……………

Tablety v rukách detí. Ako nastaviť pravidlá?

ako používať tablet u detí, tablet pre deti, dievča chlapec s tabletmi

Používanie telefónov, tabletov či notebookov je pre dnešné deti úplne prirodzené. Samozrejme, dôležitá je miera. Väčšina dnešných rodičov sa asi zhodne na tom, že pri vhodne nastavených pravidlách a bezpečnostných podmienkach v online svete sú tieto zariadenia užitočnými pomocníkmi.

ako používať tablet u detí, tablet pre deti, dievča chlapec s tabletmi

Nepoužívajte tablet ako spôsob trestu či odmeny

Pre dieťa je používanie elektroniky veľkým lákadlom. Táto túžba sa často stáva nástrojom na jeho ovládanie. Svedčí o tom aj Marianina skúsenosť:

„Náš Ivan si od prvej triedy musel všetko vydrieť. Úlohy si robil celú večnosť. Tablet som mu kúpila preto, aby som ho motivovala k lepšiemu výkonu. Ivan sa spočiatku skutočne snažil. No potom sa to zmenilo. Úlohy si rýchlo odbil a utekal k tabletu. Časový limit nedodržiaval. Keď som mu išla zobrať tablet, vždy ma prehovoril na pár minút navyše. Z minút boli hodiny. Ráno sa budil nevyspatý, v škole sa nevedel sústrediť a keď prišiel domov, jediné, čo ho zaujímalo, bol tablet. Tak som mu ho zobrala. Prvý týždeň bol ako bez duše, ale ustála som to. Tablet som mu síce vrátila, no stanovila som pevnejšie pravidlá. Tablet dostáva len cez víkend,“ dodáva.

Buďte samy vzorom

Virtuálny priestor je najmä teraz, v čase karantény kvôli koronavírusu, pre väčšinu ľudí dôležitým spojivom s okolitým svetom. Ak však všetok svoj voľný čas budete tráviť na mobile či pri notebooku, dieťa nepochopí, prečo nemôže robiť to, čo robíte aj vy. Ukážte dieťaťu, že aj mamina má svoj koníček. Vaša ratolesť tak uvidí, že skutočný život je o spoločných chvíľach a nielen o elektronike.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Stanovte si jasné pravidlá

Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Aby dieťa nemalo priestor na vyjednávanie, napíšte si ich na papier. Zaveste ich na miesto, kde ich bude vidieť celá rodina. Dieťa tak získa istotu, že nepríde o svoj virtuálny priestor a vy ako rodičia budete mať jasný dôkaz o stanovenom časovom limite. Školopovinné deti by počas školského týždňa pred televíznou obrazovkou mali stráviť maximálne 1 hodinu. Sledujte, čo dieťa na tablete pozerá a k čomu všetkému má prístup. Nastavte si na zariadeniach rodičovskú kontrolu a pravidelne kontrolujte, ako sa váš syn či dcéra správa vo virtuálnom priestore.

zdroj: https://www.freepik.com/free-photo/bored-girl-using-tablet-carpet_2453568.htm#page=1&query=kids%20tablet&position=23

Buďte si vedomí rizík

Prílišné používanie elektroniky nesie so sebou viaceré riziká, ktoré sa neuvádzajú v žiadnej reklame. Toto sú najväčšie z nich:

Prečítajte si, ako zvládajú maminy učenie detí počas karantény kvôli koronavírusu v článku Promama mamičky sa zdôverili, ako zvládajú domáce učenie detí počas koronavírusu.

Zdroje:

Corrigendum: Increases in Depressive Symptoms, Suicide-Related Outcomes, and Suicide Rates Among U.S. Adolescents After 2010 and Links to Increased New Media Screen Time. Clinical Psychological Science [online]. 2018, 7(2), 397-397 [cit. 2020-04-16]. DOI: 10.1177/2167702618824060. ISSN 2167-7026. Dostupné z: http://journals.sagepub.com/

ANDERSON, S. E. a R. C. WHITAKER. Household Routines and Obesity in US Preschool-Aged Children. PEDIATRICS [online]. 2010, 125(3), 420-428 [cit. 2020-04-16]. DOI: 10.1542/peds.2009-0417. ISSN 0031-4005. Dostupné z: http://pediatrics.aappublications.org/

RICHARDS, Rosalina, Rob MCGEE, Sheila M. WILLIAMS, David WELCH a Robert J. HANCOX. Adolescent Screen Time and Attachment to Parents and Peers. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine [online]. 2010, 164(3) [cit. 2020-04-16]. DOI: 10.1001/archpediatrics.2009.280. ISSN 1072-4710. Dostupné z: http://archpedi.jamanetwork.com/

How to set healthy limits on your child’s screen time [online]. [cit. 2020-04-16]. Dostupné z: www.bestofparenting.com

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.