vami a partnerom, prípadne lekárom.

informácie o tehotenstve
V článku si prečítate:

Spôsob počatia

Metódy asistovanej reprodukcie stále dokážu polarizovať spoločnosť. Preto mnohé páry, ktoré sa obrátia na pomoc centier asistovanej reprodukcie, si nechávajú spôsob počatia pre seba: „Vyše päť rokov som nemohla otehotnieť. Keď som mame povedala, že by sme chceli s manželom vyskúšať umelé oplodnenie, urazila sa. Začala mi vysvetľovať, že mám byť trpezlivejšia. Že aj moja sesternica sa dieťatka dočkala až po ôsmich rokoch manželstva. Samozrejme nevie, že aj Gabriela otehotnela vďaka umelému oplodneniu. Len to nikomu nevešala na nos. S manželom sme preto absolvovali prípravu na IVF v absolútnej tichosti. Nikto nič nevedel. Keď som mame hovorila, že čakáme bábätko, víťazne sa na mňa usmiala a povedala: „Vidíš, ja som ti to hovorila, že máš počkať!“ To je skúsenosť Kataríny, ktorá sa rozhodla nevysvetľovať okoliu to, akým spôsobom počali dieťatko. Pochopila, že je to rozhodnutie jej a partnera, nie okolia či rodičov.

Plán alebo náhoda?

Keď sme už pri počatí, mnohým ľuďom zíde na um otázka, či ste vôbec plánovali bábätko. Či ste už otehotneli na prvý šup, alebo tehotenstvo prišlo nečakane, okolie to nemusí vôbec zaujímať. Rozhodli ste sa stať rodičmi. Teraz sa na toto jedinečné obdobie pripravujete najlepšie, ako viete.

Prírastok na hmotnosti

Táto informácia je dôležitá pre lekára, nie pre okolie. Prílišný nárast hmotnosti v tehotenstve môže signalizovať zdravotný problém. Vaša susedka či známa, ktorú stretnete na ulici, nemusí vedieť, koľko ste pribrali. Väčšinou je táto informácia len odrazovým mostíkom pre ďalšie porovnávanie, ktoré vám nepridá na nálade.

Pohlavie vytúženého bábätka

O pohlaví bábätka rozhoduje predovšetkým samotná matka príroda, odhliadnuc od špecifických prípadov umelého oplodnenia, pri ktorých si môžu budúci rodičia vybrať pohlavie. Možno aj vy počas tehotenstva dostanete netaktnú otázku: „Chcela by si viac chlapčeka alebo dievčatko?“ Aj keď napríklad potajme túžite po dievčatku, pretože doma máte už dvoch nezbedníkov, nemusíte odpovedať na túto otázku.

Výber pôrodnice

To, čo môže vyhovovať jednej mame, nemusí vyhovovať druhej. Dokonca aj v tej istej pôrodnici môžu mať dve ženy diametrálne odlišnú skúsenosť. Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek, vždy sa nájde niekto, kto bude vaše rozhodnutie spochybňovať.

Jana mala podobnú skúsenosť: „V prvom tehotenstve som si vybrala malú súkromnú kliniku, ktorá však od nás bola vzdialená 150 kilometrov. Od okolia som sa napočúvala, že tam nestihneme prísť, že v pôrodnici nemajú špeciálne oddelenie pre nedonosené deti a podobne. Úplne som sa nechala spochybniť a ustúpila som od svojho rozhodnutia. Nakoniec som rodila v okresnej nemocnici. Mala som so sebou pôrodný plán, ktorý si nikto ani len neprečítal. Pri druhom tehotenstve som bola už obozretnejšia. Rodila som v pôrodnici, ktorú sme spoločne s manželom vybrali počas prvého tehotenstva. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote,“ dodáva Jana, ktorá už nikomu neprezradila, akú pôrodnicu si vybrala.

Dojčenie či umelé mlieko

Dojčenie je podľa WHO najlepší spôsob kŕmenia bábätka. Či sa už rozhodnete dojčiť alebo nedojčiť, je to vaše rozhodnutie, ktoré by okolie malo rešpektovať. Už počas tehotenstva môžete dať svojim blízkym najavo, že dojčenie je téma, ktorú budete preberať s odborníkmi. S prípadnými problémami s dojčením vám môže pomôcť laktačná poradkyňa.

Väčšina budúcich mám sa počas tehotenstva úplne nevyhne nevyžiadaným radám. Ako na ne reagovať s nadhľadom sa dočítate v našom ďalšom článku.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.