Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Spánková poradkyňa: „Spánok bábätiek je príliš dôležitý, aby sme nad jeho nedostatkom mávli rukou.“

portrét Zuzana Guzmická s dieťaťom

Nepravidelný spánok sprevádzaný plačom, nekonečným uspávaním a množstvom nočných prebudení potrápi veľa novopečených rodičov. Mnohé mamy by o predojčených nociach vedeli napísať celé knihy. Certifikovaná spánková poradkyňa Zuzana Guzmická ich problémy veľmi dobre pozná.

portrét Zuzana Guzmická s dieťaťom

Zuzana Guzmická je na Slovensku priekopníčkou v oblasti poradenstva pri problémoch detského spánku a myšlienky, že dojčené dieťa nemusí byť päťdesiatkrát za noc hore. V našom rozhovore sa dozviete všetko o spánku v prvom roku života bábätka.

So spánkom svojho bábätka bojuje veľa unavených mamičiek. Čo by sme však o ňom mali vedieť ešte predtým, ako sa pustíme do riešenia situácie?

Súhlasím s tým, že edukácia rodičov, či už pred pôrodom, ale aj po ňom, je veľmi dôležitá. Aby rozumeli základným princípom fungovania a štruktúry spánku, spánkovým hormónom a striedajúcim sa cyklom.

Rodičia sú často zaskočení okolo tretieho mesiaca, keď sa spánok rapídne mení a oni nevedia, čo sa deje. Myslia si, že dieťa je hladné alebo choré.

Práve informovanosť im v prvých mesiacoch života veľmi pomáha v tom, aby dieťa spalo čo najlepšie a aby bola celá rodina vyspatá primerane veku potomka. Určite nikto neočakáva od trojmesačného bábätka, že prespí celú noc, to ani nie je vhodné. Ale je potrebné rozumieť prirodzenému vývinu spánku a čo naň vplýva.

Veľmi často sa podceňuje tma, rodičia nevedia, že deti spia v spánkových cykloch, že k prebudeniam v noci dochádza bežne a závisí len od bábätka, ako sa s nimi vysporiada. Či bude mamu potrebovať desaťkrát alebo len dvakrát.

Dobrým rozložením spánku, spánkovou hygienou, načasovaním spánkov, predspánkovou rutinou, vhodným spánkovým prostredím a miestom vieme nočný spánok ovplyvniť bez ohľadu na to, akú cestu si rodič vyberie – cestu uspávania či samostatného zaspávania.

Samostatné zaspávanie neznamená, že rodič odíde a dieťa necháva vyplakať. Aj pri samostatnom zaspávaní to častokrát znamená, že rodič sedí alebo leží pri dieťatku, hladká ho, alebo mu spieva, niektorí rodičia naozaj len ležia a dieťatko sa uspáva v ich prítomnosti alebo bez ich väčšej pomoci.

Ako prebiehajú spánkové cykly?

Je dôležité rozlišovať u bábätiek spánok do tretieho mesiaca a od tretieho mesiaca. Spánok do tretieho mesiaca je totiž odlišný.

Bábätko ešte nemá vyvinuté biologické hodiny a my mu ich nastavujeme. Do tretieho mesiaca vstupuje dieťa najprv do ľahkého spánku a až potom prechádza do hlbokého, čo je veľmi veľký rozdiel oproti spánku po štvrtom mesiaci. Lebo tam už dieťa vstupuje najprv do hlbokého, prejde niekoľkými fázami hlbokého cyklu a až potom prejde do ľahkého spánku.

Vtedy dochádza k častejším prebudeniam a ak bábätko nájde podmienky, ktoré malo na začiatku spania, je predpoklad, že bude spinkať aj naďalej.

Veľa rodičov isto pozná magickú tridsiatu minútu. Práve v nej sa množstvo detí zobudí, ďalšie zas prejdú plynule do fázy REM a následne dochádza k prebudeniu. Bábätko potrebuje znovu uspať pri dojčení, cumlíkom či hojdaním na rukách. No ak zaspalo bez pomoci, je vysoká pravdepodobnosť, že si cykly spojí a spí ďalej.

Novorodenec do tretieho mesiaca najskôr vstupuje do ľahkého REM spánku, je v ňom približne 15-20 minút. V tom REM spánku bábätkom trhá a myká. Pokiaľ nie je zavinuté, má voľné ručičky a uspávate ho hojdaním na rukách – potom ho chcete položiť do postieľky a nepodarí sa vám to ani na dvadsaťkrát. Pri každom pokuse mu trhne rúčkami, začne si nimi šúchať tvár a je hneď hore. Preto treba vyčkať po uspatí na rukách a držať ho, až kým neprejde do hlbokého spánku. Spoznáte to tak, že mu telo oťažie, prestanú sa mu hýbať oči a dieťa sa dá položiť.

Novorodenecký spánok je však nepredvídateľný, niektoré deti ťahajú trojhodinové cykly prvé týždne života a iné kúskujú po polhodinách. Nedá sa povedať, ako by mal novorodenec spať, lebo v prvých mesiacoch je všetko normálne. Jedna moja kolegyňa povedala, že novorodenci nemajú spánkové problémy, ich rodičia ich majú.

zdroj: archív Zuzany Guzmickej

Akých chýb sa rodičia v honbe za lepším spánkom zvyknú dopúšťať?

Rodičia sa snažia problémy so spánkom najskôr vyriešiť doma, bez odbornej podpory. Predovšetkým v prvom roku života je jedným z najväčších mýtov cumlík.

Na jednej strane môže narušiť dojčenie a kazí prisatie, ale z pohľadu spánku je cumlík rušivý návyk, lebo dieťa ho v prvých mesiacoch nevie nájsť, tým pádom sa často budí. Nahrádzanie mlieka vodičkou či čajíkmi tiež nie je cesta, lebo to dopadne tak, že maminy majú na nočnom stolíku 3 fľaštičky, ktoré striedajú a dieťa je precikané, v nepohodlí.

Stáva sa, že rodičia skúšajú bábätko uspať v postieľke tridsať minút a nakoniec ho po usedavom plači aj tak uspia starým spôsobom. Potom sa dieťa naučí v postieľke plakať namiesto spať. Sú rôzne stratégie, ako to zmeniť. Pokoj rodiča pri poradenstve je však základom, lebo ak je vystresovaný, nervózny, bábätko to cíti a bude taktiež nervózne a nebude reagovať pokojom, ale veľa plačom.

S akými zúfalými pokusmi ste sa ešte stretli?

Teraz mám na poradenstve rodičov, ktorí boli veľmi vyčerpaní. Majú štyri a pol mesačného chlapčeka, ktorý bol v noci hore 10x a nedal sa položiť. Po každom zobudení ho uspávali ďalšiu polhodinu. Proste hrôza, písali mi celkom vyčerpaní, dieťatko bolo na umelom mliečku.

Najprv sme vylúčili reflux a alergie, či hlad. Následne sme sa spoločne dohodli, ako bábätko uspať v postieľke.Dieťatko tým, že dostalo priestor zaspať v postieľke, šancu spojiť cykly bez pomoci, sa začalo budiť menej. Hneď prvú noc bolo z 10 budení 2 na mliečko bez akéhokoľvek nočného plaču.

Častokrát sa stretávam až s katastrofickými vecami – hojdanie na rukách dvadsať minút 6-7krát za noc, vozenie sa v aute uprostred noci. Mala som klientov, ktorí o jedenástej v noci vyrážali autom do mesta a vozili chlapčeka, aby zaspal. Aktuálne pracujem s jednou rodinkou v zahraničí, ktorým dieťatko zaspáva o 3:00 v noci.

Práve stanovenie láskyplných hraníc je veľmi dôležité. Stabilná a predvídateľná spánková rutina a láska rodičov sú základ. Rodičia nemusia nechať svoje bábätko vyplakať, aby spalo lepšie.

Akú úlohu v tom celom zohrávajú zuby?

Zuby sú bežne diskutovaná téma a rodičia si nimi často aj 2 roky vysvetľujú časté nočné budenie. V praxi mám odsledované, že zúbky niektorým detičkám spánok môžu narušiť, ale je to na 2-3 noci a nie na 6 mesiacov vkuse.

Iní rodičia si zúbok všimnú až vtedy, keď sa prerezal a na spánku sa to nijak neodrazilo. V spánku totiž bolesť cítime omnoho menej. Zúbky môžu príležitostne spánok narušiť, ale u väčšiny bábätiek to nie je príčina dlhomesačného budenia.

Do koľkých mesiacov máme bábätká nechať tak a nesnažiť sa o nejaký presnejší režim?

Vychádzam z toho, že prvé tri – štyri mesiace sú takým štvrtým trimestrom, bábätko by potrebovalo byť ešte v brušku a nie sú namieste nijaké metódy, kedy sa ho snažíme silou-mocou naučiť zaspávať v postieľke.

Ale už od narodenia je fajn zavádzať základné návyky okolo spánku, napríklad predspánkovú rutinu – učíme dieťa, že následnosť krokov vedie k spánku, to veľakrát veľmi pomáha. 

Novorodenci zbožňujú zvuk bieleho šumu, pomáha im to spať, preto môžete zaviesť biely šum počas denného spánku. Alebo relaxačná masáž s levanduľovým olejom, ktorá podporuje spánok. Ak sa vám bábätko budí po desiatich minútach, zvykne ho rušiť Moorov reflex. Ak chcete, aby aspoň chvíľu spalo samo v postieľke, je dôležité ho v prvých troch mesiacoch zavinúť, aby ho Moorov reflex neprebudil.

Už v prvých mesiacoch je dobré vytvárať spánkové návyky – snažiť sa o približný čas zaspávania aj vstávania. Ak máte bábätko, ktoré netrpí kolikou či refluxom, je v poriadku ho zavinuté len tak položiť a čakať, čo sa bude diať. Určite však nie je namieste snaha o pevné rutiny. Malé dieťatko jednoducho potrebuje ísť spať vtedy, keď javí známky únavy. Čiže sledujte znamenia, akými sú sklenený pohľad, prvá nervozita, šúchanie si rukami očká, chytanie ušiek, zívanie.

Maminky určite môžu využívať cez deň nosenie, ale aj kočíkovanie. Sú to tiež vhodné spôsoby pre uspávanie malých bábätiek. Prvotný režim pravidelných spánkov odporúčam od piateho – šiesteho mesiaca. Dovtedy nemá zmysel na nič tlačiť.

S akými problémami sa na vás rodičia najčastejšie obracajú?

Najčastejšie sú to maminy od štvrtého-piateho mesiaca, keď je nočný spánok extrémne prerušovaný, dieťa je v noci častokrát hore alebo aj veľmi dlho bdie – dlho sa uspáva, dlho zaspáva, spánky sú krátke a ono je unavené. Každý prípad je potrebné individuálne zanalyzovať. Ja sa na to pozerám komplexne, riešim spánok bábätka aj rodiny ako celku a snažím sa nájsť riešenie, aby celá rodina dokázala fungovať primerane veku dieťatka.

Nesilím spánok len do postieľky a neignorujem pritom iné veci, ako je nepokojné dojčenie, reflux, alergie. Pozerám sa, či dieťa dýcha nosom alebo ústami, či často nezvracia, či je pri dojčení pokojné. Psychika maminky aj rodinné vzťahy zohrávajú veľkú úlohu. Na spánok totiž vplýva obrovské množstvo faktorov a netreba nič zanedbať.

Keď sa na vás rodičia obracajú okolo piateho mesiaca života bábätka, čo im vo všeobecnosti radíte?

Alfou aj omegou mojej činnosti je individuálna forma poradenstva pre rodičov. Vyplnia 6-stranový dotazník, lebo ich potrebujem dobre poznať. Niekedy totiž ciele rodičov nie sú primerané a spoločne sa ich snažíme prispôsobiť veku. Dohadujeme si štruktúru dňa, aby to rodine vyhovovalo – ktorý spánok bude v kočíku, ktorý v šatke, ktorý v postieľke.

Spoločne vyberáme spôsob, ako dieťa naučiť zaspať bez pomoci dojčenia, keď má napríklad už 12 mesiacov a inak nezaspí. Snažím sa byť jemným spánkovým poradcom, neustále sa týmto smerom vzdelávam.

Nepovažujem za zásadné, aby rodič nebol v miestnosti a vo väčšine prípadov je po celý čas pri dieťati, nepotrebujeme, aby zaspávalo bez neho. Rodič je v miestnosti a pomáha dieťaťu sa upokojiť. Snažím sa byť poradkyňou uprostred rôznych názorov medzi extrémnym vyplakaním a extrémnym nezaplakaním.

Všetci klienti dostanú plán na mieru, kde majú vysvetlené základné princípy spánku vo všeobecnej časti a v praktickej časti šitej na mieru je krok po kroku vysvetlené, ako na to, aby sme spánok zlepšili.

Následne im poskytujem podporu či už e-mailom, WhatsAppom alebo telefonicky. Čoskoro budem otvárať v Banskej Bystrici aj spánkovú kanceláriu.

0
Príspevok

S nami získate na bábätko zľavy vo výške viac ako 450 €. Získajte zľavu na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Kritické hlasy hovoria o tom, že keď necháme bábätko plakať alebo mu v rámci spánkového tréningu obmedzíme dojčenie, môžeme tým narušiť vzácnu väzbu matka – dieťa. Čo vy na to?

Myslím si, že tak ako v jedení či dojčení, všade existujú rôzne línie prístupov. Moje metódy sú považované za jemné metódy, rešpektujúce dojčenie, nerobím klasický toľko kritizovaný spánkový tréning.

Častokrát nechávame dojčenie aj pätnásťmesačným deťom v noci jeden alebo dvakrát, nejdeme teda do úplného prerušenia dojčenia a v žiadnom prípade sa väzby nenarušujú.

Viaceré štúdie sledujúce deti, ktoré prešli behaviorálnymi spánkovými intervenciami vôbec tieto názory nepotvrdili, naopak potvrdili, že sú efektívne pri riešení detskej behaviorálnej insomnie, sú absolútne bezpečné. Jemné spánkové poradenstvo síce nevylučuje plač, ale rešpektuje väzbu matka-dieťa.

Kritické hlasy sú skôr prejavom neinformovanosti a zaznievajú možno zo strany prívržencov kontaktného rodičovstva či laktačných stránok.

Učenie spať je v zahraničí bežné. Žiadna väzba sa tým nenarušuje, práve naopak. Pokiaľ je mama dlhodobo nevyspatá, môže sa zle cítiť – práve toto sú prípady, kedy sa väzba a schopnosť primerane reagovať na potreby dieťaťa môže narušiť.

Alebo keď nevyspatá mamina dostane popôrodnú depresiu. Mám dosť klientok v popôrodnej depresii, ktoré sa potom nevládzu o dieťatko poriadne starať alebo sa mu dostatočne nevenujú. Mnohé mamy, či rodiny, ktoré ku mne prichádzajú, sú fyzicky aj psychicky vyčerpané.

Akú máte úspešnosť?

Veľmi vysokú, ale nerobím si štatistiky. Pracujem veľmi intuitívne, používam jemné behaviorálne metódy, individuálny prístup.

Mojím cieľom je vzdelávať rodičov aj v oblasti spánkových regresií, ktoré prichádzajú okolo veľkých psychomotorických míľnikov ako štvornožkovanie, chodenie, rozprávanie. Vtedy sa spánok dočasne naruší. Snažím sa rodičom vysvetľovať, prečo sa zmeny v spánku ich detí dejú a čo môžu očakávať.

V drvivej väčšine prípadov viem spánok skutočne zlepšiť a ozaj sa dostať z desiatich budení za noc na dve-tri, čo je veku primerané. Pracujem teda v prvom rade s rodičmi na hľadaní správnej cesty, aby sme spánok celej rodiny zlepšili. Každé bábätko je iné, každý rodič je iný a každá rodinná situácia si vyžaduje iný prístup.

Marina Gorghetto

Autorka: Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.