Atoms/icons/24/grey/info-24

Od 1. 7. 2022 nebude možné na našich pobočkách platiť za poistenie v hotovosti. Zmena sa netýka poistenia pre cudzincov a cestovného poistenia.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Problém so štartovaním auta v zime? Poradíme vám!

ako naštartovať auto v zime
V prípade, že patríte do skupiny dlhoročných vodičov, určite ste sa už stretli s problémom naštartovania vozidla počas studených zimných dní. Zima dáva autám jednoducho poriadne zabrať.
ako naštartovať auto v zime
V článku si prečítate:

Auto v zime trpí, najmä to s dieselovým motorom. Aby ste sa vyhli tomuto nemilému prekvapeniu, pripravili sme pre vás hneď niekoľko užitočných rád, s ktorými by malo vaše auto štartovať bez problémov.

Vyhnite sa problému so štartovaním

Štartovanie auta v zime nebýva vždy jednoduché, akumulátor v zime trpí. No takmer vždy  to vie šoféra prekvapiť v najnevhodnejšej chvíli. Buďte tento rok na takúto situáciu pripravení a nenechajte sa zaskočiť.

Skontrolujte stav batérie

Hoci sú moderné akumulátory označované ako bezúdržbové, nie je to celkom pravda. Nemusíte sa o ne starať tak ako kedysi, ale nesmiete zabudnúť sledovať ich stav napätia. Ak je stav výkonnosti batérie nízky, mali by ste ju pripojiť na nabíjačku. S úplne plnou kapacitou sa vám bude štartovať oveľa ľahšie a rýchlejšie.

Batériu šetrite a zbytočne ju netrápte

Ak v zime využívate rôzne elektrické spotrebiče do auta ako je vyhrievanie skiel, autorádio, svetlá či nabíjačky počas toho ako je motor vypnutý, vyvíjate veľký odber a batéria sa rýchlo vybije.

Ak ešte k tomu pridáte neúspešné štarty niekoľkokrát za sebou, výrazne skracujete životnosť samotného akumulátora.

V tomto prípade si batériu nechajte dobiť z externého zdroja a problém budete mať vyriešený.

Nezabúdajte ani na čistotu batérie, aspoň raz za čas z nej odstráňte mastnotu a nadbytočný prach.

0 %
Zľava

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny PZP. Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Jazdíte krátke trasy? O to viac buďte pozornejší

Sadnete do auta, naštartujete a o pár kilometrov ste v cieli? Potom by ste mali zvýšiť vašu pozornosť.

Akumulátor sa na krátkych vzdialenostiach nedokáže dostatočne dobiť. Nízka teplota znižuje výkon batérie o tridsať až štyridsať percent. 

V prípade, že jazdíte len krátke trasy, môže sa stať, že neštartujete ani s relatívne novou batériou, pretože sa nestíha dobíjať. Ak jazdíte naozaj málo, o to viac a pravidelnejšie kontrolujte stav batérie.

Auto neroztláčajte ani nerozťahujte

Existuje veľa riešení ako z tejto náročnej situácie vykorčuľovať. Najhorším, ktoré si môžete vybrať, je roztláčanie alebo rozťahovanie vozidla. Rozťahovaním či roztláčaním vstupujete do rizikovej situácie.

Pri moderných autách hrozí poškodenie katalyzátora alebo poškodenie motora. Hrozí totiž preskočenie rozvodového remeňa alebo aj reťaze.

Tieto škody sú oveľa nákladnejšie ako výmena novej batérie. V prípade, že nemáte inú možnosť, správajte sa k vozidlu naozaj jemne. Zaraďte si druhý prevodový stupeň a spojku púšťajte naozaj veľmi pomaly.

Štartovacie káble sú pohotovým riešením

Vo výbave vášho auta by nemali chýbať štartovacie káble. Ideálnym riešením ako naštartovať vaše vozidlo, je práve pomocou nich. Pripojíte ich na iné vozidlo a energiu z akumulátora si beriete z pripojeného vozidla. Pri štartovaní pomocou štartovacích káblov majte vypnuté všetky elektrické zariadenia.

Zimné obdobie dokáže autá potrápiť vo veľkom štýle. Nenaštartovanie auta je nepríjemná situácia, no ľahko riešiteľná.

Okrem starostlivosti o batériu nezabúdajte aj na iné nebezpečné situácie. Šmykľavá vozovka môže narobiť problémy a nehodovosť počas zimy stúpa.

Myslite preto na kvalitné PZP a havarijné poistenie. Poisťovňa Union vám ponúka všetky svoje služby aj online a vy tak nemusíte strácať veľa času. Havarijné poistenie online vám zaberie len niekoľko minút.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Hodnota vášho bývania medziročne stúpla o 18 %.
A čo vaša poistka?

Ak je poistná suma nižšia ako hodnota majetku, v prípade škodovej udalosti sa môže stať, že vyplatená poistná suma vám nebude stačiť na úplnú obnovu poistenej veci. 

Zistite, koľko by vás stálo poistenie nehnuteľnosti pri jej aktuálnej hodnote.