Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Slobodná mamička: Status, za ktorým sa ukrýva silná žena

Mamina sediaca na lúke synom na chrbte

S rozprávkami sa stretávame od detstva. Väčšina z nich má podobný charakter. Nádherné princezné, ktoré sú uväznené niekde v jaskyni či vo veži, zachráni krásny, udatný princ na bielom koni. Nejedna rozprávka sa končí svadbou a jej autor sa nás snaží presvedčiť, že princ s princeznou žili šťastne, až kým nepomreli. Avšak skutočný život má niekedy od rozprávky poriadne ďaleko.

Mamina sediaca na lúke synom na chrbte

Žena sa musí zachrániť sama a neraz v partnerovi stráca akúkoľvek podporu. Dnes sa spoločne dotkneme statusu slobodných mamičiek. Silných žien, ktoré samy vychovávajú dieťa. A to rozhodne nie je ľahká cesta. 

Niekedy je to voľba ženy...

Za každou slobodnou mamičkou sa ukrýva jedinečný príbeh. Niektoré z nich sa rozhodli odísť od partnerov, ktorí ich nerešpektovali a preto radšej dieťatko vychovávajú samy, než by sa muselo dívať na neustále hádky rodičov. „Moja mama sa vydala za otca len preto, že otehotnela. Keď som vyrástla, vravela mi, že vo vnútri cítila, že to nebude dobrý krok. Dokonca chcela zdrhnúť z vlastnej svadby. Nakoniec sa podala tlaku okolia a aby nebola „hanba v rodine,“ radšej sa vydala. Z detstva si pamätám krik otca, ktorý sa domov pravidelne vracal pod parou. Keď som mala dvanásť, mamina konečne podala žiadosť o rozvod. Ostali sme samé dve. Museli sme sa uskromniť, no konečne doma vládla pohoda a nie strach z toho, čo zase otec vyvedie,“ spomína Tereza, ktorá sa rozhodla, že nezopakuje matkinu chybu. Keď nečakane otehotnela, s partnerom najskôr skúsila žiť v spoločnej domácnosti. Avšak o synčeka nejavil žiaden záujem a ich partnerský vzťah sa ocitol na bode mrazu. Preto si uvedomila, že nemá zmysel ostávať spolu len kvôli dieťaťu a ukončila nefunkčné partnerstvo.

...a inokedy rozhodnutie partnera

„Ja som chcela ostať s partnerom,“ odhaľuje Zuzana druhú stranu mince. „Mala som ho úprimne rada. Časom ma však začal podvádzať, neskôr sa zbalil a odišiel za inou. Bolo to najmä jeho rozhodnutie,“ dodáva. A tak sa stala slobodnou mamičkou – nie z vlastnej voľby. „Najprv to bol pre mňa obrovský šok. Zrazu som bola na všetko sama. Avšak po čase som si uvedomila, že mi je lepšie žiť bez partnera, než žiť v ilúzii dokonalého vzťahu, plnej klamstva a pretvárok.“

zdroj: freepik

Zrazu je všetko inak, než ste plánovali

Slobodné mamičky toho majú na pleciach naloženého veľmi veľa. Okrem toho, že drvivá väčšina z nich sa musí vrátiť pomerne skoro do práce, pretože sa musia finančne postarať o všetky záväzky, ostávajú samé nielen na výchovu dieťaťa, ale aj na domácnosť a množstvo povinností, ktoré sa na nich hrnú z každej strany. V partnerskom zväzku je to predsa len o niečo ľahšie. Môžete dať dieťa aspoň na chvíľku partnerovi a užiť si pár minút pre seba. Prípadne ho poprosíte, aby urobil nákup, či vybavil neodkladné úradné záležitosti. Vo dvojici predsa len ide všetko ľahšie. 

Nie si v tom sama 

Slobodná mamička má väčšinou značne oklieštené možnosti. Občas pomôžu rodičia, kamarátky či blízki ľudia, no mnohé veci musí žena zvládnuť predsa len sama. Na druhej strane pre dieťa predstavuje hlavnú oporu, vďaka ktorej nájde v sebe sily pokračovať, aj keď padá od únavy. A práve kvôli tej malej kôpke šťastia budete aj vy cítiť, že v tom nie ste sama. Spolu s ňou môžete vytvoriť niečo krásne. A za to sa oplatí prekračovať domnelé hranice vlastných možností.

So vztýčenou hlavou

V dnešnej dobe nie je status slobodnej mamičky ničím výnimočným. Jednoducho sa stáva, že vzťah nejde želaným smerom. Všetci rodičia veľmi rýchlo po narodení dieťatka zistia, že dieťa je poriadnou skúškou aj pre ten najstabilnejší pár. Dôvody na rozchod partnerov môžu byť všelijaké. Ak aj vy vychovávate dieťa sama, buďte si vedomá toho, že nikomu nemusíte nič vysvetľovať. Dieťatko síce má otca, no nikto nemusí vedieť, aký bol dôvod vášho rozchodu.

Neobhajujte sa. Buďte sama sebou a ľudia pochopia, že vychovávate svoje dieťa najlepšie ako viete. Áno, neraz zlyháte. Rovnako ako každá iná mamina, a to bez ohľadu na to, či má pri sebe partnera, alebo nie. A okolie? Kto chce psa biť, palicu si nájde. Rovnako aj ten, kto chce hľadať nedostatky na druhom človeku. Oveľa zmysluplnejšie je však otočiť smer, ktorým sa navzájom na seba dívame. Ak nájdeme to, čo nás spája, bude sa nám žiť oveľa jednoduchšie.

Stanovte si priority 

„Pre mňa bol určite najnáročnejší prvý rok,“ tvrdí Tereza. „Odišla som od partnera, keď mal syn len 3 mesiace. Nejaký čas som bývala u mamy, ale nebolo to ono. Tak som si prenajala malú garsónku a začala si budovať svoj život odznova. Malý na zmenu reagoval veľmi ťažko. Neustále bol chorý, ja som sa vrátila do psychicky náročnej práce a okrem bežných záležitostí som sa snažila definitívne urobiť bodku za minulosťou.“ Aj pre samotnú Terezu bolo náročné spracovať toľko zmien, nieto pre malého syna. Mamička však vysvetľuje, že keby mohla vrátiť čas, určite by poľavila zo svojich nárokov. „Keď som malého vyzdvihla z jasieľ, snažila som sa vybaviť čo najviac, mať upratanú domácnosť, stihnúť s ním množstvo aktivít, čo sa čoskoro odzrkadlilo na mojej zníženej imunite.“ 

Počas dvoch týždňov, počas ktorých musela ostať doma kvôli podlomenému zdraviu, sa rozhodla, že sa nestane otrokom povinností. Kvôli tomu, že syn bude vyrastať bez otca, cítila v sebe výčitky a preto sa mu snažila vynahradiť oboch rodičov. Avšak to bola najväčšia chyba. Je predsa mama. Jej povinnosťou nie je nahradiť otca, ktorý po ich odchode zo spoločnej domácnosti nejavil o syna ani len ten najmenší záujem. Za to by sa mal hanbiť on, nie ona. Ak prechádzate podobnou situáciou, skúste si stanoviť priority. Žiadna povinnosť vám predsa neutečie. A keď nejde o život, nejde o nič.

Zastavte tok bolestivých spomienok

Čo bolo bolo. Skúste nechať minulosť minulosťou a zbytočne nevyťahujte kostlivcov zo skrine. Neproduktívne myšlienky, ktoré vo nás vyvolávajú záplavu sebaľútosti, sebaobviňovania či lipnutia na minulosti, zahoďte čo najskôr do koša. Sú vám nanič. Mnohé slobodné mamičky si dávajú za vinu to, že nedokážu svojej dcérke či synovi zabezpečiť plnohodnotnú rodinu. Nezabúdajte, že aj dvaja sú rodina. Určite ste urobili všetko preto, aby dieťatko malo pri sebe otca. Preto ak nabudúce začnete hľadať odpovede na otázky „Čo by bolo keby…“ či „Čo ak by som sa rozhodla inak..“ zastavte sa! Minulosť sa nedá zmeniť. Jediné, čo môžeme urobiť, je poučiť sa z nej a urobiť všetko preto, aby sme si vytvorili čo najkrajšiu budúcnosť.

Nezabúdajte, že ste naozaj silná bytosť

Žena, ktorá je slobodnou mamičkou, sa v okamihu dokáže vžiť do akejkoľvek potrebnej role. Stáva sa kuchárkou, opatrovateľkou, ošetrovateľkou či policajtom, ktorý vyšetruje, čo sa stalo. Aj keď je úplne na dne, vie sa z neho vyhrabať rýchlosťou blesku. „Vedela som, že mám len dve možnosti, keď ma opustil partner. Buď budem aj naďalej ležať na posteli, plakať a čakať na istú smrť, alebo sa konečne vzchopím a začnem žiť,“ hovorí Zuzana. „Zrazu som zistila, že prekvapivo zvládnem sama urobiť množstvo vecí. Začala som konečne šoférovať, aj keď som sa doposiaľ bála posadiť za volant. Avšak taxík som si nemohla dovoliť. Dnes si už hravo poradím nielen s vyhodenými poistkami, ale aj s kvapkajúcim kohútikom,“ smeje sa. Slobodná mamička si zaslúži úctu. Za všetko, čo robí pre svoje dieťa. Pretože to rozhodne nie je málo.

zdroj: freepik

Nebojujte s časom

Uvedomte si, že nech sa budete snažiť akokoľvek, vždy budete mať nedostatok času. Preto sa s ním nesnažte bojovať. Miesto veľkých plánov na to, čo chcete stihnúť, dajte prednosť radšej čiastkovým cieľom, ktoré sa dajú ľahko uskutočniť. Práve tým, že nebudete mať veľké oči, ľahšie dosiahnete to, čo si naplánujete a radosť z drobných úspechov vás bude motivovať k ďalším cieľom. V prípade, že máte voľný deň, pretože vaše dieťa trávi čas so svojím otcom alebo je u starých rodičov, nesnažte sa dohnať všetko zameškané. Skúste si tento čas vyhradiť sami na seba. Aj vy potrebujete nevyhnutne priestor na to, aby ste si konečne dobili baterky. 

Dieťatku všetko vysvetlite primerane veku 

Aj keď ste zranená a plná bolesti, skúste nezabúdať na to, že váš bývalý partner je otcom vášho dieťaťa. A preto sa ho nesnažte očierňovať pred dieťaťom. Malým deťom môžete vysvetliť, že sa to jednoducho stáva, dvaja ľudia začnú mať rozdielny pohľad na svet a tak sa ich životné cesty rozídu. Je dôležité, aby ste sa o otcovi svojho dieťatka vyjadrovali s rešpektom. Ak aj ako partner zlyhal, automaticky to nemusí znamenať, že si časom nemôže vytvoriť pozitívnu väzbu k svojmu dieťaťu. Preto ak je to možné, nebráňte spoločným stretnutiam, ani dieťa nehuckajte proti otcovi. Samo si vytvorí názor a určite bude rado, že jeho otec je človek, ktorý má nielen nedostatky, ale aj svoje prednosti. Po celý život ostane otcom vašej dcérky či syna a na to treba pamätať.

Status slobodnej mamičky má síce od rozprávky poriadne ďaleko, no to neznamená, že ženy, ktoré vychovávajú dieťatko samy, si nezaslúžia šťastné konce. Určite nepatria k princeznám, ktoré s rukami v lone čakajú, kým ich zachráni nejaký muž. Práve naopak. Postavia sa, nesedia nečinne a začnú bojovať o svoje šťastie. Pretože vedia, že šťastie je v rukách každého človeka. 

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.