Zdieľať

Aditíva do nafty – čo sú aditíva a kedy ich používať?

aditiva do nafty co su aditiva a kedy ich pouzivat

Na čo pridávať do bežnej nafty nejaké prísady? A čo sú vlastne aditíva? Oplatia sa vôbec? Oplatia, ak ich použijete správne. Aditíva sú čosi ako korenie do nafty, aby ju motor lepšie spracoval a aby bol v dobrom stave čo najdlhšie.

aditiva do nafty co su aditiva a kedy ich pouzivat

Aditíva sú jednoducho povedané prísady do palív. Okrem nafty sa zvyknú aditíva pridávať aj do benzínu. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť zvýšenie výkonu motora, ale aj zníženie spotreby nafty a celkové zlepšenie fungovania motora.

Čo sú aditíva

Odborný názov aditívum znamená špeciálnu prísadu. Jej úlohou je zvýšiť takzvané cetánové číslo nafty a vďaka tomu zlepšiť fungovanie motora. Aditívum má zabezpečiť lepší výkon a nižšiu spotrebu. Má tiež zvýšiť bod tuhnutia, podporiť mazanie, znížiť účinky vody, čistiť a ochraňovať palivový systém pred hrdzavením. Má teda zabezpečiť, aby naftový motor fungoval lepšie a aby bol palivový systém efektívnejšie chránený, čím umožňuje predĺžiť jeho celkovú životnosť.

Tankujete klasickú alebo prémiovú naftu?

Otázka znie, či je lepšie priamo používať prémiovú naftu alebo stačí klasická a až do nej primiešať aditíva. Má vôbec zmysel aditíva pridávať?

Úlohou aditív je zlepšovať konkrétne vlastnosti nafty. Výrobcovia palív si to veľmi dobre uvedomujú, preto v ich ponuke a v ponuke čerpacích staníc možno tak okrem klasickej nafty nájsť aj prémiovú. Nafta označovaná ako prémiová je v podstate už vo väčšej miere aditivovaná nafta. Aj štandardná nafta má v sebe prísady v podobe aditív, ale v menšom rozsahu. Rozdielovým faktorom je aj cena. Prémiová nafta býva, samozrejme, drahšia než klasická. Tiež cetánové číslo musí reprezentovať skutočnú kvalitu nafty.

Pozor na to, ak používate prémiovú naftu. Do nej už aditíva nepatria. Pridávanie aditív do nafty, ktorá ich už obsahuje, je zbytočné. Kvalitu a vlastnosti nafty tým už nevylepšíte. Zmysluplné sú len dve možnosti – buď kupovať rovno prémiovú, alebo pridávať aditíva do klasickej nafty.

Fungujú vôbec aditíva?

Sú aditíva do nafty skutočne účinné alebo ide len o premyslený predajný ťah? Skúsení motoristi tvrdia, že pridávanie aditív do nafty zmysel má. Ak sa totiž aditíva používajú správne, motor a časti celého palivového systému budú fungovať spoľahlivo dlhšiu dobu. No aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a nadmerné pridávanie aditív do nafty už nemá zmysel.

O dávkovaní rozhoduje zmiešavací pomer podľa návodu na použitie. Pri jeho dodržaní budú aditíva správne fungovať a motoru vášho vozidla prinesú úžitok. Nemožno ale očakávať, že aditíva dokážu nemožné na počkanie. V prípade aditív sa ich účinok prejaví až po nejakej dobe, preto návody v súvislosti s používaním hovoria o potrebe dlhodobého používania, ideálne pri každom tankovaní.

Kedy pridávať aditíva

Efektívny účinok aditív závisí od rovnomerného rozptýlenia v celom objeme nádrže. Aditívum je najlepšie pridávať tesne pred samotným tankovaním. Ak ho pridávate do kanistra, treba v ňom naftu dôkladne premiešať. Aditíva by sa nemali pridávať v mrazoch, ale pri vonkajších teplotách nad nulou.

Pri výbere aditív si najprv treba premyslieť, čo vlastne chcete zvolenou prímesou dosiahnuť. Ak je cieľom zabrániť uviaznutiu niekde v zime v mraze na zasneženej ceste, treba zvoliť aj vhodnú prímes. V takom prípade pomôže na tento účel určená prémiová nafta, prípadne zodpovedajúce jednoúčelové aditívum zlepšujúce vlastnosti nafty pri nízkych teplotách. Predovšetkým ide o schopnosť jej filtrácie.

Ak je cieľom dobrý stav auta na čo najdlhšiu dobu, treba zvoliť zase iný prístup. Vtedy je múdre pridávať aditíva do klasickej nafty pravidelne alebo tankovať priamo prémiovú naftu.

Platí, že aditívum funguje tým lepšie, čím dlhodobejšie v nafte pôsobí. Hoci účinky niektorých dobre fungujúcich prísad majú dlhodobejšiu zotrvačnosť, po použití aditíva na vyčistenie motora zostáva ošetrený motor ešte určitú obmedzenú dobu celkom čistý.

Ak ste sa rozhodli pre pridávanie aditíva do klasickej nafty, je dobré spoliehať sa na dôveryhodné značky. Najlepšie sú také, ktoré na trhu s prísadami pôsobia dostatočne dlhú dobu.

Významným kritériom pri výbere aditív je vyhlásenie o kvalite a záruka účinku. Voľte aditíva, ktoré prešli nezávislými testami. V súčasnosti aj na takéto testy existujú špecializované skúšobné laboratóriá. Ak ide napríklad hlavne o čistiace účinky aditív, uznávanými sú testy na motoroch podľa odborných štandardov CEC. Podobné podmienky štandardizácie platia aj pri predaji prémiovej nafty, ktorá už aditíva obsahuje.

 

Celoročné alebo sezónne aditíva

Čo sa týka prémiovej nafty, tak v takomto prípade za jej vlastnosti zodpovedá priamo predajca paliva. Pri svojpomocnom pridávaní aditív si musíte vybrať správne spotrebiteľské balenie podľa požiadavky. Sezóna, kedy sa konkrétne aditovaná nafta používa, určuje aj jej požadované vlastnosti. V lete sa od aditív očakáva hlavne navýšenie cetánového čísla nafty, v zime zasa dostatočná odolnosť paliva pri obvykle nižších teplotách.

Veríme, že pri výbere nafty a aditív sa rozhodnete správne a vy aj váš motor budete spokojní. 🙂

Pre spokojnú jazdu na cestách určite nezabudnite ani na výhodné povinné zmluvné poistenie. Vyskladajte si poistenie podľa vašich potrieb v Union poisťovni.

Martina Harsanyiova

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.