……………

Stanovisko k zrušeniu zubného benefitu

zubná preventívna prehliadka
Union zdravotná poisťovňa v roku 2018 na Slovensku zaviedla dentálny benefit, čím inšpirovala aj ostatné zdravotné poisťovne k efektívnej motivácii poistencov k prevencii a starostlivosti o svoje zdravie.
zubná preventívna prehliadka

Počas takmer 7 rokov platnosti zubného benefitu Príspevok 150 eur na zuby, Union zdravotná poisťovňa podporila viac ako 194-tisíc poistencov a poisteniek. Vzhľadom na súčasné nedostatočné financovanie zdravotníctva sa Union stotožnil s návrhom revízie benefitov zo strany Ministerstva zdravotníctva SR.

„Potvrdzujeme týmto informáciu o rušení dentálneho benefitu s platnosťou od 1. mája 2024. Túto zmenu samozrejme nevítame s radosťou, objem prostriedkov vo verejnom zdravotnom poistení je však skutočne limitovaný a nie je možné odoprieť opodstatnenosť požiadaviek financovania niektorých oblastí, napríklad ambulantného sektora, ktorý by mal byť chrbticou nášho zdravotníckeho systému a prevencie,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne. Zároveň dodáva, že ostatné benefity pre poistencov ostávajú v platnosti. „Tieto zmeny sa týkajú len príspevku na dentálne ošetrenie a dentálnu hygienu. Chápeme, že takýto finančný príspevok našich poistencov výrazne motivoval k účasti na preventívnych prehliadkach, ktoré boli podmienkou benefitu, našich poistencov však budeme k zdravému životnému štýlu naďalej motivovať rôznymi spôsobmi, či už pripomienkami k absolvovaniu preventívnej prehliadky, vzdelávacími aktivitami alebo osvetou.“

Poistenky a poistenci môžu využiť dentálny benefit do konca apríla tohto roku, t. j. môžu absolvovať dentálne ošetrenie do konca apríla, pričom žiadosť o preplatenie nákladov je potrebné odoslať do 30 dní od ošetrenia. V prípade otázok sa naši poistenci a poistenky môžu kedykoľvek obrátiť na zákaznícke centrum či navštíviť niektorú z pobočiek.