Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Spoločné spanie s bábätkom. Aké sú výhody a na čo si dať pozor?

spoločné spanie bábätka s rodičmi

Vy a bábätko. Počas celej gravidity ste boli od seba neoddeliteľní. Ako ďalej pokračovať po pôrode a nestratiť dôležitú a príjemnú vzájomnú blízkosť? Spanie v spoločnej posteli je jedným z riešení.

spoločné spanie bábätka s rodičmi
V článku si prečítate:

Dôležité je, aby ste sa na tomto kroku dohodli už vopred spoločne s partnerom. Po pôrode síce veľa vecí býva trošku inak, ako si v tehotenstve naplánujete, ale berte to tak, že všetko je dočasné.

Dieťa s vami v posteli neostane navždy a aj jeho prebdené noci majú raz svoj koniec. To, čo ale do vzájomného kontaktu investujete v prvých mesiacoch jeho života, sa vám bude pozitívne vracať veľmi pravdepodobne po zvyšok života. Spoločné spanie prináša veľa nenahraditeľných výhod.

Vychutnáte si vzájomnú blízkosť

Aj vy sa neviete vynadívať na spiace bábätko? Oveľa pohodlnejšie je dívať sa naň v pohodlí vlastnej postele než nakláňaním sa nad detskou postieľkou. Pri spiacom bábätku si môžete čítať a byť pri tom v úplnej pohode, pretože vidíte, že dieťatko je v poriadku. Vďaka vzájomnej blízkosti si ľahšie vybudujete vzťahovú väzbu. Dokonca aj v rozbúrenom mori čerstvého materstva sa vám bude plávať oveľa jednoduchšie.

Je to pohodlnejšie...

Pretože nebudete musieť vstávať z postele a vyberať bábätko z postieľky. Táto nočná jazda po spálni dokonale preberie každého rodiča. Dojčiace mamy majú pri spoločnom spaní ďalšiu obrovskú výhodu: môžu dojčiť aj poležiačky, čo zjednoduší nočné kŕmenie.

... aj prirodzenejšie

Mnohí zástancovia spoločného spania zdôrazňujú práve jeho prirodzenosť. Pre bábätko je úplne prirodzené spať v blízkosti mamy. Dáva mu to pocit bezpečia a istoty.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Lepšie sa vyspíte. Obaja

Chcieť od malého dieťatka, aby prespalo celú noc, je prakticky nemožné. Bábätká sa budia niekoľkokrát za noc, a je to úplne prirodzené. Podľa odborníkov však deti, ktoré spia s rodičmi, spia predsa len lepšie. Váš drobček si s vami zosynchronizuje spánok, bude sa budiť menej často, čo je výhoda pre vás oboch.

Spoločné spanie so sebou prináša aj zopár mínusov. Toto sú najčastejšie z nich:

Ak sa vám spoločné spanie s bábätkom zapáčilo, ešte predtým, než si ho presuniete do postele, pozrite sa na to, či viete zabezpečiť všetko potrebné:

Spoločné spanie nemusí automaticky znamenať, že dieťatko spí vo vašej posteli. Dr. Sears, najznámejší propagátor vzťahovej výchovy, tvrdí, že spoločným spaním je aj to, že dieťatko máte na dosah. Môže pokojne spať aj v postieľke so zníženou bočnou stranou, ktorá je prisunutá k vašej posteli. Alebo ho vložíte do „hniezda“, ktoré máte pri posteli. Sami si vyberiete spôsob, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Zdroje:

Shiffer, Emily. “Sudden Infant Death Syndrome: Symptoms and Causes Parents Need to Know.” Parents, 2020, [cit. 2021-11-02]. Dostupné z: parents.com 

5 Amazing Benefits of Co-Sleeping with Your Baby. MomJunction, 1 Oct. 2014, [cit. 2021-11-02]. Dostupné z: momjunstion.com

Torres Castro, Dinah. “The Family Bed: The Benefits of Bed Sharing.” CCE Suffolk County Family Health & Wellness, 8 July 2016, [cit. 2021-11-02]. Dostupné z: blogs.cornell.edu

“11 Safety Tips for Co-Sleeping with Your Baby.” HealthyWomen, 6 Feb. 2015, [cit. 2021-11-02]. Dostupné z: healthywomen.org

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.